Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012Nominacje do nagród głównych w VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

PRZEDSTAWIAMY NOMINACJE DO NAGRÓD GŁOWNYCH W VII EDYCJI KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Autorzy 12 obiektów nominowanych do nagród głównych w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE zaprezentują się przed publicznością. Tymczasem na stronie www.zyciewarchitekturze.pl wciąż jeszcze trwa plebiscyt internautów na Ulubieńca Polski

Już 13 listopada w sali multimedialnej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie – otwarta dla publiczności prezentacja 12 najciekawszych przykładów polskiej architektury pierwszej połowy XXI wieku.
Będą to realizacje nominowane do nagród głównych w VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty powstałe w latach 2000-2012 organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator”.

Autorzy budynków i przestrzeni miejskich, które jury wybrało do ścisłego finału konkursu, muszą publicznie udowodnić, że to właśnie ich realizacje zasługują na zwycięstwo i Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce – nagrody, którą przyzna Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

To jedyna okazja, by zobaczyć, w jaki sposób własne projekty przedstawiają sami twórcy, poznać ich inspiracje, styl pracy i sposób projektowania, a także wysłuchać pytań, jakie architektom zadawać będą członkowie jury, w tym krytyk sztuki Anda Rottenberg czy autor licznie nagradzanych instalacji artystycznych Mirosław Bałka.

Do nagród głównych nominacje jury otrzymały – w kategorii budynki użyteczności publicznej: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (proj. architekci Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski); Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (proj. Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski) oraz terminal pasażerski Portu Lotniczego w Lublinie (proj. ARÉ), w kategorii budynki wielorodzinne: zespół mieszkalny Corte Verona we Wrocławiu (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak); Villa Moderna w Koszalinie (proj. architekci Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski) oraz 19. Dzielnica w Warszawie (proj. JEMS Architekci), w kategorii domy jednorodzinne: dom w Żernicy (proj. medusa group); Domy Sąsiedzkie w Rybniku (proj. jojko+nawrocki architekci) oraz  dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie (proj. architekci Piotr Brzoza, Marcin Kwietowicz), a w kategorii przestrzenie publiczne: Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy Wrocław Stadion (proj. Maćków Pracownia Projektowa); Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (proj. STELMACH I PARTNERZY Biuro Architektoniczne) oraz plac przed dworcem Wrocław Główny (proj. Grupa 5 Architekci).

Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Początek: godzina 10.30; zakończenie: godzina 17.30.
Zobacz program spotkania

Partnerem prezentacji jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Przypominamy, że niezależnie od obiektów, które ostatecznie wybierze jury, własną szczególną nagrodę przyznają też internauci. Jeszcze tylko do 19 listopada na stronie www.zyciewarchitekturze.pl trwa internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. O ten prestiżowy tytuł walczy 120 najlepszych realizacji z całego kraju, przy czym w czołówce utrzymują się niezmiennie: Teatr Rozrywki w Chorzowie, przystań miejska w Bydgoszczy, stadion Cracovii, terminal lotniska w Lublinie i basen olimpijski w Szczecinie.