Współpraca, miks funkcji i użytkowników

i

Autor: Archiwum Architektury Ilustracja z książki Ecological Urbanism – zbudowana na wodzie część Lagos

Współpraca, miks funkcji i użytkowników

2019-03-04 16:48

Najbardziej przenikliwe książki o przyszłości architektury poleca Kristien Ring, architektka i dziennikarka, założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie.

Droga architektury w przyszłość nie ukształtuje się w wyniku badania stylu architektonicznego. Na całym świecie coraz więcej ludzi przenosi się do centrów miast i dlatego największym wyzwaniem obecnie i w niedługim czasie okaże się zwiększenie gęstości, ale w taki sposób, by poprawić życie wszystkich mieszkańców. Sam projekt tego nie zapewni. Kluczem do sukcesu będzie symbioza między użytkownikami, urbanistami i wszelkiego typu decydentami. Sposób finansowania przedsięwzięcia, własność ziemi oraz miks funkcji i użytkowników w budynku w dużej mierze określają zrównoważony charakter danej inwestycji. Odnosząc się do tych kwestii, chciałabym wskazać trzy publikacje.

Przede wszystkim Das Wiener Model/The Vienna Model – książkę, która prezentuje wiedeńską politykę budownictwa komunalnego poprzez 60 znakomitych budynków powstałych w ciągu ostatnich stu lat. „The Economist” uznał w 2018 roku Wiedeń za najlepsze do życia miasto, a w dużej mierze jest to związane z dostępnością odpowiednich, finansowo osiągalnych mieszkań. Po drugie: Ecological Urbanism – obszerny zbiór godnych uwagi tekstów napisanych przez znanych architektów i badaczy, którym towarzyszą przykłady z dziedziny projektowania. To przegląd opartych na współpracy projektów urbanistycznych oraz miejskich zagadnień. W obu tych publikacjach brakuje jednak prawdziwego wglądu w to, jaką rolę w tworzeniu przyszłego środowiska odegra technologia i – co ważniejsze – czego będziemy musieli się wystrzegać. Zajmuje się tym znakomicie Adam Greenfield w książce Radical Technologies: The Design of Everyday Life.

Kristien Ring, architektka, dziennikarka i kuratorka, pochodzi z Pittsburgha, od 1991 roku mieszka w Berlinie. Prowadzi interdyscyplinarną pracownię AA Projects. Założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie (2004-2011) oraz współtwórczyni Galerii Suitcase Architecture (2001-2005), również w Berlinie. Wykłada na University of South Florida. Autorka książek Selfmade City. Berlin: Self-Initiated Urban Living and Architectural Interventions (2013) i Urban Living. Strategies for the Future (2015).

Tekst jest częścią prezentacji pt. Z książkami w przyszłość architektury, na którą składają się recenzje siedmiu zagranicznych krytyków, badaczy i wykładowców, omawiające najważniejsze publikacje poświęcone roli architektury w globalnym świecie. Więcej przeczytasz w numerze 02/2019.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: