WBiA PŚk 1

i

Autor: WBiA PŚk 1 | Studenci architektury podczas warsztatów rysunkowych

Ambasadorka „A-m” o Politechnice Świętokrzyskiej

2021-10-26 16:38

Studenci mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także pogłębiania wiedzy dzięki kursom, szkoleniom i praktykom organizowanym w trakcie trwania studiów. Wspierany jest także ich rozwój kulturalny – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Świętokrzyskiej pisze Weronika Adamek.

Historia

Uczelnia powstała w 1965 roku jako Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, w 1974 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Uczelnia nawiązuje do tradycji założonej przez Staszica w 1816 roku Szkoły Akademiczno-Górniczej – była to najstarsza uczelnia techniczna na ziemiach polskich i mieściła się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Z biegiem lat cały czas się rozwijała – pojawiły się nowe kierunki kształcenia, a kampus był rozbudowywany. Dzisiaj jest to nowoczesna uczelnia z aparaturą pozwalającą na prowadzenie badań naukowych i realizację zadań dydaktycznych na najwyższym poziomie.

W roku 2012 na bazie Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska utworzono nowy Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, a WBiIŚ przekształcono w Wydział Budownictwa i Architektury.

WBiA PŚk

i

Autor: WBiA PŚk 2 | Zajęcia z przedmiotu materiały budowlane odbywają się w laboratorium

Kampus

Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej o powierzchni 22 ha znajduje się 5 budynków dydaktyczno-badawczych posiadających hale laboratoryjne, a także budynek rektoratu i biblioteki, Aula Główna, Centrum Sportu i Centrum Laserowych Technologii Metali. Uczelnia dysponuje ponad 130 wyposażonymi laboratoriami, pozwalającymi na prowadzenie badań naukowych, a także realizację zadań dydaktycznych. Każdy wydział połączony jest z innymi łącznikami ulokowanymi na pierwszym piętrze, które umożliwiają dotarcie do każdego budynku bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

WBiA PŚk 3

i

Autor: WBiA PŚk 3 | Przegląd prac na zajęciach projektowych

Wydział Budownictwa i Architektury mieści się w sześciokondygnacyjnym budynku „A”. Na parterze znajduje się część administracyjna – dziekanat oraz gabinet dziekana, a także szatnia i bufet. Na pierwszym piętrze ulokowane są sale wykładowe oraz hol przeznaczony dla studentów oczekujących na zajęcia lub chcących popracować. Organizowane są tutaj także wystawy prac studentów. Na wyższych piętrach znajdują się poszczególne katedry: Katedra Budownictwa Betonowego i Geotechniki, Katedra Inżynierii Komunikacyjnej, Katedra Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki, Katedra Technologii i Trwałości Betonu, Katedra Teorii i Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego, Katedra Wytrzymałości Materiałów i Analiz Konstrukcji Budowlanych, Wydziałowa Pracownia Komputerowa, Wydziałowe Laboratorium Języków Obcych. Na kondygnacji podziemnej znajdują się pomieszczenia techniczne oraz archiwum. W budynku znajdują się ponadto pracownie komputerowe, laboratoryjne oraz sale, w których odbywają się zajęcia z rysunku oraz projektowania. Wydział oferuje bezpłatny dostęp do internetu.

WBiA PŚk 4

i

Autor: WBiA PŚk 4 | Juwenalia. W tle widoczny jeden z akademików

Uczelnia znajduje się w centrum i jest bardzo dobrze skomunikowana z każdą częścią miasta oraz dworcem autobusowym i PKP. W okolicy znajduje się wiele punktów usługowych, w tym dwie galerie handlowe. Przy uczelni zlokalizowane są domy studenckie, w których znajduje się ponad 1000 miejsc dla studentów politechniki. Uczelnia oferuje wiele bezpłatnych miejsc parkingowych przy wydziałach oraz na terenie akademików.

WBiA PŚk 5

i

Autor: WBiA PŚk 5 | Dzień otwarty na WBiA

Dlaczego warto studiować na tym wydziale?

Studia architektoniczne są wymagające, do projektowania potrzeba nie tylko kreatywności, ale także obszernej wiedzy, systematyczności i precyzyjności. Na wydziale z dbałością podchodzi się do pobudzania kreatywności studentów. Mają oni możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także pogłębiania wiedzy dzięki kursom, szkoleniom i praktykom organizowanym w trakcie trwania studiów. Wspierany jest także ich rozwój kulturalny, m.in. poprzez organizację koncertów, festiwali lub kabaretonów. Studenci zainteresowani sportem mają możliwość dołączenia do Akademickiego Związku Sportowego. Dzięki współpracy z przemysłem oraz instytucjami otoczenia gospodarczego, a także środowiskiem biznesowym absolwenci są chętnie zatrudniani przez pracodawców, a część z nich znajduje zatrudnienie już podczas trwania studiów. Dla nowych studentów, którzy w szkole średniej uczęszczali na zajęcia z matematyki, fizyki i chemii realizowanych jedynie na poziomie podstawowym, organizowane są dodatkowe zajęcia od października do grudnia w celu wyrównania poziomu wiedzy. Jest to duże wsparcie dla tych osób, które czują, że ich poziom wiedzy jest niewystarczający.

WBiA PŚk 6

i

Autor: WBiA PŚk 6 | Rysowanie martwej natury, zajęcia z rysunku odręcznego

Dlaczego warto studiować w tym mieście?

Kielce, położone między dwoma korytarzami transportowymi (drogi międzynarodowe A2 i A1), są stolicą województwa świętokrzyskiego, liczącą 200 tysięcy mieszkańców, mającą duży potencjał turystyczno-rekreacyjny. Jest to miasto o ciekawej historii, położone w sercu Gór Świętokrzyskich, z pięcioma rezerwatami przyrody, m.in. „Kadzielnią”, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych na skalę ogólnopolską, Wzgórzem Zamkowym, Geoparkiem Kielce, a także rynkiem z zabudową zabytkową. Przez Kielce poprowadzony jest szlak miejski, który obejmuje 32 obiekty – są one skupione w okolicy ul. Sienkiewicza, głównego deptaka, przy którym znajdują się kamienice przeplatane nowoczesną architekturą. W mieście znajdują się liczne ścieżki i szlaki rowerowe dla osób aktywnych fizycznie, a w sezonie zimowym otwartych jest kilka ośrodków dla narciarzy i snowboardzistów. W mieście odbywają się liczne festiwale, imprezy cykliczne, takie jak „Święto Kielc”, oraz inne wydarzenia, takie jak Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie. Miasto wspiera instytucje kulturalno-oświatowe, m.in. Centrum Geoedukacji oraz Kielecki Teatr Tańca. Rozwija się także strefa biznesowa – Targi Kielce organizują wiele eventów, konferencji naukowych i pokazów, a taże Kielecki Park Technologiczny, miejsce otwarte na współpracę z przedsiębiorcami, oferuje nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę. Prezydentem miasta jest Bogdan Wenta, były trener KS Łomża Vive Kielce, byłego zwycięzcy Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych.

Weronika Adamek

Weronika Adamek

i

Autor: archiwum prywatne Weronika Adamek, studentka IV roku studiów I stopnia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej na kierunku Architektura, ambasadorka „Architektury-murator”.