Architektura Muratorarchitektura25Zespół mieszkaniowy 9-18 pod Moskwą

Zespół mieszkaniowy 9-18 pod Moskwą

Architekci z pracowni Tsimailo Lyashenko & Partners zaprojektowali pod Moskwą prawdziwe „miasto w mieście”, sześć różnych budynków o wysokości od 9 do 18 pięter wraz z nową szkołą hokeja i przestrzeniami publicznymi. Architektoniczny charakter nadają zespołowi mozaikowe fasady i elegancko zaokrąglone formy poszczególnych obiektów.

Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi

Mytiszczi, położone w obwodzie moskiewskim miasto przemysłowe, znane przede wszystkim dzięki klubowi hokeja na lodzie Atlant Moskowskaja Oblast, jak również z fabryki wagonów, w której powstały pierwsze pociągi warszawskiego metra. Na terenie graniczącym bezpośrednio z wybudowaną w 2007 roku areną sportową klubu powstał spektakularny projekt budownictwa mieszkaniowego – sześć różnych budynków o wysokości od 9 do 18 pięter (od których pochodzi nazwa inwestycji) i poziomo przebiegającymi fasadami w różnych odcieniach klinkieru – od ciemnego do jasnego! Za pomocą mozaikowej fasady i elegancko zaokrąglonych form budynków, moskiewskie biuro projektowe Tsimailo Lyashenko & Partners jasno oddzieliło osiedle od smutnych dzielnic miasta, chcąc uniknąć przy tym efektu gigantycznego, szarego mauzoleum.

Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi

Zaskakujące perspektywy

Centralny widok projektu to dwie wielkoformatowe, sierpowatołukowate bryły budynków umiejscowione wzdłuż przebiegającej na północnym zachodzie trasy ul. Letnaya, uzupełnione z tyłu dwoma mniejszymi budynkami. Różna wysokość bloków oraz ich inteligentne rozmieszczenie względem siebie, umożliwia różnorodne widoki na różne mieszkania tworząc publiczno-prywatne miejsca i przestrzenie z zaskakującymi perspektywami na terenie całego osiedla. Tutaj powstało „miasto w mieście”, które składa się z ok. 1200 mieszkań o różnym zarysie i łącznej powierzchni 145 000 m2. Plan zagospodarowania przestrzeni osiedla jest uzupełniony o szkołę hokeja na lodzie, centrum szkoleniowe, centrum prasowe, garaż podziemny, a także położone w sąsiedztwie ścieżki rowerowe i joggingowe.

Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi

Efektowne kształtowanie fasad

Oprócz łukowatej formy poszczególnych brył budynków, inwestycję wyróżnia również nietypowe ukształtowanie klinkierowych fasad z częściowo przesuniętymi oknami. Aby, mimo dużych rozmiarów, w możliwie delikatny sposób osadzić nowy budynek w urbanistycznym kontekście i jednocześnie podkreślić indywidualizm projektu, architekci zdecydowali się na cieniowanie fasad – na niższych kondygnacjach elewacja budynku jest prawie czarna, na wyższych biało-srebrzysta – tak architekt projektu Irina Sharapova opisuje ideę budynku i wskazuje przy tym na efekt gotyckich katedr, których architektura także rozciągała się do nieba. – Niestety nie mogliśmy znaleźć do tej idei pasującego wzoru. Dlatego poprosiliśmy trzech producentów klinkieru o dostarczenie nam wzorów czterech do pięciu odcieni kolorów cegieł klinkierowych, aby sprawdzić dostarczone elementy fasady na miejscu. W wyniku tego wybraliśmy BRICK-DESIGN® firmy Röben, ponieważ ich cegły klinkierowe harmonizowały tam najlepiej ze sobą.

Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi

Zbalansowane – specjalne sortowanie

Łącznie użyto w projekcie ok. 750 000 cegieł klinkierowych z zakładu Röben Bannberscheid. Oryginalną elewację budynków tworzy pięć kolorów klinkieru: OSLO perłowobiała gładka; CHELSEA basalt, cieniowana; FARO szara cieniowana oraz FARO czarna cieniowana. Do tego dochodzi pięć procent klinkieru MANCHESTER, który dzięki błyszczącej powierzchni, sprawia, że fasada delikatnie migocze. Niestandardowe rozwiązania zawsze przyciągały uwagę i ciekawiły architektów, można je osiągnąć stosując również produkty z oferty marki Röben z zakładu ze Środy Śląskiej. W ofercie firmy znajduje się obecnie ponad 30 wzorów klinkieru oraz 13 cegieł w nowoczesnych, wydłużonych formatach – sześć w formacie LDF (290 x 115 x 52 mm) i siedem w formacie XLDF (365 x 115 x 52 mm). Nowe formaty i bogata paleta kolorów mogą stanowić ciekawy element architektury, ponieważ ich łączenie stwarza różnorodne i przykuwające wzrok możliwości aranżacyjne. Daje to obraz nowego, bardziej współczesnego oblicza klinkieru. Powierzchnie wykonane z wydłużonych cegieł, zmieniają kompozycję bryły, optycznie ją wysmuklając lub poszerzając, nadając jej wyjątkowego charakteru. Zastosowanie niestandardowego formatu cegły nie tylko na elewacji, ale też na pojedynczej ścianie lub jej fragmencie otwiera nowe możliwości aranżacyjne i kompozycyjne.

Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi
Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi
Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi
Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi
Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi
Zespół mieszkaniowy 9-18 w podmoskiewskim Mytiszczi

Patroni:                                                                Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:                                                                            Partner wydań jubileuszowych:

Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Modernizacja dworca kolejowego w Głogowie W projekcie renowacji dworca istotne było nawiązanie do przedwojennego charakteru budynku. Jego elewacje pokryto klinkierem, a detal architektoniczny kontrastującym, jasnym tynkiem.
Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna Autorem projektu nowej siedziby Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna jest Krzysztof Janus z biura projektowego Archimedia Architekci & Inżynierowie. W czasie budowy największym wyzwaniem było odpowiednie zabezpieczenie fundamentów sąsiadującego z budową zabytkowego budynku prokuratury.
Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny Projektanci biura architektonicznego Schröderwenning Architekten Ingenieure zaprojektowali dom dla wielopokoleniowej rodziny. W dwukondygnacyjnym budynku o zwartej bryle znalazły się trzy mieszkania z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Na elewacji zastosowano szarą, cieniowaną cegłę, która harmonizuje z otoczeniem i decyduje o ponadczasowym wyglądzie domu.
Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa Nową siedzibę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu zaprojektowało biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa. Poważnym wyzwaniem było umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego szkoły na niewielkiej działce. Stąd też wynikła "kompaktowa" forma obiektu i spiętrzenie poszczególnych funkcji. Płaszczyzna elewacji została urozmaicona poprzez układ okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku.