Kilim Stado Marii Bujakowej

2023-08-11 11:42

Najnowszy projekt marki Splot. Tym razem na warsztaty tkackie powróciła unikatowa praca Marii Bujakowej z 1964 roku, czołowej projektantki Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. Kilim utkano w całości ręcznie, zgodnie z cepeliowską techniką: na osnowie lnianej, z grubej, gobelinowej przędzy. Ma wymiary 150 x 240 cm i dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: oryginalnej brązowej i współczesnej szaroniebieskiej.

Kilim Stado

i

Autor: zbiory prywatne / materiały prasowe

Marka Splot wyróżnia się tym, że nie tylko sięga po nowoczesne wzornictwo, ale również bazuje na kultowych projektach polskiego dizajnu, jak przedwojenne prace Zofii Stryjeńskiej,  Józefa Czajkowskiego czy właśnie Marii Bujakowej (1901–1985), która jeszcze przed wojną dała się poznać jako twórczyni kilimów i tkanin unikatowych. Powstająca pod jej kierownictwem Makata Jan III Sobieski otrzymała Grand Prix na wystawie w Paryżu w roku 1937, a w 1939 roku trafiła do Nowego Jorku zdobiąc Pawilon Polski.

Kilim Stado powstał w 1964 roku, w jednym egzemplarzu, utkanym przez samą artystkę. Wzór nigdy nie wszedł do masowej produkcji, a autorski egzemplarz znajduje się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Marka Splot w porozumieniu z Magdaleną Lenczowską, córką artystki, która opiekuje się jej spuścizną, postanowiła sięgnąć po Stado i zaoferować je szerokiej publiczności.

Do utkania współczesnej wersji kilimu posłużył oryginalny projekt artystki, który udostępniło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wybór kolorów i melanży wełen został zaakceptowany przez córkę Marii Bujakowej. Utkanie jednego egzemplarza Stada o wymiarach 150 x 240 cm wymagało trzech tygodni pracy doświadczonej tkaczki.

www.splotkilim.com