Politechnika Rzeszowska

i

Autor: fot. B. Motyka 1 | Badania w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA

Ambasadorka „A-m” o Politechnice Rzeszowskiej

2021-07-19 16:49

Dzięki różnorodnej tematyce studiów nabyte umiejętności można wykorzystać w wielu dziedzinach zawodowych – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Rzeszowskiej, pisze Aleksandra Szymaszek.

Historia

Historia wydziału ma swój początek we wrześniu 1966 r., kiedy to w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzeszowie powołano do życia Wydział Inżynierii Komunalnej. W 1968 roku w profilu dydaktycznym wydzielono dwa specjalistyczne kierunki kształcenia: budownictwo lądowe i urządzenia sanitarne. W pierwszych latach działalności wydziału wydatnej pomocy, zarówno w skompletowaniu kadry nauczycieli akademickich, jak i w przygotowaniu odpowiedniego zaplecza sprzętowo-lokalowego, udzieliły Politechnika Krakowska oraz Rzeszowskie Zjednoczenie Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. 25 maja 1970 roku wręczono uroczyście dyplomy inżynierskie pierwszym absolwentom. W 2014 roku wydział zmienił nazwę na: Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Warto również wspomnieć, że Politechnika Rzeszowska jest najstarszą uczelnią techniczną w południowo-wschodniej Polsce. W obszarze architektury badania naukowe obejmują m.in. rewitalizację obszarów zdegradowanych, zastosowanie technologii ekologicznych w ramach zrównoważonego rozwoju oraz konserwację zabytków.

Politechnika Rzeszowska 2

i

Autor: fot. B. Motyka 2 | Studenci we wnętrzu wydziału

Jednostki organizacyjne

Jednostki organizacyjne, które należy wyróżnić, to: Katedra Budownictwa Ogólnego, Katedra Dróg i Mostów, Katedra Geodezji i Geotechniki im. Kaspra Weigla, Katedra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej, Katedra Inżynierii i Chemii Środowiska, Katedra Inżynierii Materiałowej i Technologii Budownictwa, Katedra Konserwacji Zabytków, Katedra Konstrukcji Budowlanych, Katedra Mechaniki Konstrukcji, Katedra Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków, Wydziałowe Laboratorium Badań Konstrukcji, Zakład Ciepłownictwa i Klimatyzacji, Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód, Zakład Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej oraz Zakład Urbanistyki i Architektury.

Absolwenci mają możliwość ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Wydział aktywnie bierze udział we współpracy międzynarodowej, zarówno w dziedzinie naukowej, jak i dydaktycznej. Wspiera również integrację między studentami, organizując wiele imprez wydziałowych. Na wszystkich kierunkach i rodzajach studiów zaliczenie semestrów odbywa się na podstawie systemu punktowego ECTS.

Politechnika Rzeszowska 3

i

Autor: fot. B. Motyka 3 | Studenci podczas zajęć

Dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Rzeszowskiej?

Są to studia bardzo ciekawe, dające możliwość rozwoju kreatywności oraz przynoszące satysfakcję. Dzięki różnorodnej tematyce studiów nabyte umiejętności można wykorzystać w wielu dziedzinach zawodowych. Program kształcenia obejmuje zagadnienia dotyczące historii architektury i sztuki, konstrukcji budowlanych czy rozmaitych rozwiązań obiektów usługowych lub całych założeń urbanistycznych. Odbywają się też zajęcia artystyczne, na których mamy możliwość nauki nowych form rysunku. Prowadzone są one często w formie plenerów w ciekawych miejscach. Dzięki współpracy z wieloma zagranicznymi uczelniami studenci mają okazję podróżować i poznawać kulturę i obyczaje innych krajów oraz zawierać nowe znajomości. Możliwość podjęcia stażu, dzięki projektowi „Nowa jakość – zintegrowany program rozwoju Politechniki Rzeszowskiej”, jest okazją do stawiania pierwszych kroków w zawodzie i rozwijania umiejętności w praktyce. W trakcie toku studiów mogłam zaobserwować, jak wielu nauczycieli akademickich jest zaangażowanych w swoją pracę oraz jaki ogrom wiedzy mogą nam przekazać. Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej oferuje studentom nowoczesny system kształcenia, indywidualne formy współpracy i unikatowe specjalności.

Politechnika Rzeszowska 4

i

Autor: A. Szymaszek 4 | Bufet Kwant

Co wyróżnia ten wydział?

Różnorodność projektowa oraz szerokie pole interpretacji danych zagadnień, jakie oferuje program studiów, umożliwia zdobycie umiejętności dotyczących wielu rodzajów rozwiązań architektoniczno-budowlanych. Dzięki współpracy z uczelniami spoza kraju studenci mogą doświadczyć nowych wyzwań, m.in. studiować oraz odbyć praktyki za granicą.

Na Politechnice Rzeszowskiej działa wiele różnych organizacji. Uczelnia dba o wszechstronny rozwój studentów, umożliwiając i wspierając działalność w organizacjach studenckich i kołach naukowych. Promuje również aktywność organizacyjną, kulturalną, sportową i artystyczną.

Ważną kwestią jest również społeczność, którą tworzą wszyscy studenci. Grono ludzi o podobnych zainteresowaniach i chęci działania wykonuje wiele kreatywnych działań, co wiąże się również z zawieraniem przyjaźni.

Politechnika Rzeszowska 5

i

Autor: M. Misiakiewicz 5 | Pracownia rysunkowa

Czy Rzeszów jest dobrym miejscem do studiowania architektury?

Ciągle rozwijający się Rzeszów jest jednym z najbardziej popularnych miast studenckich. Wiele organizowanych imprez, np. jeden z najlepszych festiwali kultury studenckiej w Polsce – Rzeszowskie Juwenalia, które corocznie odbywają się na terenie kampusu – przyciągają studentów z całego kraju. W ciągu trzech dni odbywają się koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz wydarzenia o charakterze naukowym, kulturalnym i sportowym. Miejscem rekreacji i odpoczynku są Bulwary nad Wisłokiem w Rzeszowie. Miasto ma również piękny rynek, który jest centrum spotkań i rozmaitych wydarzeń. Oprócz tego w Rzeszowie zlokalizowanych jest wiele ciekawych obiektów architektonicznych, np. budynek Filharmonii Podkarpackiej, Pałac Lubomirskich oraz Zamek Lubomirskich, których projektantami byli czołowi architekci.

Politechnika Rzeszowska 6

i

Autor: R. Polak 6 | Wystawa prac studentów
Politechnika Rzeszowska

i

Autor: fot. archiwum prywatne Aleksandra Szymaszek, studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej, uczestniczka targów i wydarzeń architektoniczno-budowlanych, takich jak Targi Budownictwa Expo Dom, oraz konkursów architektonicznych. Na co dzień pracuje w biurze projektowym.