Peter Märkli (ur. 1953) to jeden z bardziej interesujących architektów swojego pokolenia, należący do grupy projektantów, których pracę można porównać do kreacji artysty rzeźbiarza tworzącego w swojej pracowni dzieła niezwykłe, nie podążające za trendami, ale wytyczające nowe ścieżki. Approximations (Przybliżenia) to pierwsza monografia poświęcona dokonaniom Märkliego. Wprowadzenie do książki napisał Mohsena Mostafavi, były dziekan Konstrukcja doskonała Jedną z najważniejszych książek w mojej bibliotece jest wydana w 1978 roku powieść Georges’a Pereca Życie. Instrukcja obsługi (La vie mode d’emploi).
Dla Pereca pisanie jest czymś, co można porównać do zabawy małego dziecka zegarem – dziecka, które chce rozebrać go na części, żeby dowiedzieć się jak działa. To puzzle, którymi autor bawi się wyznaczając sobie własne, nowe reguły gry. Pisanie jest w tym przypadku szukaniem własnego sposobu na życie, ale także głosem, którym można komuś to wszystko Architectural Association w Londynie. Znajdziemy w publikacji także obszerną rozmowę pomiędzy Märklim i Marcelem Meilim, która przybliża czytelnikowi kwestię oddziaływania na pracę szwajcarskiego projektanta twórczości dwóch jego najważniejszych mistrzów – rzeźbiarza Hansa Josephsona i architekta Rudolfa Olgiatiego.
Książka pokazuje sposób, w jaki elementarna, archaiczna czasem architektura Märkliego pozostaje pod ciągłym wpływem wielu różnych źródeł. Tom ilustrowany rozlicznymi zdjęciami i rysunkami – począwszy od architektury klasycznej do obrazów Cézanne’a – zawiera także sekcje prezentujące niezwykłe szkice będące esencją twórczości architekta. Jego pracy towarzyszy zawsze wyjątkowa świadomość konstrukcji i roli, jaką odgrywa zbudowany obiekt.
Approximations to książka, która nigdy się dla mnie nie zestarzeje i zawsze będzie pod ręką. Książka, która pozwala mi wracać do tego, co jest według mnie istotne w architekturze.