Architektura Muratorarchitektura25G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty

G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty

Do wygenerowania formy G-Table studio Zieta Prozessdesign używa programu do projektowania parametrycznego. Przez modyfikację kilku zmiennych, można stworzyć zarówno miniaturowy model, jak i wielki pawilon.

G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty

G-Table to seria artystycznych obiektów o bionicznym kształcie, które nie są ograniczone limitem skali. Konstrukcja G-Table generowana jest w programie do projektowania parametrycznego, co pozwala na eksperymentowanie z wielkością i dostosowanie formy do potrzeb klienta. Inspirowane naturą, zmienne obiekty są kolejnym manifestem możliwości FiDU – opracowanej przez Oskara Ziętę metodzie nadmuchiwania stali.

Do wygenerowania formy G-Table studio Zieta Prozessdesign używa programu do projektowania parametrycznego. Przez modyfikację kilku zmiennych, można stworzyć zarówno miniaturowy model, jak i wielki pawilon. Delikatna struktura podstawy blatu może stać się przysadzista i dominująca. To sprawia, że G-Table nie jest jedynie efektem procesu, lecz procesem samym w sobie. Podstawa G-Table składa się z parabolicznych form. Wykonana w technologii FiDU, przywodzi na myśl roślinne pnącza lub korzenie drzew. Każdy stół powstaje w wyniku dialogu z klientem.

G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty

Jak mówi Oskar Zięta, wybierając materiał, który zostanie użyty w konkretnym obiekcie projektanci zwracają przede wszystkim uwagę na jego właściwości. Staramy się wzbogacać naturę metali poprzez poddawanie ich różnym procesom obróbki. Przykładem jest termokoloryzacja, rzadko używana technologia, która została przez nas rozwinięta i dopracowana. Poszukujemy także nieoczywistych kompozycji, które wzajemnie podkreślają walory materiałów, tworząc symbiozę i stanowiąc o sile wyrazu. Przez to nasze projekty uzupełniamy np. drewnem Kauri, czarnym dębem, egzotycznymi odmianami granitu czy karbonem.

Stół G-Table K wykonany został z miedzi i drewna Kauri, które przez 50 000 lat było zakopane w bagnistych rejonach Nowej Zelandii. Jego przeszłość zapisana jest w subtelnej i całkowicie unikatowej strukturze słojów. Przyjemny zapach Kauri sprawia, że G-Table K jest nie tylko artystycznym obiektem, lecz również intensywnym doznaniem zmysłowym. Blat od Holzano i miedziana, wykonana w technologii FiDU podstawa harmonizują ze sobą barwą i tworzą spójną całość. Kauri jest najstarszym drzewem na świecie, a technologia FiDU jest najbardziej innowacyjną metodą formowania metalu. To tutaj historia spotyka się z przyszłością.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Krzesło Ultraleggera Oskar Zięta postanowił zmierzyć się z superlekkim krzesłem Superleggera projektu Gio Pontiego. Za pomocą technologii FiDU stworzył prawdopodobnie najlżejsze krzesło w historii designu. Ultraleggera stanowi połączenie wytrzymałej ramy z perforowanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest z aluminium.
Stalowe lustra Oskara Zięty Oskar Zięta wciąż udowadnia, że to, co pozornie nierealne, jest możliwe. Niedawno postanowił zmierzyć się ze stereotypem lustra. Wraz z zespołem opracował technologię umożliwiającą tworzenie zwierciadeł z metalu.