Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

RAr-2 Laboratorium Architektury
RAr-2 Laboratorium Architektury
RAr-2 Laboratorium Architektury
Jan Kubec
ul. Kukuczki 2/9
41-706 Ruda Śląska
e-mail: biuro@rar2laboratoriumarchitektury.pl
www.rar2laboratoriumarchitektury.pl

Pracownię RAr-2 założył w 1998 roku Jan Kubec (dyplom WA PŚl 1992), w latach 2003-2008 biuro współtworzyła Magdalena Gilner-Łukasik. Kubec jest jednym z najbardziej utytułowanych projektantów młodego pokolenia. Jego dyplom zdobył nagrodę główną w konkursie o doroczną nagrodę SARP-u im. Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija na najlepszy dyplom (1993), jest laureatem Nagrody Wojewody Śląskiego dla Młodych Twórców Architektury (2001). Wygrał też w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektonicznym na koncepcję rekultywacji terenów poprzemysłowych w Ostrawie (2000, w zespole z Andrzejem Dudą, Jerzym Witeczkiem, Henrykiem Zublem i Karelem Cieślarem). Pracownia ma na koncie kilka znaczących realizacji. Od 1999 roku w Zabrzu-Kończycach powstaje według jej projektu zespół sakralno–parafialny Bożego Ciała, który jest połączeniem śląskiej tradycji (cegła pokrywająca budynki, układ brył) z nowoczesnością (przeszklona ściana prezbiterium, pompa ciepła, kolektory); całości dopełni ogród ze zbiornikami wody. Właśnie krajobraz, traktowany jako tworzywo i narzędzie architektoniczno-urbanistyczne, jest dominującym motywem działalności RAr-2. Zagadnienie te rozwijano w niezwykle ciekawych projektach konkursowych, m.in. w koncepcji na rewaloryzację nabrzeża rzeki St. Laurent w Quebeku (II nagroda w konkursie, 2004) czy w idei zagospodarowania wzgórza Kakolanmaki w Turku w Finlandii, za który biuro otrzymało wyróżnienie honorowe (2004). Najważniejszą jak dotychczas realizacją RAr-2 jest budynek Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (konkurs 2005, realizacja 2010), w którym odbicie znalazła cała filozofia pracowni. Rozległy obiekt, pierwszy w stolicy zlokalizowany tak blisko Wisły, jest przedłużeniem nadrzecznego krajobrazu, a jego bryła to przełożone na język architektury naturalne procesy erozji, stąd rzeźbiarski ogród na dachu i „kratery” przebijające dach – jako nowatorska forma świetlików, będących zarazem patiami.

Jan Kubec

Jan Kubec

Historia Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą Pomysł budowy w Polsce nowoczesnego centrum nauki na wzór słynnego Exploratorium w San Francisco powstał już w latach 70. Jednak dopiero w 2003 roku zapadła decyzja, by ośrodek tego typu zrealizować nad dopiero ukończonym tunelem Wisłostrady - o historii CNK nad Wisłą Tomasz Żylski.
Otwarcie wystawy "Polska.Architecture" w Muzeum Architektury we Wrocławiu [ZDJĘCIA] Po prezentacjach w siedmiu krajach Europy i Azji, wystawa przygotowana przez redakcję miesięcznika "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ po raz pierwszy zagościła w Polsce. W otwarciu 12 maja wzięli udział wszyscy członkowie zespołu redakcyjnego "A-m", architekci z Polski i zagranicy oraz liczni wrocławianie. Wystawę można oglądać do 26 czerwca.
"Polska.Architecture" w Muzeum Architektury we Wrocławiu Po prezentacjach w siedmiu krajach Europy i Azji, wystawa przygotowana przez redakcję miesięcznika "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, po raz pierwszy zagości w Polsce. Wrocławska odsłona wystawy zostanie poszerzona o cztery niepokazywane dotychczas obiekty.
Wystawa "Polska.Architecture" w Chinach i Irlandii Chiny i Irlandia to kolejne kraje, w których zaprezentowana zostanie wystawa "Polska.Architecture", przygotowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Ekspozycja obejmująca 20 nowo zbudowanych lub zrewitalizowanych obiektów, sportretowanych przez wybitnych polskich fotografów architektury dotychczas była pokazywana w Macedonii, Bułgarii i Azerbejdżanie.
"Polska. Architecture" w Skopje. Druga odsłona wystawy polskiej architektury współczesnej 27 października 2015 otwarta zostanie druga odsłona wystawy "Polska. Architecture", przygotowanej przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Ekspozycja obejmuje 20 nowo zbudowanych lub zrewitalizowanych obiektów, sportretowanych przez najwybitniejszych polskich fotografów architektury oraz wyjątkowe zdjęcia reportażowe i grafiki, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń. Otwarciu towarzyszyć będzie wykład Ewy Porębskiej, redaktor naczelnej miesięcznika "Architektura-murator".
Architektoniczne tournée – wystawa "Polska. Architecture" – promocja Polski poprzez architekturę 13 czerwca 2015 w Państwowej Filharmonii w Baku odbędzie się pierwsze otwarcie wystawy "Polska. Architecture" przygotowanej przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Wystawa zostanie następnie przekazana pozostałym polskim placówkom dyplomatycznym w celu jej prezentacji w innych krajach. Na wystawie będzie można zobaczyć 20 nowo zbudowanych lub zrewitalizowanych obiektów, sportretowanych przez najwybitniejszych polskich fotografów architektury oraz wyjątkowe zdjęcia reportażowe i grafiki, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń.  
O historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i konkursie na jej siedzibę Dotąd muzycy koncertowali w zaadaptowanej sali konferencyjnej dawnego Domu Partii. Choć sala należała do jednych z większych w Polsce, jej akustyka pozostawiała wiele do życzenia. Gdy w 2000 roku funkcję dyrektora orkiestry obejmowała była minister kultury Joanna Wnuk-Nazarowa, cały budynek wymagał już gruntownego remontu. W 2008 roku władze miasta we współpracy z warszawskim i katowickim SARP-em zorganizowały konkurs na projekt nowej siedziby dla orkiestry.
Konkurs architektoniczny "BARGEWORK - BIURO NA WODZIE" Celem konkursu architektonicznego Bargework jest wyłonienie najlepszego projektu na modułowe biuro unoszące się na wodzie, a w późniejszym terminie również jego realizacja  
Konkurs architektoniczny na projekt Ogrodu XXI wieku wraz z pawilonem wystawienniczym. WYNIKI W warszawskich Łazienkach powstać ma nowy pawilon ekspozycyjny o powierzchni wystawowej 1800 m2. Autorzy nagrodzonej koncepcji zaprezentują wstępny projekt 14 stycznia 2014 r. o godz.12.00 w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich
NAGRODY SPECJALNE VII EDYCJA NAGRODY SPECJALNE
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VII EDYCJA
NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2000-2012