Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

i

Autor: Archiwum Architektury Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. Edward Modrzejewski z zespołem, 1984, modernizacja według konkursowego projektu Marcina Kamińskiego i Bartosza Bojarowicza; fot. dzięki uprzejmości FAKRO

Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

2020-03-26 18:54 Materiał sponsorowany

Codziennie spotykamy się z wyzwaniami, które stawiają przed nami architekci. Szczególnego zaangażowania wymagała realizacja świetlików modernizowanego dworca w Kielcach. W ofercie nie mieliśmy takiego produktu, jednak udało się wypracować odpowiednie rozwiązanie. W rezultacie powstało około 200 unikalnych świetlików – rozmowa z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, starszym specjalistą ds. współpracy z architektami w firmie FAKRO.

Zdecydowaliście się Państwo być partnerem organizowanego przez nas konkursu Życie w Architekturze? W jaki sposób, jako użytkownicy, możemy podnosić dziś jakość życia w architekturze? Dla FAKRO bardzo ważna jest współpraca z profesjonalistami, zawsze jesteśmy blisko architektów oraz wydarzeń związanych z architekturą. Tak naprawdę, to dzięki współpracy z profesjonalistami możemy rozwijać nasze produkty. Architektura wciąż się zmienia, zmieniają się również wymogi prawne, które obligują nas do stosowania konkretnych rozwiązań. „Światło, bryła, sztuka” to hasło naszej kampanii, której twarzą jest architekt Robert Konieczny. Te trzy słowa idealnie oddają, jak powinna wyglądać przestrzeń, w której żyjemy i która nas otacza. Pomieszczenia powinny być pełne światła, wówczas lepiej się koncentrujemy i wypoczywamy, dlatego decydujmy się na duże przeszklenia. Bryła jest równie ważna, musi wkomponować się w otoczenie i ściśle z nim współgrać. Sztuka kojarzy się z pięknem, a ona sprawia, że jesteśmy lepsi. Wybierając rozsądnie rozwiązania, mamy ogromny wpływ na, to, jak będzie wyglądać nasze życie w architekturze.Jakie największe wyzwania stawiane przed architekturą dostrzegacie Państwo ze swojej perspektywy? W ostatnich latach architektura bardzo się zmienia, wyraźnie widać pojawiające się nowe trendy. Jednym z nich są płaskie dachy, które coraz chętniej są wybierane przez architektów i inwestorów. FAKRO dotychczas w swojej ofercie miało przede wszystkim okna przeznaczone do dachów skośnych. Jednak jesteśmy innowacyjną firmą i zawsze staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie rynku, dlatego do naszej oferty wdrożyliśmy całą serię produktów do dachów płaskich. Wśród nich można znaleźć okna z szybą płaską typu flat, okna z kopułą, okna wyłazowe oraz całą gamę dodatków wewnętrznych i zewnętrznych. Produkty te charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

i

Autor: Archiwum Architektury Okna FAKRO do dachów płaskich DXF

Centrum badawczo-rozwojowe firmy FAKRO odpowiada za kilkadziesiąt zgłoszeń patentowych. Jakie innowacyjne rozwiązania udało się Państwu wdrożyć w ostatnim czasie? FAKRO jest autorem ponad 180 zgłoszeń patentowych. W naszym centrum badawczo-rozwojowym pracuje ponad stu konstruktorów, którzy każdego dnia pracują nad nowymi rozwiązaniami. Warto zaznaczyć, że to nie tylko rozwiązania znajdujące się w samym produkcie. Konstruktorzy projektują również specjalistyczne maszyny, używane w procesie produkcji okien dachowych. W ostatnim czasie rozwinęliśmy naszą ofertę o drewniano-aluminiowe okna pionowe, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Wszystkie te produkty sygnowane są marką FAKRO INNOVIEW. Co ważne, produkty utrzymane są w takich samych kolorach oraz stylistyce, gwarantując niezrównaną estetykę budynku. Tak przygotowana oferta stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla architekta, jak i inwestora.Od 2018 roku okna dachowe FAKRO mają dobrowolną, unijną Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), szczegółowo opisującą ich oddziaływanie na środowisko podczas całego cyklu życia. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na ten krok?Dbałość o środowisko to główny element, na jaki zwracamy uwagę przy wytwarzaniu produktów. Drewno do produkcji okien dachowych pozyskujemy z lasów o planowanej gospodarce leśnej, co oznacza, że w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone jest nowe. Natomiast okna z PVC wykonane są na bazie ekologicznego stabilizatora wapniowo–cynkowego. Profile ościeżnicy boczne i górny są częściowo wykonane z recyklingu. Deklaracja Środowiskowa Produktu jest dla nas potwierdzeniem, że postępujemy zgodnie z założoną polityką firmową.

Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

i

Autor: Archiwum Architektury Szeroki wachlarz produktów stolarki pionowej FAKRO INNOVIEW zawiera okna, drzwi tarasowe HS, markizy oraz drzwi wejściowe czy bramy garażowe

Czy istnieje możliwość dostosowania Państwa produktów do indywidualnych, nietypowych wymagań projektanta? Architekci są kreatorami naszego otoczenia oraz niesamowitymi wizjonerami, dlatego staramy się sprostać ich wymaganiom i realizujemy indywidualne, nietypowe rozwiązania. Oczywiście, każde takie rozwiązanie jest analizowane przez naszych projektantów, czy jest możliwe do wykonania. Zawsze mogą istnieć ograniczenia technologiczne, jednak podczas dialogu z architektem zawsze jesteśmy w stanie wypracować odpowiednie rozwiązanie. Tutaj z pewnością mogę zaznaczyć, że jesteśmy liderem w branży, który realizuje niestandardowe rozmiary i kształty okien dachowych.Jaka polska realizacja, przy której współpracowaliście była największym wyzwaniem?Tak naprawdę codziennie spotykamy się z wyzwaniami, które stawiają nam architekci, jednak szczególnego zaangażowania wymagała realizacja świetlików do dworca w Kielcach. Obiekt ten to wizytówka miasta, która w 2018 roku została poddana modernizacji. Wymagania, jakie postawiono, to zachowanie dotychczasowego zewnętrznego kształtu obiektu. Architekci zwrócili się do nas z prośbą o wykonanie świetlików do „UFO”. W ofercie nie mieliśmy takiego produktu, jednak po wielu rozmowach i wizytach na miejscu udało się wypracować odpowiednie rozwiązanie. Ten projekt wymagał od nas indywidualnego podejścia do inwestora oraz stworzenia produktu tylko i wyłącznie do jednego obiektu. W rezultacie powstało około 200 świetlików, które już wkrótce podróżni będą mogli podziwiać w zmodernizowanym dworcu.

Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

i

Autor: Archiwum Architektury Specjalnie na potrzeby kieleckiego dworca firma FAKRO opracowała 200 kopulastych świetlików, które nadają wnętrzu charakterystyczny wyraz

Macie Państwo wciąż rozszerzaną bibliotekę systemów w formacie BIM i CAD, czy istnieje możliwość zamówienia plików dla konkretnego Waszego produktu, niebędącego w bazie?Biblioteki rysunków CAD i BIM naszych produktów mamy od wielu lat i wciąż te materiały ulepszamy. Staramy się, aby spełniały najnowsze wymagania i stanowiły przydatne narzędzie w trakcie pracy architekta. Wszystkie nietypowe rozwiązania naszych produktów musimy sprawdzić, co ściśle wiąże się z wcześniejszym przygotowaniem dedykowanych plików. Staramy się, żeby architekt otrzymał kompleksową odpowiedź z indywidualnie rozrysowanym rozwiązaniem. Nie zawsze jest to nietypowy produkt, zdarza się, że umiejscowienie produktów lub konstrukcja budynku jest nietypowa, również w takich przypadkach, architekt otrzyma od nas wsparcie.Dużo produktów sprzedajcie Państwo na rynki zagraniczne. Czy gust i wymagania Polaków różnią się od tego, czego oczekują kupujący z innych regionów świata?O gustach można dużo dyskutować, ale i tak każdemu z nas będzie się co innego podobać. Istnieją jednak cechy łączące wszystkich mieszkańców naszego globu, jest to bezpieczeństwo i energooszczędność. Elementy te w oknach dachowych FAKRO klasy premium zapewniają system topSafe oraz technologia termoPro. W grę wchodzą również trendy oraz design i w tym przypadku inwestor może zdecydować się na okna w kolorze naturalnej sosny lub białym. Dodatkowo klienci mogą wybrać jeden z trzech kolorów zewnętrznego oblachowania okna. W tych zakresach klienci raczej są zgodni, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jedyną różnicą jaką zauważamy to sposób otwierania. W Polsce większość klientów decyduje się na okna otwierane ręcznie, natomiast na zachodzie dominują okna sterowane elektrycznie. Jeżeli chodzi o wymagania, to w oknach dachowych regulowane są przez prawo w danym kraju.  Dodatkowo okna dachowe wybiera się w zależności od pomieszczenia i jego przeznaczenia. Podsumowując, inwestor może decydować o wielkości, kolorze czy konstrukcji okna i te, niezależnie od kraju, są zbliżone do siebie. 

Światło, bryła, sztuka: życie w architekturze według FAKRO

i

Autor: Archiwum Architektury Idealnym produktem FAKRO do poddaszy są duże okna dachowe typu FDY-V Duet proSky, których wysokość wynosi aż do 255 cm

Firma FAKRO od początku istnienia angażuje się w wiele projektów prospołecznych. Jakie korzyści, poza wizerunkowymi, przynosi ten rodzaj działalności? Zawsze obserwujemy, co się dzieje na rynku i w miarę naszych możliwości angażujemy się w różne działania prospołeczne. Obecnie jesteśmy, jako społeczeństwo i gospodarka w trudnym czasie pandemii koronawirusa. FAKRO już złożyło zamówienie na respirator, żeby go przekazać do sądeckiego szpitala, również zaczęliśmy szyć maseczki ochronne. Dotychczas nasze działania były związane przede wszystkim ze sportem. Wybraliśmy ten rodzaj aktywności ponieważ sport wyzwala w nas mnóstwo pozytywnych emocji oraz służy do zacieśniania relacji, które są ważnym elementem nie tylko życia prywatnego, ale również w biznesie.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020

i

Autor: Archiwum Architektury