Światowy Festiwal Architektury wraca do Europy

i

Autor: Archiwum Architektury Gran Prix ubiegłorocznej edycji festiwalu i tytuł Budynek Roku 2015 przypadł zespołowi mieszkalnemu Interlace w Singapurze projektu OMA, fot. OMA/Buro Ole Scheeren/v2com

Światowy Festiwal Architektury wraca do Europy

2016-03-23 12:33

Po czterech latach przerwy jedna z największych komercyjnych imprez architektonicznych na świecie znów odbędzie się na Starym Kontynencie. W 2016 roku Światowy Festiwal Architektury zaplanowano w Berlinie. Zgłoszenia tylko do 19 maja.

Światowy Festiwal Architektury to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. Już pierwsza edycja, zorganizowana w 2008 roku w Barcelonie, oszałamiała liczbami. Do konkursu zgłoszono 722 realizacje z 63 krajów, które oceniało 60 międzynarodowych sędziów – przedstawiciele najważniejszych branżowych magazynów i takie architektoniczne gwiazdy jak Norman Foster, Massimiliano Fuksas, Charles Jencks czy Peter Cook. Pozyskanie jurorów cieszących się znacznym autorytetem w środowisku gwarantowało wysoka rangę przedsięwzięcia i szybko przykuło uwagę międzynarodowej opinii publicznej. Trudno jednak, aby było inaczej skoro przygotowaniem festiwalu zajęli się specjaliści z koncernu medialnego EMAP, wydającego m.in. czasopismo „Architectural Review” i od lat organizującego wiele podobnych wydarzeń na całym świecie, w tym Międzynarodowy Festiwal Reklamy w Cannes. Pomysł na imprezę był prosty: do konkursu może się zgłosić każdy pod warunkiem uiszczenia opłaty, w zamian otrzymuje możliwość oceny swojej pracy przez międzynarodowych ekspertów, a w razie zakwalifikowania się na tzw. krótka listę w którejś z konkursowych kategorii, darmową promocję w mediach (organizatorzy dysponują prężnie działającym biurem prasowym, które informuje o każdym etapie wyboru laureatów).

Dziś Światowy Festiwal Architektury to właściwie osobne przedsiębiorstwo. W 2012 roku z uwagi na boom inwestycyjny w Azji imprezę przeniesiono do Singapuru. Pomysł, choć wydawał się ryzykowny, znów chwycił. Większość realizacji zgłaszanych do konkursu w ostatnich edycjach pochodziło z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dziś organizatorzy znów zmieniają lokalizację. Nie informują jednak, czy festiwal zagości w Berlinie na stałe, trudno więc wyrokować, czy to przejaw jakiegoś globalnego trendu: zapowiadanego kryzysu na azjatyckich rynkach czy końca dekoniunktury na europejskich. Jedno jest pewne – festiwalowi wyrosła ostatnio poważna konkurencja w postaci internetowego plebiscytu serwisu Architizer, w którym przyznawana jest Nagroda A+. Plebiscyt ten jest o tyle nietypowy, że zgłoszenia ocenia najpierw ponad 200 ekspertów z całego świata, wśród nich Steven Holl, Jeanne Gang czy Rem Koolhaas. Jurorzy nominują po pięć obiektów w każdej z 30 kategorii. Dopiero na te projekty można głosować w sieci. Laureatów w każdej kategorii wybierają osobno internauci, osobno eksperci, a wręczenie nagród, specjalnie zaprojektowanych statuetek, odbywa się podczas festiwalu NYCxDESIGN w Nowym Jorku.

Siódma edycja Światowego Festiwal Architektury odbędzie się w dniach 16-18 listopada, ale zgłoszenia przyjmowane są jedynie do 19 maja. Do wyboru jest 30 kategorii, jedyny warunek: obiekty muszą być zrealizowane między 1 stycznia 2015 a 1 czerwca 2016 roku (wymóg ten nie dotyczy kategorii projektowych). Opłata za zgłoszenie wynosi 875 euro, jeśli dokonamy go do 28 kwietnia, po tym terminie wzrośnie do 925 euro. Tradycyjnie już organizator przewidział zniżki – przy zgłoszeniu trzech lub więcej realizacji obowiązuje 15-procentowa bonifikata. Wszystkie wydarzenia festiwalowe zaplanowano na terenie Areny Berlin. W jury tegorocznej edycji znaleźli się m.in. David Chipperfield, Luisa Hutton i Frédéric Migayrou.