WIŚNIOWSKI i architekci

i

Autor: Archiwum Architektury

WIŚNIOWSKI i architekci

2019-11-21 11:51 Materiał sponsorowany

Architekt nie może zaprojektować specjalnych drzwi, które będą uzupełniały jego projekt. Musi raczej korzystać z tych dostępnych na rynku. Większość producentów oferuje twarde, niezmienne wymiary produkcyjne. Bramy, okna, drzwi i ogrodzenia WIŚNIOWSKI nie mają zamkniętych tabelek z wymiarami – klient może je dostosować do swoich potrzeb, co do centymetra.

Nietrudno jest znaleźć różnice między pracą architekta i pracą producenta rozwiązań dla budownictwa. Mimo wszystko są to obszary tak sobie bliskie, że niemożliwe, by nie miały żadnych punktów stycznych. Szukając ich, dochodzi się jednak do wniosku, że mimo ich znikomej liczby, są to obszary kluczowe w procesie budowania. Dlatego tak ważne jest, by każda ze stron rozumiała pracę i potrzeby tej drugiej.

Producenci rozwiązań dla budownictwa mają przede wszystkim na celu wprowadzenie planów architektów w życie. To, co pojawia się w ich wyobraźni, potem w ich pracowniach, ostatecznie musi być wyrażone betonem, drewnem, cegłą i stalą.

Architekt nie wszystko jednak może stworzyć od zera. Pomijając elementy wykończenia wnętrz, należy wspomnieć o stolarce, która ważną część bryły budynku i wpływa na jej odbiór. Architekt nie może zaprojektować specjalnych drzwi, które będą uzupełniały jego projekt. Musi raczej korzystać z tych dostępnych na rynku. To istotne ograniczenie w realizacji wizji i naturalnie poszukuje się możliwości, które pozwolą je ominąć. Marka WIŚNIOWSKI od lat pracuje nad tym problemem i rozwiązała go zarówno na etapie projektowania, jak i na etapie budowy.

Biblioteka BIM/CAD

Pliki BIM/CAD umożliwiają uzupełnienie projektu o realnie istniejące produkty. Każdy jego element – przedstawiony tymczasowo w pliku – może być idealnie odwzorowany w rzeczywistości. Unika się w ten sposób rozdźwięku pomiędzy tym, co zamierzone a tym, co możliwe.

Większość bram, okien, drzwi i ogrodzeń marki WIŚNIOWSKI ma swoje odpowiedniki w bibliotekach BIM/CAD. Sukcesywnie powiększamy nasze zbiory i pracujemy nad uzupełnianiem tej listy. Pliki w bibliotece BIM/CAD są dostępne nieodpłatnie i bez ograniczeń. W ten sposób WIŚNIOWSKI pomaga nie tylko realizować, ale również projektować. Marka spotyka się dzięki temu z architektami już krok wcześniej – na etapie myślenia o budynku.

Łączy nas piękno

Polski architekt i pisarz Waldemar Łysiak mawia, że prawdziwa architektura niczym nie różni się od rzeźbiarstwa. Nie podlega więc wtórności, bo w gruncie rzeczy wynika z niepowtarzalnych ruchów i chwilowego stanu twórczego artysty. Architekci od wieków dążą do tej  unikalności.

Nie zmienia to jednak faktu, że dobra architektura zawsze łączy oryginalność z cechami uniwersalnymi, powszechnie uważanymi za wyróżniki dobrego projektu: pięknem, użytecznością i trwałością. Istotę tych czynników podkreślał już Witruwiusz! Powszechność ta i uniwersalność nie mogą być więc w tym przypadku uważane za kaprys naszych czasów – nie są to prawdy ustalone arbitralnie, bo raz stworzone były uznawane za słuszne przez setki pokoleń architektów.

Home Inclusive 2.0 – prościej w harmonii

Dobór jednego produktu do myśli przewodniej całego projektu nie wydaje się zadaniem niewykonalnym. Trudniej robi się, gdy oczekuje się wewnętrznej harmonii pomiędzy elementami frontu budynku i fasady: bramy garażowej, drzwi, okien i ogrodzenia.

Gwarancją spójności tych elementów jest zakupienie ich u jednego producenta, który ma wieloletnie doświadczenie w ich tworzeniu. WIŚNIOWSKI od niemal 30 lat doskonali się w produkowaniu zarówno bram garażowych i ogrodzeń, jak i drzwi oraz okien. Znajduje to odzwierciedlenie w kolekcji Home Inclusive 2.0, która łączy wszystkie te elementy kolorystycznie i wzorniczo – dominujące obiekty fasady budynku i posesji będą więc harmonijnie połączone.

To trudna sztuka, bo bramy, okna, drzwi i ogrodzenia są produkowane z innych materiałów, a uzyskanie na nich identycznego odcienia koloru może być bardzo wymagającym zadaniem. Technologia, z której korzysta marka WIŚNIOWSKI, pozwala na perfekcyjne wręcz ujednolicenie koloru stali i aluminium.

Bramy, okna, drzwi i ogrodzenia w jednym designie i kolorze muszą wciąż być tym samym zestawem, choćby minęło pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Należy więc wymagać od producenta, że nie tylko stworzy spójne produkty, ale sprawi, że ta spójność będzie trwała. Do tego potrzeba doświadczenia, dobrych materiałów i nowoczesnego systemu produkcji. Daje to gwarancję, że nawet po kilku sezonach pasującego do siebie niegdyś elementy wciąż będą stanowiły spójny zestaw.

Współcześnie dostępne technologie pozwalają wynieść harmonię na zupełnie inny poziom. Bramy, okna, drzwi i ogrodzenia nie są połączone jedynie jakością i designem, ale również możliwościami sterowania funkcji smartCONNECTED. Wszystkie te cechy skupiają się w jednym z najważniejszych projektów marki WIŚNIOWSKI – WIŚNIOWSKI Concept.

Przemysł 4.0 – produkcja na wymiar

Nikt nie buduje domu na wymiar elementów, które chce w nim zamontować. To brama, okna i drzwi mają być dopasowane do otworów montażowych, a nie odwrotnie. Marka WIŚNIOWSKI – jako jedna z niewielu na rynku europejskim – umożliwia niemal nieograniczoną personalizację swoich produktów.

I dotyczy to zarówno koloru, wzoru, jak i wymiarów. Większość producentów oferuje twarde, niezmienne wymiary produkcyjne. Bramy, okna, drzwi i ogrodzenia WIŚNIOWSKI  nie mają zamkniętych tabelek z wymiarami – klient może je dostosować do swoich potrzeb, co do centymetra.

Ograniczenia, które do tej pory napotykali klienci znikają dzięki Przemysłowi 4.0. To koncepcja, która odnosi się do zjawisk wzajemnego wykorzystywania automatyzacji, wymiany i przetwarzania danych oraz technik wytwórczych. Prowadzi ona do stworzenia „inteligentnej fabryki”, w której systemy samodzielnie podejmują zdecentralizowane decyzje dotyczące produkcji i sterują jej procesami, a równocześnie komunikują się w czasie rzeczywistym z ludźmi i między sobą.

Dziś – w fabrykach 4.0, jak te należące do firmy WIŚNIOWSKI – można produkować szybko, ekonomicznie i ekologicznie, a równocześnie nadać produktowi luksusowy wymiar realizacji na zamówienie.

Pliki BIM/CAD produktów marki WIŚNIOWSKI można znaleźć na stronie internetowej BIM.wisniowski.pl/en. Wszystkie pytania dotyczące współpracy, produktów lub biblioteki BIM/CAD można kierować na adres: architekci@wisniowski.pl


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: