Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

i

Autor: WAPB 1 | Przegląd Projektów Grafiki

Ambasadorka „A-m” o Politechnice Białostockiej

2021-08-20 16:25

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej jako jedyny w Polsce dysponuje laboratorium rzeczywistości indywidualnej z innowacyjnym sprzętem. Dzięki niemu powstała m.in. gra promocyjna dla uczelni stworzona przez studentów – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Białostockiej piszą Natalia Mąka i Eliza Kazimierczyk-Wawer.

Historia

Zanim powstał Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, utworzono w 1974 roku Studium Architektoniczne. Prowadziło ono wraz z Instytutem Budownictwa Lądowego Politechniki Białostockiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej tzw. studia łączone. 18 września 1975 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał zarządzenie, na mocy którego powołano, na prawach wydziału, Instytut Architektury Politechniki Białostockiej.

Pierwszym dyrektorem Instytutu był prof. kontraktowy dr inż. arch. Zbigniew Piniński. Instytut kształcił na 5-letnich dziennych studiach magisterskich na kierunku architektura. Początkowo jego strukturę tworzyły: Zakład Projektowania Urbanistyczno-Architektonicznego, Zakład Rysunku Odręcznego, Malarstwa, Rzeźby i Modelowania oraz Zakład Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Utworzono też Bibliotekę Instytutu Architektury jako filię Biblioteki Głównej. Pierwszą siedzibą Instytutu był XVIII-wieczny Pałacyk Gościnny należący do zespołu pałacowego Branickich. W 1989 roku nazwę Instytutu Architektury zmieniono na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

i

Autor: WAPB 2 | Gala wręczenia nagród w konkursie Drewno w architekturze

Obecnie Wydział Architektury mieści się w budynku przy ul. Oskara Sosnowskiego 11. Ponadto prowadzone są na nim dwa inne kierunki: architektura wnętrz (I i II stopień) oraz grafika (I stopień). Co roku na studia I i II stopnia przyjmowanych jest około 250 studentów.

W skład struktury organizacyjnej wchodzą dwa Instytuty: Architektury i Urbanistyki oraz Sztuki. Składają się one odpowiednio z Katedry Projektowania Architektonicznego, Pracowni Architektury Wnętrz, Pracowni Architektury Kultur Lokalnych, Pracowni Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Pracowni Technicznego Wspomagania Projektowania, Katedry Architektury Mieszkaniowej, Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego oraz Katedry Grafiki i Katedry Sztuk Projektowych. Wydział Architektury zapewnia nie tylko kształcenie techniczne, lecz także łączy je z plastycznym i humanistycznym.

Budynek wydziału/kampus

Wydział Architektury znajduje się w zmodernizowanym budynku przy ulicy Oskara Sosnowskiego 11. Pomimo tego, że jest jednym z wydziałów znajdujących się poza kampusem Politechniki, zlokalizowany jest w atrakcyjnym miejscu – jest to praktycznie w centrum Białegostoku. Dodatkowo jest dobrze skomunikowany transportem publicznym z pozostałymi częściami miasta.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej 3

i

Autor: WAPB 3 | Warsztaty koła Mała Architektura

Baza dydaktyczna jest cały czas modernizowana. Jako jedyny w Polsce WAPB ma Pracownię Hybrydowego Środowiska Projektowania Architektonicznego AuReLa (Augmented Reality Laboratory), której głównym elementem jest instalacja CAVE (Cave automa-tic virtual environment), której trzy ściany pełnią rolę ekranów projekcyjnych – wyświetlane są na nich obrazy stereoskopowe, dzięki czemu widz odbiera wrażenia identyczne, jak w przypadku przestrzeni istniejącej realnie. Daje to możliwość wykorzystania tego doświadczenia w badaniach naukowych i kształceniu. Możliwe jest także dokonywanie oceny nowych obiektów architektonicznych w istniejącej tkance miejskiej czy zwiedzanie wirtualnych przestrzeni wystawowych oraz muzealnych. Pracownia jest wykorzystywana głównie przez członków koła naukowego CAVE.

Obok wydziału znajduje się Laboratorium Multimediów i Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych. Ponadto w budynku wydziału znajduje się drukarnia, która umożliwia wydruk wszystkich potrzebnych prac. Na parterze umieszczono również filie biblioteki, która posiada ogromny zasób książek, artykułów, czasopism związanych z architekturą. Dodatkowym atutem jest miejsce przeznaczone do pracy z laptopem z dostępem do wi-fi, które cieszy się dużą popularnością. Ponadto na terenie wydziału znajdują się parkingi dla samochodów, rowerów oraz teren zielony wraz z miejscami wypoczynku. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowany jest sklep Pastel, w którym studenci mogą zaopatrzyć się w potrzebne materiały.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej 4

i

Autor: WAPB 4 | Budowanie projektów studenckich na 2. semestrze

Dlaczego warto studiować na WAPB?

Wydział ma ponad 40-letnie doświadczenie w kształceniu studentów architektury. Wykładowcy to specjaliści z dziedziny nauk technicznych, humanistycznych i sztuk plastycznych. Wielu z nich pracuje w zawodzie, prowadzi swoje biura projektowe, wygrywa konkursy architektoniczne. Dzięki temu wiedza, którą przekazują, jest praktyczna, wynika z ich doświadczenia. Uczelnia współpracuje też z przedsiębiorcami, instytucjami oraz władzami lokalnymi i samorządem.

Jako studenci często w swoich projektach rozwiązujemy problemy w otaczającej nas przestrzeni lokalnej. Najpierw dokonujemy wizji w terenie, później przystępujemy do projektowania. Ponadto mamy wiele możliwości realizacji własnych zainteresowań dzięki udziałowi w projektach kół naukowych, warsztatach projektowych i twórczych, seminariach i wykładach oraz wystawach i konkursach. Studenci osiągają sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Ukończenie tego kierunku daje wiele możliwości zdobycia ciekawej pracy. Absolwenci znajdują ją początkowo jako asystenci projektowania, później – po uzyskaniu uprawnień – zostają samodzielnymi projektantami, pracownikami w pracowniach architektonicznych i urbanistycznych, firmach deweloperskich czy urzędnikami w jednostkach administracji publicznej; zakładają także własne biura architektoniczne. Osoby, które ukończyły studia na naszym wydziale, mają ciekawą, twórczą pracę i odnajdują się również w wielu zawodach pokrewnych.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej 5

i

Autor: WAPB 5 | Warsztaty BIM podczas Dnia Młodego Architekta

Warto wspomnieć, że odbywa się tutaj wiele interesujących wydarzeń. Na wydziale działa Galeria Studencka, która organizuje wernisaże imponujących prac studentów. Każdy ma możliwość zgłoszenia swoich prac do wystawy. Warte uwagi jest cykliczne wydarzenie – East Design Days – idealne dla pasjonatów i świadomych użytkowników designu, sztuki, wzornictwa i technologii użytkowej – profesjonalistów, przedsiębiorców, naukowców, a także studentów, uczniów czy mieszkańców. Zorganizowano już 3 jego edycje. Ostatnia z powodu sytuacji pandemicznej odbyła się online, a jej transmisja jest dostępna na stronie tego eventu. Prowadzony jest on przez osobistości z kraju i zagranicy.

W lutym tego roku obroniłam tytuł inżyniera na Politechnice Białostockiej. Po spędzeniu 3,5 roku na tej uczelni bez zastanowienia zdecydowałam się na kontynuację studiów w Białymstoku. Wydział oraz Politechnika Białostocka dają wiele możliwości rozwoju. Działa tutaj wiele różnych kół naukowych, odbywają się szkolenia, warsztaty, każdy może znaleźć coś dla siebie. Sama osobiście jestem zaangażowana w działalność SKN Koło-Miasta. Umożliwia ono m.in. poznawanie znanych architektów czy uczestniczenie w przygotowaniach ważnych wydarzeń. Ponadto uczelnia jako jedyny Wydział Architektury w Polsce dysponuje laboratorium rzeczywistości indywidualnej z innowacyjnym sprzętem. Korzystają z niego studenci, a przede wszystkim członkowie koła naukowego CAVE, które jest zorientowane na rzeczywistość wirtualną i media cyfrowe. Dzięki temu powstała m.in. gra promocyjna dla Politechniki Białostockiej, stworzona przez studentów. Wiele firm i instytucji zgłasza się do uczelni z prośbą o przygotowanie projektów, co pozwala nam – studentom zdobyć ogromną wiedzę praktyczną.

Po ukończeniu studiów I stopnia mogę śmiało stwierdzić, iż nabyłam tu ważnych umiejętności, które przydadzą mi się w zawodzie. Atmosfera panująca na uczelni jest wyjątkowa. Kadra uczelni jest pomocna i otwarta, znana na rynku i ciesząca się wspaniałym dorobkiem. Pomimo pandemii, przez którą przeszliśmy na zdalny tryb studiowania, nasze kształcenie nie uległo zmianie. Dzięki platformie internetowej Microsoft Teams możemy bez przeszkód uczestniczyć w zajęciach czy konsultacjach.

Ten kierunek przeznaczony jest dla osób pracowitych, wytrwałych i interesujących się architekturą, chcących się rozwijać. Jego wszechstronność – łączenie umiejętności technicznych i inżynierskich, dodatkowo powiązane z kreatywnością i umiejętnościami artystycznymi – daje ogromne możliwości. Wydział zawsze wyróżniał się edukacją w zakresie nowych mediów, komputerowego wspomagania projektowania, a także mediów cyfrowych wykorzystywanych w projektowaniu. Ponadto łączy wiele dziedzin, dając tym samym dużo większe możliwości znalezienia pracy.

Wydział organizuje kurs rysunku dla kandydatów, przygotowujący do egzaminu z rysunku. Więcej informacji znajduje się na stronie wydziału.

Natalia Mąka

Natalia Mąka

i

Autor: fot. archiwum prywatne Natalia Mąka, studentka studiów II stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Czynnie bierze udział w kole naukowym SKN Koło-Miasta. Współorganizatorka oraz jedna z autorek prac zorganizowanej na uczelni wystawy „Od wsi do miasta”. Uczestniczka konkursów architektonicznych oraz wielu warsztatów. Stypendystka stypendium rektora Politechniki Białostockiej.

WAPB wybrałam ze względu na różnorodną ofertę dydaktyczną. Ukończenie tego kierunku daje wiele możliwości, szczególnie w kwestii zawodów kreatywnych. Prowadzone są tutaj również zajęcia oraz koła powiązane ze światem IT czy pedagogiką (Koło Mała Architektura). Program nauczania jest skorelowany z trendami branżowymi – studenci mają m.in. szansę nauczyć się, jak projektować architekturę energooszczędną. Zajęcia często są przeprowadzane na „żywej tkance” – takim projektem była m.in. tegoroczna praca nad placem miejskim w Olecku, zrealizowana we współpracy z tamtejszym urzędem. Niewątpliwym plusem są również odbywające się tutaj liczne wydarzenia i festiwale, takie jak choćby cykliczne East Design Days.

Eliza Kazimierczyk-Wawer

Eliza Kazimierczyk-Wawer

i

Autor: archiwum prywatne Eliza Kazimierczyk-Wawer, studentka studiów I stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Na co dzień łączy studia z pracą w branży kreatywnej. Pasjonatka psychologii architektury, szczególnie w kontekście osób najmłodszych. Zaangażowana w działania koła studenckiego Mała Architektura. Uczestniczka konkursów fotograficznych.
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej 6

i

Autor: WAPB 6 | Wernisaż w Galerii studenckiej