Architektura Muratorarchitektura25Osiedle Wiczlino-Ogród w Gdyni – trwa budowa kolejnego etapu założenia

Osiedle Wiczlino-Ogród w Gdyni – trwa budowa kolejnego etapu założenia

W gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino realizowane jest osiedle nawiązujące do idei miasta ogrodu. Za projekt założenia odpowiada Pracownia Projektowa Grupy Inwestycyjnej Hossa pod kierunkiem architekta Marcina Woyciechowskiego.

Osiedle Wiczlino-Ogród w Gdyni – rusza budowa kolejnego etapu założenia
Osiedle Wiczlino-Ogród Południe, proj. Pracownia Projektowa Grupy Inwestycyjnej Hossa

Osiedle Wiczlino-Ogród powstaje na terenie Chwarzna-Wiczlina, jednej z najdynamiczniej rozwijających się części Gdyni. Dominuje tu kameralna zabudowa willowa i wielorodzinna wkomponowana w otulinę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Istniejąca i sukcesywnie rozbudowywana infrastruktura drogowa i społeczna zapewnia mieszkańcom standardy stawiane centrom miast. W ramach osiedla Wiczlino-Ogród dotychczas powstało 33, w większości czterokondygnacyjnych budynków z zielonymi dziedzińcami z miejscami do wypoczynku i małą architekturą. Oferują one dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania o powierzchni od 39 do ponad 100 m², w tym dwupoziomowe lofty o ponadstandardowej wysokości z antresolą do indywidualnej aranżacji.

Mieszańcy osiedla na co dzień mogą korzystać z dużego terenu rekreacyjnego z tyrolką i boiskiem do street balla. Na terenie Wiczlina-Ogród znajduje się wiele sklepów, lokali usługowych, w tym gastronomicznych, a także trzy przedszkola i szkoły językowe. Tuż przy osiedlu funkcjonuje nowoczesny kompleks edukacyjny, w którym znajduje się XVII LO będące w gronie Microsoft Showcase School, a także szkoła podstawowa i przedszkole publiczne.

Osiedle Wiczlino-Ogród w Gdyni – rusza budowa kolejnego etapu założenia
Osiedle Wiczlino-Ogród Południe, proj. Pracownia Projektowa Grupy Inwestycyjnej Hossa

Osiedle Wiczlino-Ogród Południe w otoczeniu zieleni

W nowym etapie inwestycji powstają cztery budynki. Usytuowane przy ul. Tęczowej, w południowej części inwestycji, otoczone będą ścianą lasu oraz willową zabudową. Obiekty, podobnie jak poprzednie, charakteryzować ma współczesna architektura ze skośnymi dachami i nowoczesnym wykończeniem elewacji. Mieszkania będą mieć przestronne balkony i tarasy, a także duże okna. W nowej ofercie znalazły się lokale o metrażach od 40 do ok. 90 m². Planowany termin ich odbioru to pierwszy kwartał 2021 roku. Inwestorem osiedla Wiczlino-Ogród jest Grupa Inwestycyjna Hossa SA, odpowiedzialna m.in. za realizację wielofunkcyjnego kompleksu „Garnizon” w Gdańsku, realizowanego od 2006 roku na terenie historycznych koszar we Wrzeszczu.

W aktualnym numerze Architektury