Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeBudynek N°10: penthouse w centrum Wiednia

Budynek N°10: penthouse w centrum Wiednia

Z apartamentów na poddaszu oraz z tarasu na dachu roztacza się rozległy widok na historyczną część Wiednia. Sterowane elektrycznie okna dachowe zapewniają mieszkaniom dużą ilością naturalnego światła.

Budynek N°10: penthouse w centrum Wiednia
Budynek apartamentowo-biurowy N°10Wiedeń, Austria, Renngasse 10
Autorzy3XN; Malek & Herbst
Generalny wykonawcaJP Immobilien
Powierzchnia użytkowa16000.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Budynek mieszkalno-biurowy N°10 znajduje się w otoczeniu zabytkowych obiektów, niedaleko katedry Świętego Szczepana. Symetrycznie zakrzywiona fasada z panelami w kolorze brązowym i złotym nadaje budynkowi dynamizmu. W budynku oprócz apartamentów i biur znajdują się także jadalnia, biblioteka, siłownia oraz podziemny parking dla mieszkańców. Powierzchnia apartamentów wynosi od 50 do 240 m², wykończono je przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Z penthousów na poddaszu mieszkańcy mają bezpośredni dostęp do tarasu na dachu z jacuzzi i szeroką panoramą Wiednia.

Charakterystyczną cechą budynku jest skośny dach przekrywający dwie kondygnacje. Niestandardowe, energooszczędne i sterowane elektrycznie okna dachowe FAKRO tworzą pasma świetlne na całej wysokości połaci. Część pomiędzy oknami dachowymi została wypełniona nieotwieranymi oknami FAKRO FNP P2/H5 z szybami refleksyjnymi. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że pasmo świetlne stanowi ciągłą powierzchnię okna. Firma dekarska i wykonawca elementów drewnianych zainstalowali specjalne okna dachowe, w których markizy zewnętrzne AMZ Z-Wave i AMZ Solar kończą się na tym samym poziomie co panele elewacyjne. W celu zapewnienia szczelności dachu profile ościeżnic okiennych zostały wyposażone w trzy poziomy uszczelek obwodowych. Energooszczędne i sterowane elektrycznie okna dachowe FAKRO FTW P5 Z-Wave i FPW P5 Z-Wave oraz markizy AMZ Z-Wave i AMZ Solar są zintegrowane z nowoczesnym systemem inteligentnego domu (Smart Home). Dzięki użyciu okien dachowych zlokalizowane na poddaszu apartamenty wypełnione są dużą ilością naturalnego światła.

Zastosowane produkty FAKRO: energooszczędne 64 okna dachowe sterowane elektrycznie FTW P5 Z-Wave, 90 okien uchylno-obrotowych FPW P5 Z-Wave, 26 okien nieotwieranych FXW P5, 24 okna nieotwierane z szybą refleksyjną FNP P2/H5, 2 okna oddymiające FSW P2, 158 zewnętrznych markiz sterowanych elektrycznie AMZ Z-Wave oraz 26 markiz AMZ Solar.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020
Tagi:
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Nowy Werdon to osiedle w Rudzie Śląskiej, które na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa zaprojektowało Biuro Projektowe Małeccy.  Nazwa inwestycji nawiązuje do znajdującego się po drugiej stronie ulicy Werdonu, zespołu domów robotniczych z początku XX wieku, którego lokatorami byli weterani bitwy pod Verdun.
Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.
Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO Codziennie spotykamy się z wyzwaniami, które stawiają przed nami architekci. Szczególnego zaangażowania wymagała realizacja świetlików modernizowanego dworca w Kielcach. W ofercie nie mieliśmy takiego produktu, jednak udało się wypracować odpowiednie rozwiązanie. W rezultacie powstało około 200 unikalnych świetlików – rozmowa z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, starszym specjalistą ds. współpracy z architektami w firmie FAKRO.
Systemy okienne wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie Prezentujemy okna i schody firmy Fakro, które mogą być wykorzystane w projektach nadsyłanych na konkurs "Dach w wielkim mieście".
Energooszczędne rozwiązania FAKRO Z myślą o ograniczeniu kosztów eksploatacji budynków oraz o ochronie środowiska naturalnego firma FAKRO wprowadziła do sprzedaży linie energooszczędnych produktów. Znalazły się wśród nich okna dachowe, okna do dachów płaskich, schody strychowe, kolektory słoneczne, a także markizy do okien dachowych oraz fasadowych.