Architektura Muratorarchitektura25Ikona historii, ikona miasta – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ikona historii, ikona miasta – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budynek Muzeum II Wojny Światowej to nowa ikona Gdańska, nad wyraz dobrze korespondująca z charakterystyczną panoramą miasta wypełnioną dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów. Wyrazista bryła jest symbolem tragicznej przeszłości, a zarazem dynamicznej teraźniejszości i niosącej nadzieję przyszłości.

Aluminium do zadań specjalnych
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej powstało w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego, blisko historycznego centrum miasta. Od zachodu sąsiaduje z Kanałem Raduni, od południa otwiera się szeroko na panoramę Motławy. Obecnie są to raczej obrzeża starego Gdańska, ale niebawem powstanie tu centrum nowoczesnej dzielnicy. Siedziba muzeum znajduje się też w symbolicznej przestrzeni architektonicznej: 200 m od historycznego budynku Poczty Polskiej oraz 3 km drogą wodną od półwyspu Westerplatte. Budowa obiektu wystartowała we wrześniu 2012 roku, a dobiegła końca w marcu 2017 roku. Całkowita powierzchnia tego ośmiokondygnacyjnego obiektu sięga 58 000 m2, a użytkowa 23 000 m2. Sam teren Muzeum zajmuje obszar 1700 m2. Jego projekt powstał w gdyńskiej pracowni architektonicznej „Kwadrat”, a generalnym wykonawcą zostały spółki Hochtief Polska i Warbud.

Pochyła bryła

Symbolicznym wyrazem związków przeszłości, czyli wojny, z teraźniejszością i przyszłością jest przestrzenny podział budynku na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół muzeum, oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym. Daniel Libeskind, jeden z jurorów konkursu na projekt gmachu, autor m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie, o bryle budynku mówił słowami – Posługując się językiem architektury, projekt opowiada o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. Nawiązując do ikonicznej panoramy Gdańska z dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów, budynek łączy tradycyjne przestrzenie miasta, ich skale, materiały i kolory z muzeum na miarę XXI wieku.

Część naziemna to osiem kondygnacji w kształcie pochyłej wieży wysokiej na ponad 40 m, a kształtem przypominającej graniastosłup o podstawie trapezu (największe nachylenie ściany wynosi 56 stopni). Jedna ze ścian wieży została w całości przeszkolona, a pozostałe wyłożono charakterystyczną, czerwoną okładziną. W wieży znajduje się m.in. biblioteka, sale edukacyjne oraz kawiarnia i restauracja z widokiem na miasto.

Budynek posiada także sześć kondygnacji podziemnych, gdzie na głębokości 14 m znajduje się wystawa stała, na którą przeznaczono 5000 m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. W innowacyjny sposób ma ona pokazywać II wojnę światową widzianą oczami wielkich polityków i zwykłych ludzi. Poza wystawą stałą, znajdziemy także ok. 1000 m2 powierzchni wystaw czasowych. Całość dopełnia plac otaczający budynek, który na dobre ma się stać miejscem wydarzeń plenerowych.

ALUPROF w służbie historii

W budynku Muzeum II Wojny Światowej zastosowano specjalnie przygotowane fasady systemu MB-SR60N firmy ALUPROF, które stanowią podstawę dla wielu konstrukcji fasadowych. W przypadku tej bryły, fasada została zamontowana na podkonstrukcji stalowej, cięgnowej – Budynek charakteryzuje się dużym nachyleniem. Dzięki opracowaniu specjalnego systemu zamocowania możliwa była kompensacja przemieszczeń prostopadłych (11 mm) i równoległych (7 mm) do płaszczyzny ściany – tłumaczy Bożena Ryszka, Marketing Manager w firmie ALUPROF.

Zastosowane w fasadzie MB-SR60N profile aluminiowe o odpowiedniej wytrzymałości pozwalają na wpuszczenie maksymalnej ilości światła wpadającego od góry do wnętrza budynku. To rozwiązanie daje dużo możliwości w zakresie kształtowania konstrukcji przestrzennych: konstrukcja łączników słup/rygiel umożliwia wykonanie połączeń o szerokim zakresie kątów, czyli pozwala na stosowanie szyb o różnych kształtach – trapezowych lub trójkątnych. Dodatkowo, Instytut Techniki Budowlanej w wydanej dla systemu MB-SR60N klasyfikacji potwierdził jego bardzo dobre parametry techniczne: przepuszczalność powietrza klasa AE 1200 Pa, wodoszczelność klasa RE 1200 Pa i odporność na obciążenie wiatrem 2800 Pa (badanie bezpieczeństwa 4200 Pa).

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Aluminium do zadań specjalnych Skomplikowane konstrukcje, oryginalne kształty czy bardzo duże powierzchnie wymagają często opracowania indywidualnego rozwiązania, dedykowanego konkretnej budowli. To, czym Aluprof wyróżnia się spośród innych firm na rynku, jest fakt, że razem z projektantami opracowuje rozwiązania umożliwiające realizacje najśmielszych architektonicznych wizji – o wykorzystaniu aluminium w zrównoważonym budownictwie, wdrażaniu nowych rozwiązań oraz współpracy z architektami rozmawiamy z Bożeną Ryszką, dyrektor marketingu firmy Aluprof.