Asy polskiej architektury

i

Autor: archiwum serwisu Goście podczas wernisażu wystawy Asy polskiej architektury; fot. Piotr Banasik/GAGA

Asy polskiej architektury

2016-11-30 11:46

W krakowskiej Galerii Architektury GAGA jeszcze do 6 grudnia można oglądać wystawę „Asy polskiej architektury”, stanowiącą prezentację największych osiągnięć rodzimej architektury ostatnich lat. Składają się na nią dwie ekspozycje: „Polska. Architecture”, przygotowana przez redakcję „Architektury-murator” we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, oraz „Przestrzenie Idei. Budynki zmieniające rzeczywistość społeczną”, zrealizowana w ramach Open Eyes Economy Summit.

Wystawa Asy polskiej architektury, którą do 6 grudnia oglądać można w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, to prezentacja największych polskich architektonicznych osiągnięć ostatnich lat. Składają się na nią dwie ekspozycje: Polska. Architecture (przygotowana przez przez redakcję „Architektury-murator” we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, by promować nasz kraj zagranicą, kurator: Ewa P. Porębska) i Przestrzenie Idei. Budynki zmieniające rzeczywistość społeczną (zrealizowana w ramach Open Eyes Economy Summit, kurator: Krzysztof Ingarden).

Ewa P. Porębska

i

Autor: archiwum serwisu Wystąpienie redaktor naczelnej „A-m” Ewy P. Porębskiej; fot. Piotr Banasik/GAGA

Kraków to już siódme miejsce prezentacji wystawy Polska. Architecture, wcześniej można ją było zobaczyć we Wrocławiu, Wiedniu, Dublinie, Skopje, Baku i Kantonie. Planszom pokazującym 24 nowo powstałe lub zmodernizowane obiekty towarzyszy w stolicy Małopolski 10 makiet wybranych przez krakowskiego architekta Krzysztofa Ingardena. Część z nich pochodzi z Kolekcji „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przygotowanej w 2014 roku z okazji 20-lecia naszego miesięcznika („A-m” 10/2014). Plansze i makiety tworzą razem szeroki przegląd wybitnych, nagradzanych także poza granicami kraju polskich realizacji. Podczas wernisażu, 4 listopada, wykłady wygłosili kuratorzy obu ekspozycji.

Redaktor Naczelna „A-m” Ewa P. Porębska zaprezentowała najnowszą historię polskiej architektury, posługując się okładkami naszego miesięcznika i kładąc przy tym nacisk na zjawiska ważne dla Krakowa. Krzysztof Ingarden podjął próbę porównania okresu międzywojnia z wydarzeniami, które miały miejsce na polskiej scenie architektonicznej po 1989 roku. Kuratorem wystawy Asy polskiej architektury i równocześnie Galerii Architektury GAGA jest Dawid Hajok – krakowski współpracownik „A-m”.