Projektowanie parametryczne to chyba najbardziej „gorący” temat we współczesnej architekturze i jednocześnie najbardziej niedostępny dla projektantów, którzy nie są adeptami modnych szkół architektury. Z pomocą może przyjść im wydany w 2014 roku podręcznik napisany przez Arturo Tedeschiego. AAD Algorithms- Aided Design. Parametric Strategies Using Grasshopper to zbiór najbardziej podstawowych lekcji z architektury parametrycznej. Jest tu i teoria i praktyka, wszystko w odpowiednich proporcjach i przystępnych sekcjach.
Rewolucja cyfrowa wkroczyła z wielkim impetem do architektury, prowokując nas do nieuniknionej konfrontacji starego świata projektowania analogowego z nową „sztuczną inteligencją“.
Ta książka to właśnie szansa, by przyjrzeć się, co nowa fala ma nam do zaoferowania i dokonać własnych przemyśleń. To może odważna teza jak na wydawnictwo, które jest w zamierzeniu autora podręcznikiem, ale zapewniam, że wiele zawartych w nim zagadnień zmienia nasze postrzeganie cyfrowej architektury.
Uświadamiamy sobie, że nowe parametryczne narzędzia mogą być bardzo pomocne w realizacji naszych wizji, które niekoniecznie muszą okazać się rewolucyjne i nierealne. Wprost przeciwnie, możemy posłużyć się algorytmami, które na przykład wyręczą nas w bardzo nużących i powtarzalnych zajęciach projektowych. Warto oswoić się z tym tematem i spróbować samemu sporządzić kilka cyfrowych „przepisów“.