Architektura Muratorarchitektura25Współpraca, miks funkcji i użytkowników

Współpraca, miks funkcji i użytkowników

Najbardziej przenikliwe książki o przyszłości architektury poleca Kristien Ring, architektka i dziennikarka, założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie.

Współpraca, miks funkcji i użytkowników
Ilustracja z książki Ecological Urbanism – zbudowana na wodzie część Lagos

Droga architektury w przyszłość nie ukształtuje się w wyniku badania stylu architektonicznego. Na całym świecie coraz więcej ludzi przenosi się do centrów miast i dlatego największym wyzwaniem obecnie i w niedługim czasie okaże się zwiększenie gęstości, ale w taki sposób, by poprawić życie wszystkich mieszkańców. Sam projekt tego nie zapewni. Kluczem do sukcesu będzie symbioza między użytkownikami, urbanistami i wszelkiego typu decydentami. Sposób finansowania przedsięwzięcia, własność ziemi oraz miks funkcji i użytkowników w budynku w dużej mierze określają zrównoważony charakter danej inwestycji. Odnosząc się do tych kwestii, chciałabym wskazać trzy publikacje.

Przede wszystkim Das Wiener Model/The Vienna Model – książkę, która prezentuje wiedeńską politykę budownictwa komunalnego poprzez 60 znakomitych budynków powstałych w ciągu ostatnich stu lat. „The Economist” uznał w 2018 roku Wiedeń za najlepsze do życia miasto, a w dużej mierze jest to związane z dostępnością odpowiednich, finansowo osiągalnych mieszkań. Po drugie: Ecological Urbanism – obszerny zbiór godnych uwagi tekstów napisanych przez znanych architektów i badaczy, którym towarzyszą przykłady z dziedziny projektowania. To przegląd opartych na współpracy projektów urbanistycznych oraz miejskich zagadnień. W obu tych publikacjach brakuje jednak prawdziwego wglądu w to, jaką rolę w tworzeniu przyszłego środowiska odegra technologia i – co ważniejsze – czego będziemy musieli się wystrzegać. Zajmuje się tym znakomicie Adam Greenfield w książce Radical Technologies: The Design of Everyday Life.

Kristien Ring, architektka, dziennikarka i kuratorka, pochodzi z Pittsburgha, od 1991 roku mieszka w Berlinie. Prowadzi interdyscyplinarną pracownię AA Projects. Założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie (2004-2011) oraz współtwórczyni Galerii Suitcase Architecture (2001-2005), również w Berlinie. Wykłada na University of South Florida. Autorka książek Selfmade City. Berlin: Self-Initiated Urban Living and Architectural Interventions (2013) i Urban Living. Strategies for the Future (2015).

Tekst jest częścią prezentacji pt. Z książkami w przyszłość architektury, na którą składają się recenzje siedmiu zagranicznych krytyków, badaczy i wykładowców, omawiające najważniejsze publikacje poświęcone roli architektury w globalnym świecie. Więcej przeczytasz w numerze 02/2019.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Starzy na plaży Jak odnieść sukces? — to podstawowe pytanie pierwszych Młodych do Łodzi z 2003 roku, wyrażające tożsamość w czasach transformacji po 1989 roku, zostało zamienione przez uczestników spotkania Starzy na plaży na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska. Relacjonujemy czerwcowy zjazd architektów w wieku 40+ w Sopocie.
Starzy na plaży. Spotkanie architektów w Sopocie Podstawowe pytanie pierwszych „Młodych do Łodzi”, będące również najważniejszym pytaniem w Polsce po 1989 roku, „jak odnieść sukces?”, zostało zamienione przez „Starych na plaży” na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.
Starzy na plaży – znamy termin spotkania Z okazji 25-lecia „Architektury-murator”, kombatantów naszych architektonicznych konfrontacji Młodzi do Łodzi i wszystkich zainteresowanych architektów po 40 roku życia zapraszamy na towarzyskie spotkanie do Sopotu.
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Zapraszamy do świętowania razem z nami jubileuszu i śledzenia poświęconej mu specjalnej strony. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość!
Specjalna strona jubileuszu „A-m” Z okazji 25-lecia będziemy m.in. mierzyć się z architektonicznymi marzeniami, budując razem z Wami trzy Obiekty Niemożliwe według projektów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Chcecie wiedzieć, co jeszcze zaplanowaliśmy? Już jest specjalna strona poświęcona jubileuszowi „Architektury-murator”.
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.