Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012Plebiscyt na Ulubieńca Polski 2000-2012 rozstrzygnięty!

ULUBIENIEC POLSKI 2000-2012: TERMINAL PASAŻERSKI PORTU LOTNICZEGO W LUBLINIE

W internetowym plebiscycie konkursu  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE oddano 368 000 głosów, a Ulubieńcem Polski został port lotniczy w Lublinie

Terminal pasażerski portu lotniczego w Lublinie zwyciężył w internetowym plebiscycie VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, uzyskując prestiżowy tytuł Ulubieńca Polski i pokonując 120 najlepszych realizacji z całego kraju. Autorami obiektu są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z warszawskiej pracowni ARÉ, a inwestorem przedsiębiorstwo Port Lotniczy Lublin.

Zażarta walka internautów trwała do ostatniej chwili, konkurs zmobilizował bowiem nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane architekturą, ale i środowiska lokalne. Na drugim miejscu uplasowała się przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy projektu młodych architektów Katarzyny Wojciechowskiej-Rokickiej i Tomasza Rokickiego, a na trzecim Teatr Rozrywki w Chorzowie biura Stożek i Partnerzy.
Zainteresowanie plebiscytem na Ulubieńca Polski przeszło nasze najśmielsze oczekiwania
– mówi redaktor naczelna „Architektury-murator” i pomysłodawczyni konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Ewa P. Porębska. Terminal to już dziś nowa ikona miasta i – być może – przykład dla kolejnych inwestycji w regionie. Z kolei wybór przystani miejskiej w Bydgoszczy jasno pokazuje, jak ważną rolę odgrywa dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna w życiu mieszkańców. To cieszy, tym bardziej, że od samego początku założeniem naszego konkursu jest właśnie zwrócenie uwagi na społeczną rolę architektury i ten często pomijany fakt, że ma ona decydujący wpływ na jakość naszego codziennego życia.


Pamiątkowa tablica Ulubieńca Polski zostanie oficjalnie wręczona architektom i inwestorowi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 5 grudnia w zmodernizowanym gmachu dawnego hotelu Saskiego przy pl. Bankowym 1. Odrestaurowane wnętrza, według autorskiego projektu pracowni MAAS i słynnego scenografa Allana Starskiego, zostaną udostępnione specjalnie na ten jeden wieczór. Wówczas też poznamy laureatów wszystkich nagród konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w tym zdobywcę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku.
Podczas głosowania na stronie www.zyciewarchitekturze.pl internauci mogli zamieszczać krótkie uzasadnienia swoich wyborów. O porcie lotniczym pisał m.in. gustaw: Całe życie słyszałem, że "może" i "kiedyś" będzie tu Port Lotniczy (a mam 40 lat) i po wielu latach i perypetiach JEST!!! (…) Gratulacje dla WSZYSTKICH, którzy mieli nawet najmniejszy udział w powstaniu tak pięknego portu; a kotuuu dodawał: Wyglądem przypomina stację kosmiczną. Super design! Mam nadzieję, że dzięki temu lotnisku Lublin rozwinie skrzydła, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę i miejsca pracy :D

Wszystkie komentarze można przeczytać na stronie: www.zyciewarchitekturze.pl. Autorzy najciekawszych otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na galę rozdania nagród. O nagrodach internauci zostaną powiadomieni w ciągu tygodnia.