PONADTO:
To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
07-05-2015Oprócz przyznania nagrody w dziedzinie architektury kwestię ładu przestrzennego zamierzam uczynić jednym z elementów polityki państwa - mówił Prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Grand Prix konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. To prestiżowe wyróżnienie odebrał hiszpański architekt Alberto Veiga (współautor Filharmonii Szczecińskiej) z zespołem.
22-04-201517 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
17-04-201517 kwietnia rozstrzygnięto VIII edycję konkursu Życie w Architekturze. Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, projektu Estudio Barozzi Veiga. Podczas gali, która odbyła się w ratuszu dzielnicy Wilanów, wręczono też nagrody w pięciu kategoriach konkursowych, nagrody ministerialne oraz nagrodę internautów dla Ulubieńca Polski 2013-2014.
16-04-2015Wielka Sala Koncertowa to najważniejsza przestrzeń siedziby NOSPR i pierwsza sala koncertowa w Polsce dla blisko 2000 osób. Każdy element składający się na całość doznań ma tu muzyczne odniesienie i uzasadnienie. Bowiem sala zbudowana jest niczym instrument. O realizacji opowiada Tomasz Konior w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
03-04-2015Wnętrza Filharmonii Szczecińskiej zaprojektowano jako promenadę, prowadzącą publiczność od holu wejściowego, przez wszystkie kondygnacje do sal koncertowych i ekspozycyjnych. Zataczając pełne koło, powraca się do przestrzeni wejściowej. Białe, purystyczne przestrzenie foyer, kontrastują z wnętrzem sali symfonicznej, w której złoty ornament stanowi zarówno dekorację, jak i pełni funkcję akustyczną. O realizacji opowiada Agnieszka Samsel w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
03-04-2015Choć inwestor oczekiwał jedynie dostosowania dawnego budynku szkoły do potrzeb przedszkola, architektom udało się przekonać go do większych zmian. Zróżnicowane kolory i zastosowane rozwiązania zaprojektowano z myślą o różnych grupach wiekowych - barwy ziemi, dla najmłodszej grupy, sala zielona - świat przyrody, dla starszej grupy, a sala purpurowa - świat kultury, ludzi i własnej kreacji zadedykowano dzieciom najstarszym. O realizacji opowiadają Józef Franczok i Marcin Kolanus w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
03-04-2015Plan Nowy Targ jest jednym najstarszym placem spośród trzech istniejących w obrębie Starego Miasta we Wrocławiu. Dotkliwie zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w latach 50-tych w duchu modernistycznym. Jego powierzchnię pokryła geometryczna siatka podziałów, która stała się punktem wyjścia dla koncepcji rewitalizacji przeprowadzonej według koncepcji Romana Rutkowskiego. Realizacja spotkała się z surową krytyką m.in. za brak zieleni, programu i wyludnienie. Architekt odpowiada na tak postawione zarzuty w prezentacji odbywającej się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
03-04-2015Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. Koncepcja zagospodarowania południowo wschodniej części jeziora opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. O realizacji w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Robert Skitek.
03-04-2015Gorlice to niewielkie miasto położone na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Historyczny rynek ukształtowany w formie leja, zmienił swój kształt za sprawą przebudowy w latach 50-tych. Do niedawna zaniedbana przestrzeń, stała się przedmiotem konkursu, zwyciężonego przez pochodzących z Gorlich Urszulę Forczek-Brataniec i Marcina Bratańca. O zagospodarowaniu starówki architekci opowiadają w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
03-04-2015