Architektura Muratorarchitektura25Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego

Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego

Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.

Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.
10 polskich budynków, które zostaną ukończone w 2017 roku Długo wyczekiwane instytucje publiczne, innowacyjne budynki wielorodzinne i nietypowe biurowce - prezentujemy wybór dziesięciu polskich realizacji, których budowa zakończy się w 2017 roku.
Palazzo in fortezza - pałac i fortyfikacje w Czemiernikach Pochodzący z I ćwierci XVII wieku kompleks pałacowo-ogrodowy w Czemiernikach jest jednym z przykładów założenia palazzo in fortezza w Polsce. Właśnie ogłoszono konkurs architektoniczny, dzięki któremu to wyjątkowe miejsce ma odzyskać dawną świetność.
deutsche bauzeitung o współczesnej architekturze w Polsce Najstarsze niemieckie czasopismo architektoniczne przygląda się polskiej architekturze. Na niemal 50 stronach zaprezentowano pięć realizacji, mapę obiektów kulturalnych i diagnozę stanu polskiej przestrzeni publicznej.
Rainer Mahlamäki gościem specjalnym Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury. BUDMA 2014 Współczesna architektura i budownictwo będą prezentowane na tegorocznych targach BUDMA; w trakcie spotkania wykład wygłosi Rainer Mahlamäki. Międzynarodowe targi odbędą się w dniach 11-14 marca 2014