Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Atelier Loegler
Atelier Loegler
Atelier Loegler
Biuro Architektoniczne sp. z o.o.
ul. Sławkowska 12
31-014 Kraków
tel. 12 423-12-83
fax 12 422-17-92
e-mail: office@loegler.com.pl
www.loegler.com.pl

Krakowski architekt Romuald Loegler zanim poświęcił się architekturze chciał zostać malarzem. Do dziś jest niestrudzonym propagatorem artystowskiej wizji architektury, traktującym bryły budynków w rzeźbiarski sposób. Ukończył WAPK w 1964 roku. Po krótkim pobycie w Austrii, w 1974 roku powrócił do Krakowa, gdzie założył własne biuro, od 1987 działające jako Atelier Loegler. Do jego najbardziej znanych realizacji należą wielkie inwestycje publiczne takie jak Filharmonia Łódzka („A-m” 9/05), znajdujące się w Krakowie kaplica pogrzebowa na Cmentarzu Batowickim („A-m 4/99), budynki Akademii Rolniczej („A-m” 7/03, 12/06), rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej („A-m” 1/02) czy Opera Krakowska (2008). Od 1993 jest wydawcą miesięcznika „Architektura i Biznes”. Uczestnik indywidualnych i zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. Korea, Wenecja, Drezno, Berlin, Paryż itp.); jest również laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych za całokształt twórczości lub za pojedyncze realizacje jak np. Nagroda Honorowa SARP, Nagroda Fundacji Alfred Toepfer Stiftung F.V.S. im. Fritza Schumachera - Hamburg, Nagroda Mies van der Rohe- Barcelona, Nagroda Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia, nagrody za najlepsze realizacje i inne. Wielokrotnie publikowany w krajowych i zagranicznych czasopismach, publikacjach książkowych w tym w „Światowy Atlas Architektury”, „Encyklopedia Architektury Europejskiej” (Paryż), „Spis Architektów Świata” (Japonia), „Domus”, „Bauwelt”, “Arkitektiilehti”, „Deutsches Architektenblatt”, „Architektura i Biznes” i inne.

Romuald Loegler

Romuald Loegler

Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Nowy budynek Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Główną nagrodę zdobyła młoda wrocławska pracownia P2PA. Wśród laureatów także Grupa Architektoniczna Domino, Atelier Loegler, biuro H2 architekci Marka Happacha oraz Monopi Studio.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: wyniki konkursu na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłosiły wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca. Zwyciężyła praca biura Analog ze Szczecina.
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Architektura światła W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.
Galeria Wnętrz w Krakowie Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca: zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.
Romuald Loegler Dziś ważne są kwestie klimatyczne, tworzenie przestrzeni nie tylko przyjemnych, ale i zdrowych, umożliwiających budowanie i utrzymanie więzi międzyludzkich — rozmowa z Romualdem Loeglerem.
Teatr Muzyczny w Poznaniu W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler.
Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów Wyniki konkursu na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu wzbudziły wyjątkowo gorące dyskusje. Dziś prezentujemy pracę biura JEMS Architekci, które zdobyło w nim drugą nagrodę.
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu według Atelier Loegler W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler! Prezentujemy założenia i krótki film prezentujący główną ideę nagrodzonej pracy.