Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Jana Pawła II w Krakowie, proj. Andrzej Mikulski

Beton architektoniczny: jak uzyskać zamierzony efekt. Tłumaczy Piotr Dzięgielewski, ekspert PERI Polska

2019-10-02 18:20

Beton architektoniczny występuje pod wieloma nazwami: jako beton licowy, fasadowy, strukturalny, widokowy, elewacyjny, dekoracyjny czy też „nagi” i posiada wiele niejednoznacznych definicji. Jego walory estetyczne i użytkowe są architektom doskonale znane, podobnie jak wciąż częste problemy z odpowiednim wykonawstwem.

Wykonanie konstrukcji w konwencji betonu architektonicznego jest oczywiście bardzo trudnym i skomplikowanym procesem. Uzyskanie pożądanej jakości wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, wysokiej klasy sprzętu i materiałów oraz koordynacji działań wszystkich uczestników procesu budowlanego. Jako że jest to funkcja ogromnej ilości zmiennych, z których nie wszystkie daje się bezpośrednio kontrolować, najlepiej jest polegać na sprawdzonych partnerach, posiadających największe doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt

i

Autor: Archiwum Architektury Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, proj. Nizio Design International

Beton architektoniczny – idealny efekt

PERI, jako dostawca deskowań, rusztowań i rozwiązań inżynierskich, od lat pomaga klientom osiągnąć ich zamierzone efekty wizualne i ekonomiczne. Deskowania są co prawda tylko fragmentem rozwiązania, lecz jakże ważnym z punktu widzenia ostatecznego rezultatu. Oferowane przez PERI usługi, w tym doradztwo techniczne i najwyższej jakości sprzęt, przyczyniają się do sukcesu powstawania zarówno najbardziej spektakularnych i skomplikowanych form architektonicznych, ale i tych ascetycznych. Ścisła współpraca z architektami i przedsiębiorstwami budowlanymi owocuje optymalizacją działań i redukcją kosztów.

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt

i

Autor: Archiwum Architektury Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, proj. Wojciech i Lech Szymborscy

Wsparcie i wiedza

Firma PERI dysponuje bardzo dużym zdobywanym w Polsce i na świecie doświadczeniem, w zakresie realizacji projektów z zastosowaniem betonu licowego. Kadra inżynierska PERI udziela wsparcia technologicznego już na etapie planowania inwestycji, pomagając w urzeczywistnianiu wizji twórców i znajdowaniu optymalnych dla nich rozwiązań. Służymy chętnie naszym know-how i długą listą obiektów referencyjnych. Można powiedzieć, że pojęcie deskowań wymyka się tradycyjnemu pojmowaniu i szufladkowaniu jako produktu całkowicie przyziemnego, służącego brudnej robocie, co można by wnioskować z nazwy. Jak widać deskowania mogą też służyć do realizacji wyższych celów z pogranicza budownictwa i sztuki, urzeczywistniając niebanalne, a czasami nawet wizjonerskie projekty architektów. Więcej informacji o betonie architektonicznym można znaleźć pod adresem: www.peri.com.pl.

Piotr Dzięgielewski, koordynator ds. rozwoju PERI Polska

Beton architektoniczny – jak uzyskać zamierzony efekt

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, proj. Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski

W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: