Architektura Muratorarchitektura25Beton architektoniczny: jak uzyskać zamierzony efekt. Tłumaczy Piotr Dzięgielewski, ekspert PERI Polska

Beton architektoniczny: jak uzyskać zamierzony efekt. Tłumaczy Piotr Dzięgielewski, ekspert PERI Polska

Beton architektoniczny występuje pod wieloma nazwami: jako beton licowy, fasadowy, strukturalny, widokowy, elewacyjny, dekoracyjny czy też „nagi” i posiada wiele niejednoznacznych definicji. Jego walory estetyczne i użytkowe są architektom doskonale znane, podobnie jak wciąż częste problemy z odpowiednim wykonawstwem.

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt
Centrum Jana Pawła II w Krakowie, proj. Andrzej Mikulski

Wykonanie konstrukcji w konwencji betonu architektonicznego jest oczywiście bardzo trudnym i skomplikowanym procesem. Uzyskanie pożądanej jakości wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, wysokiej klasy sprzętu i materiałów oraz koordynacji działań wszystkich uczestników procesu budowlanego. Jako że jest to funkcja ogromnej ilości zmiennych, z których nie wszystkie daje się bezpośrednio kontrolować, najlepiej jest polegać na sprawdzonych partnerach, posiadających największe doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, proj. Nizio Design International

Beton architektoniczny – idealny efekt

PERI, jako dostawca deskowań, rusztowań i rozwiązań inżynierskich, od lat pomaga klientom osiągnąć ich zamierzone efekty wizualne i ekonomiczne. Deskowania są co prawda tylko fragmentem rozwiązania, lecz jakże ważnym z punktu widzenia ostatecznego rezultatu. Oferowane przez PERI usługi, w tym doradztwo techniczne i najwyższej jakości sprzęt, przyczyniają się do sukcesu powstawania zarówno najbardziej spektakularnych i skomplikowanych form architektonicznych, ale i tych ascetycznych. Ścisła współpraca z architektami i przedsiębiorstwami budowlanymi owocuje optymalizacją działań i redukcją kosztów.

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, proj. Wojciech i Lech Szymborscy

Wsparcie i wiedza

Firma PERI dysponuje bardzo dużym zdobywanym w Polsce i na świecie doświadczeniem, w zakresie realizacji projektów z zastosowaniem betonu licowego. Kadra inżynierska PERI udziela wsparcia technologicznego już na etapie planowania inwestycji, pomagając w urzeczywistnianiu wizji twórców i znajdowaniu optymalnych dla nich rozwiązań. Służymy chętnie naszym know-how i długą listą obiektów referencyjnych. Można powiedzieć, że pojęcie deskowań wymyka się tradycyjnemu pojmowaniu i szufladkowaniu jako produktu całkowicie przyziemnego, służącego brudnej robocie, co można by wnioskować z nazwy. Jak widać deskowania mogą też służyć do realizacji wyższych celów z pogranicza budownictwa i sztuki, urzeczywistniając niebanalne, a czasami nawet wizjonerskie projekty architektów. Więcej informacji o betonie architektonicznym można znaleźć pod adresem: www.peri.com.pl.

Piotr Dzięgielewski, koordynator ds. rozwoju PERI Polska

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, proj. Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Sąd Rejonowy w Siedlcach. Wykorzystanie betonu architektonicznego w realizacji Głównym celem autorów projektu budynku Sądu Rejonowego w Siedlcach, pracowni HRA Architekci, było stworzenie monumentalnego obiektu, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, pozostając jednocześnie przyjazny użytkownikom. Zgodnie z założeniami pracy konkursowej przewidziano pozostawienie wielu odkrytych elementów żelbetowych. W trakcie realizacji projektu przyjęto zasadę ich formalnego podziału na wewnętrzne, które zostały wylane na placu budowy, oraz zewnętrzne - prefabrykowane.
Symfonia To płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego firmy JADAR. Przeznaczone do ścian wewnętrznych, elewacji i innych powierzchni płaskich. Po zaimpregnowaniu można stosować je też jako blaty. Płyty o grubości 2 cm dostępne są w wymiarach: 30 x 30 cm, 30 x 60 cm, 60 x 60 cm, 60 x 90 cm, 60 x 120 cm, w wykończeniu gładkim i porowatym, w kolorze białym, szarym, czarnym i kości słoniowej.
Korespondencja z Łodzi: Synergia projektu Archidea Królikowski Wichliński Budynek biurowy Synergia powstał na terenie rewitalizowanych od 2006 roku terenów fabryki wyrobów wełnianych i bawełnianych Adolfa Doubego w Łodzi. Uzupełnienie ul. Wólczańskiej kolejnym, kontrastującym elementem, okazało się bardzo trafnym zabiegiem. O realizacji pracowni Archidea Królikowski Wichliński pisze nasz łódzki korespondent Marcin Waloryszak.
Betony z eksponowanymi powierzchniami W ostatnich latach w architekturze można zaobserwować powrót do surowych betonowych powierzchni. Obecnie stosowane technologie pozwalają na uzyskanie rozwiązań o zróżnicowanym wyglądzie i parametrach technicznych. Powierzchnie gładkie, wytrawiane, matowe, barwione w masie i lazurowane, to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.
Diament Okładzina ścienna z betonu architektonicznego wykonanego w technologii GRC. Wzór ten przeznaczony jest do wnętrz. Płytki produkowane są indywidualnie na zamówienie i można dowolnie dobierać wybarwienia mady, jej strukturę oraz wykończenia płyt. Wymiary jednej płytki to 300 x 173 x 31