Architektura Muratorarchitektura25Starzy na plaży. Spotkanie architektów w Sopocie

Starzy na plaży. Spotkanie architektów w Sopocie

Podstawowe pytanie pierwszych „Młodych do Łodzi”, będące również najważniejszym pytaniem w Polsce po 1989 roku, „jak odnieść sukces?”, zostało zamienione przez „Starych na plaży” na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.

Starzy na plaży
fot. Marcin Czechowicz

Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” do Sopotu przyjechali architekci i architektki, których działalność rozwijała się równolegle z miesięcznikiem. Inspiratorem spotkania był Dariusz Herman, który podczas pierwszej edycji cyklu „Młodzi do Łodzi” zasugerował utworzenie analogicznego spotkania, przeznaczonego jednak dla osób nie przed, lecz po 40 roku życia, by mieć szansę kontynuacji nierzadko fascynujących dyskusji z przeszłości , w podobnym co kiedyś gronie. Do realizacji tego pomysłu doszło dopiero po 16 latach — 7 czerwca 2019 roku. Dzięki temu wydarzenie stało się okazją do wielu podsumowań, a także wglądu w doświadczenia uczestników łódzkich zjazdów, którzy dziś są dojrzałymi, często bardzo znanymi projektantkami i projektantami. Bliskość z datą 30-lecia wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku była również okolicznością organizującą dyskusję wokół kondycji architektury po transformacji ustrojowej.

Spotkanie moderowali Hubert Trammer i Dariusz Herman, a dyskusję rozpoczął panel, z udzialem Bartosza Czarneckiego, Łukasza Pancewicza, Moniki Wojnarowskiej i Ewy P. Porębskiej. Poruszonych zostało wiele tematów. Jednym z nich była emigracja architektów, w czasach inflacji, a później w światowym kryzysie w 2008 roku. Dziś dzięki koniunkturze architekci w Polsce cieszą się pewną stabilizacją rozwoju rynku pierwotnego. Natomiast pojawiały się również głosy o braku solidarności w zawodzie, a także o prekarnych warunkach pracy, problemach stwarzanych przez prawo, biurokrację, fakturowanie i mediację pomiędzy inwestorami a stroną społeczną. W dyskusji pojawiła się zapowiedź zasadniczej zmiany w architekturze. To pokolenie może być ostatnim, które zajmuje się dużymi inwestycjami, odpowiadając głównie na potrzeby rynku. Kryzys ekologiczny i mieszkaniowy zmusza z jednej strony do ograniczenia zużywanych surowców i ochrony środowiska naturalnego, a z drugiej do odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na godziwe zamieszkiwanie. To pokolenie może być także ostatnim tak zdominowanym przez mężczyzn. Od kilku lat obserwuje się rosnącą obecność kobiet studiujących i praktykujących architekturę. W wielu ośrodkach nauki stanowią już większość. Wypowiadające się na sali kobiety wspominały o wciąż wyraźnych nierównościach, przejawiających się stosunkami w pracy, a także w opiece nad dziećmi. Mówiły również o relacji polityki i architektury, o potrzebie wpływania na prawo, tworzenia aktualnych opracowań planistycznych, a nawet aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Podkreślono również konieczność odrodzenia się urbanistyki, w obliczu chaosu przestrzennego i postulatów ruchów miejskich. Społeczna rola architektury była jednym z głównych tematów spotkania. W ocenie zebranych osób wciąż podstawowy problem stanowi komunikacja ze zróżnicowanymi stronami, choć coraz bardziej popularne i lepiej opracowywane programy partycypacji tę sytuację zmieniają. Ważnym zagadnieniem była także komunikacja między samymi architektami, którą usprawnić może korzystanie z badań przekrojowych oraz tworzenie metod kooperacji i okazji do integracji środowiska. Podstawowe pytanie pierwszych „Młodych do Łodzi”, będące również najważniejszym pytaniem w Polsce po 1989 roku, „jak odnieść sukces?”, zostało zamienione przez „Starych na plaży” na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.

Wydarzeniu towarzyszyła miła niespodzianka — redaktor naczelna Ewa P. Porębska otrzymała od uczestników 25 róż i specjalnie zaprojektowaną bransoletkę o formie nawiązującej do 25-lecia „A-m”. Dalsza część spotkania odbyła się już w nieformalnej atmosferze, przy muzyce zespołu jazzowego z tańcami i spacerami na plaży w urokliwej mgle.

Starzy na plaży Jak odnieść sukces? — to podstawowe pytanie pierwszych Młodych do Łodzi z 2003 roku, wyrażające tożsamość w czasach transformacji po 1989 roku, zostało zamienione przez uczestników spotkania Starzy na plaży na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska. Relacjonujemy czerwcowy zjazd architektów w wieku 40+ w Sopocie.
Starzy na plaży – znamy termin spotkania Z okazji 25-lecia „Architektury-murator”, kombatantów naszych architektonicznych konfrontacji Młodzi do Łodzi i wszystkich zainteresowanych architektów po 40 roku życia zapraszamy na towarzyskie spotkanie do Sopotu.
Współpraca, miks funkcji i użytkowników Najbardziej przenikliwe książki o przyszłości architektury poleca Kristien Ring, architektka i dziennikarka, założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie.
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Zapraszamy do świętowania razem z nami jubileuszu i śledzenia poświęconej mu specjalnej strony. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość!
Specjalna strona jubileuszu „A-m” Z okazji 25-lecia będziemy m.in. mierzyć się z architektonicznymi marzeniami, budując razem z Wami trzy Obiekty Niemożliwe według projektów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Chcecie wiedzieć, co jeszcze zaplanowaliśmy? Już jest specjalna strona poświęcona jubileuszowi „Architektury-murator”.
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.