/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/gala-finalowa-viii-edycji-zycia-w-architekturze-film_4701.html

Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM]

To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.

07-05-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/nagroda-prezydenta-dla-filharmonii-szczecinskiej_4627.html

Nagroda Prezydenta dla Filharmonii Szczecińskiej [FILM]

Oprócz przyznania nagrody w dziedzinie architektury kwestię ładu przestrzennego zamierzam uczynić jednym z elementów polityki państwa - mówił Prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Grand Prix konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. To prestiżowe wyróżnienie odebrał hiszpański architekt Alberto Veiga (współautor Filharmonii Szczecińskiej) z zespołem.

22-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/relacja-z-rozstrzygniecia-viii-edycji-konkursu-zycie-w-architekturze_4624.html

Relacja z rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

17 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

17-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/laureaci-viii-edycji-konkursu-zycie-w-architekturze_4613.html

Laureaci VIII edycji konkursu Życie w Architekturze

17 kwietnia rozstrzygnięto VIII edycję konkursu Życie w Architekturze. Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, projektu Estudio Barozzi Veiga. Podczas gali, która odbyła się w ratuszu dzielnicy Wilanów, wręczono też nagrody w pięciu kategoriach konkursowych, nagrody ministerialne oraz nagrodę internautów dla Ulubieńca Polski 2013-2014.

16-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/tomasz-konior-o-wielkiej-sali-koncertowej-nospr_4585.html

Tomasz Konior o Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR

Wielka Sala Koncertowa to najważniejsza przestrzeń siedziby NOSPR i pierwsza sala koncertowa w Polsce dla blisko 2000 osób. Każdy element składający się na całość doznań ma tu muzyczne odniesienie i uzasadnienie. Bowiem sala zbudowana jest niczym instrument. O realizacji opowiada Tomasz Konior w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

03-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/agnieszka-samsel-o-wnetrzach-filharmonii-im-mieczyslawa-karlowicza-w-szczecinie-film_4584.html

Agnieszka Samsel o wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [FILM]

Wnętrza Filharmonii Szczecińskiej zaprojektowano jako promenadę, prowadzącą publiczność od holu wejściowego, przez wszystkie kondygnacje do sal koncertowych i ekspozycyjnych. Zataczając pełne koło, powraca się do przestrzeni wejściowej. Białe, purystyczne przestrzenie foyer, kontrastują z wnętrzem sali symfonicznej, w której złoty ornament stanowi zarówno dekorację, jak i pełni funkcję akustyczną. O realizacji opowiada Agnieszka Samsel w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

03-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/jozef-franczok-marcin-kolanus-o-przedszkolu-mali-odkrywcy-w-chroscicach-film_4583.html

Józef Franczok i Marcin Kolanus o przedszkolu Mali Odkrywcy w Chróścicach [FILM]

Choć inwestor oczekiwał jedynie dostosowania dawnego budynku szkoły do potrzeb przedszkola, architektom udało się przekonać go do większych zmian. Zróżnicowane kolory i zastosowane rozwiązania zaprojektowano z myślą o różnych grupach wiekowych - barwy ziemi, dla najmłodszej grupy, sala zielona - świat przyrody, dla starszej grupy, a sala purpurowa - świat kultury, ludzi i własnej kreacji zadedykowano dzieciom najstarszym. O realizacji opowiadają Józef Franczok i Marcin Kolanus w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

03-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/roman-rutkowski-o-placu-nowy-targ-we-wroclawiu_4582.html

Roman Rutkowski o Placu Nowy Targ we Wrocławiu [FILM]

Plan Nowy Targ jest jednym najstarszym placem spośród trzech istniejących w obrębie Starego Miasta we Wrocławiu. Dotkliwie zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w latach 50-tych w duchu modernistycznym. Jego powierzchnię pokryła geometryczna siatka podziałów, która stała się punktem wyjścia dla koncepcji rewitalizacji przeprowadzonej według koncepcji Romana Rutkowskiego. Realizacja spotkała się z surową krytyką m.in. za brak zieleni, programu i wyludnienie. Architekt odpowiada na tak postawione zarzuty w prezentacji odbywającej się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

03-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/robert-skitek-o-zagospodarowaniu-nabrzeza-paprocan-w-tychach_4580.html

Robert Skitek o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan w Tychach [FILM]

Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. Koncepcja zagospodarowania południowo wschodniej części jeziora opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. O realizacji w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Robert Skitek.

03-04-2015
/zycie-w-architekturze/2015/aktualnosci-2015/urszula-forczek-brataniec-i-marcin-brataniec-o-zagospodarowaniu-starowki-w-gorlicach_4578.html

Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec o zagospodarowaniu starówki w Gorlicach [FILM]

Gorlice to niewielkie miasto położone na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Historyczny rynek ukształtowany w formie leja, zmienił swój kształt za sprawą przebudowy w latach 50-tych. Do niedawna zaniedbana przestrzeń, stała się przedmiotem konkursu, zwyciężonego przez pochodzących z Gorlich Urszulę Forczek-Brataniec i Marcina Bratańca. O zagospodarowaniu starówki architekci opowiadają w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.

03-04-2015