Na weekend

Nie tylko Książ i Malbork. Zobacz najpiękniejsze zamki w Polsce

W Polsce stoi dziś ponad 400 zamków. Spośród takiej wielości trudno wybrać, który zwiedzić w pierwszej kolejności. Zebraliśmy więc 10, które naszym zdaniem są najpiękniejsze - małe i duże, z pięknymi wnętrzami, na Dolnym Śląsku i Pomorzu, krzyżackie, szlacheckie i (według niektórych) magiczne. Ale i takie, które jeszcze jakiś czas temu... były pałacami.

Spis treści

  1. Ile jest zamków w Polsce? W jakim województwie jest ich najwięcej?
  2. 10 najpiękniejszych zamków w Polsce. Który jest najpiękniejszy w kraju?
  3. Które zamki w Polsce są największe?
#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?

Ile jest zamków w Polsce? W jakim województwie jest ich najwięcej?

W Polsce znajdują się aż 402 zamki. Najwięcej z nich przypada oczywiście na województwo dolnośląskie, na terenie którego stoi ich 93, czyli niemal 1/4 wszystkich. Najmniej - jedynie 4 - znajduje się na Podlasiu.

Zobacz także: Zamek w Mosznej i jego metamorfoza na zdjęciach. Był już pałacem i sanatorium, teraz to czarujący hotel

Liczba zamków w województwach:

Województwo Zamki
Dolnośląskie 93
Śląskie 32
Małopolskie 31
Warmińsko-Mazurskie 28
Opolskie 26
Kujawsko-pomorskie 24
Zachodniopomorskie 23
Wielkopolskie 22
Lubuskie 22
Łódzkie 19
Podkarpackie 19
Świętokrzyskie 19
Mazowieckie 14
Lubelskie 13
Pomorskie 13
Podlaskie 4

10 najpiękniejszych zamków w Polsce. Który jest najpiękniejszy w kraju?

Gdyby dotrwał w całości do dziś, jednym z najpiękniejszych mógłby być dziś Zamek Krzyżtopór, w którym zamontowano podobno szklane sufity-akwaria z egzotycznymi rybami. Niestety, do dziś zachowały się jedynie mury twierdzy. Które zamki są zatem w Polsce najpiękniejsze? W galerii zebraliśmy 10 naszym zdaniem najpiękniejszych, ułożonych od ostatniego miejsca do pierwszego.

Które zamki w Polsce są największe?

Największy w Polsce jest Zamek krzyżacki w Malborku. Wpisany na listę UNESCO, jest jednocześnie największą pochodzącą ze średniowiecza budowlą tego typu w Europie. Drugim co do wielkości w Polsce jest Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Trzecim zaś - Zamek Książ w Wałbrzychu. Co istotne, wszystkie trzy obiekty można zwiedzać i wszystkie znacznie różnią się między sobą zarówno pierwotnym przeznaczeniem, jak i wystrojem i charakterem.

Trzeba jednak zaznaczyć, że czołówka największych zamków jest umowna, a ich rozmiary to w dużej mierze przypuszczenia - część zamków to dziś jedynie ruiny i trudno określić ich rozmiary; na chwilę obecną nie opublikowano badań z dokładnymi pomiarami wszystkich zamków w Polsce.

Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska według redakcji Muratora

Źródło: Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce. Zabytki wpisane do rejestru zabytków, NID.pl (dostęp z dn. 21.03.2024)

Listen on Spreaker.