Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Atelier Loegler
Atelier Loegler
Atelier Loegler
Biuro Architektoniczne sp. z o.o.
ul. Sławkowska 12
31-014 Kraków
tel. 12 423-12-83
fax 12 422-17-92
e-mail: office@loegler.com.pl
www.loegler.com.pl

Krakowski architekt Romuald Loegler zanim poświęcił się architekturze chciał zostać malarzem. Do dziś jest niestrudzonym propagatorem artystowskiej wizji architektury, traktującym bryły budynków w rzeźbiarski sposób. Ukończył WAPK w 1964 roku. Po krótkim pobycie w Austrii, w 1974 roku powrócił do Krakowa, gdzie założył własne biuro, od 1987 działające jako Atelier Loegler. Do jego najbardziej znanych realizacji należą wielkie inwestycje publiczne takie jak Filharmonia Łódzka („A-m” 9/05), znajdujące się w Krakowie kaplica pogrzebowa na Cmentarzu Batowickim („A-m 4/99), budynki Akademii Rolniczej („A-m” 7/03, 12/06), rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej („A-m” 1/02) czy Opera Krakowska (2008). Od 1993 jest wydawcą miesięcznika „Architektura i Biznes”. Uczestnik indywidualnych i zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. Korea, Wenecja, Drezno, Berlin, Paryż itp.); jest również laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych za całokształt twórczości lub za pojedyncze realizacje jak np. Nagroda Honorowa SARP, Nagroda Fundacji Alfred Toepfer Stiftung F.V.S. im. Fritza Schumachera - Hamburg, Nagroda Mies van der Rohe- Barcelona, Nagroda Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia, nagrody za najlepsze realizacje i inne. Wielokrotnie publikowany w krajowych i zagranicznych czasopismach, publikacjach książkowych w tym w „Światowy Atlas Architektury”, „Encyklopedia Architektury Europejskiej” (Paryż), „Spis Architektów Świata” (Japonia), „Domus”, „Bauwelt”, “Arkitektiilehti”, „Deutsches Architektenblatt”, „Architektura i Biznes” i inne.

Romuald Loegler

Romuald Loegler

Nowy budynek Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Główną nagrodę zdobyła młoda wrocławska pracownia P2PA. Wśród laureatów także Grupa Architektoniczna Domino, Atelier Loegler, biuro H2 architekci Marka Happacha oraz Monopi Studio.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: wyniki konkursu na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłosiły wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca. Zwyciężyła praca biura Analog ze Szczecina.
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Architektura światła W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.
Galeria Wnętrz w Krakowie Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca: zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.
Romuald Loegler Dziś ważne są kwestie klimatyczne, tworzenie przestrzeni nie tylko przyjemnych, ale i zdrowych, umożliwiających budowanie i utrzymanie więzi międzyludzkich — rozmowa z Romualdem Loeglerem.
Teatr Muzyczny w Poznaniu W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler.
Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów Wyniki konkursu na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu wzbudziły wyjątkowo gorące dyskusje. Dziś prezentujemy pracę biura JEMS Architekci, które zdobyło w nim drugą nagrodę.
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu według Atelier Loegler W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler! Prezentujemy założenia i krótki film prezentujący główną ideę nagrodzonej pracy.
Teatr Muzyczny w Poznaniu według pracowni ARPA i SKI Studio W międzynarodowym konkursie na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu trzecie miejsce zdobyła Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego. Prezentujemy założenia i rysunki nagrodzonej pracy.