Architektura MuratorProjektyNowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie

Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie

Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.

Nowa siedziba Bauhaus Archiv w Berlinie
I nagroda, Staab Architekten GmbH, Berlin, wizualizacja
100 lat Bauhausu – program jubileuszu i spot promocyjny! Bauhaus Verbund 2019 oraz Niemiecka Centrala Turystyki ogłosiły program 100. rocznicy założenia legendarnej szkoły w Weimarze.
Wyniki konkursu na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau równorzędną nagrodę główną otrzymały dwie skrajnie odmienne koncepcje. Jedna realizuje hasło less is more, druga jest poszukiwaniem formy ikonicznej. Ostateczny projekt poznamy w najbliższych miesiącach. Budynek ma być gotowy w setną rocznicę otwarcia szkoły.
Ludwig Hilberseimer. Architektura metropolis Książka Metropolisarchitecture jest przede wszystkim interesującym źródłem historycznym. Choć opisane w niej projekty z wielu powodów nie pasują już do naszych czasów, śladów myśli Hilberseimera możemy doszukać się w późniejszych koncepcjach takich pracowni jak Superstudio, Archizoom, OMA czy Dogma
Bauhaus i nowoczesna architektura: rekonstrukcja domów Waltera Gropiusa i László Moholy-Nagy'a w Dessau Zakończyła się konserwacja i rekonstrukcja jednego z najbardziej reprezentatywnych założeń nowoczesnej architektury. Zaprojektowane przez Waltera Gropiusa domy profesorów Bauhausu w Dessau zostały odbudowane zgodnie z koncepcją "nieostrej rekonstrukcji", zaproponowaną przez berlińską pracownię architektoniczną Bruno Fioretti Marquez Architekten
Wystawa: Hans Poelzig. Architekt, nauczyciel, artysta Uważany za najważniejszego mistrza budownictwa w Niemczech pierwszego trzydziestolecia XX wieku – przed powstaniem Bauhausu, przed Walterem Gropiusem, Miesem van der Rohe i Erichem Mendelsohnem, którzy cieszą się znacznie większym niż on międzynarodowym uznaniem.
Architektura Izraela na filmie Konfrontacja twórczości ojca i syna - wykształconego w Bauhausie architekta Munio Weinrauba, jednego z budowniczych państwa Izrael oraz Amosa Gitai, którego filmy odnoszą się do bliskowschodnich problemów, ideologii i mitów.