Centrum Cognitarium w Koszalinie
Budynek, mieszczący m.in. główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według koncepcji biura OVO Grąbczewscy Architekci
Konkurs na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium Politechnika zorganizowała we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie gmachu mieszczącego m.in. główną bibliotekę i archiwum uczelni, centrum informatyczno-szkoleniowe i wydawniczo-poligraficzne. Budynek przewidziano na 12-hektarowej działce na terenie kampusu akademickiego przy ulicy Śniadeckich. Powierzchnia użytkowa obiektu miała wynieść ok. 5000-6000 m². Zwyciężyło biuro OVO Grąbczewscy. Projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne, oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań – uzasadniali sędziowie. Projektanci zaproponowali gmach składającą się z dziewięciu prostopadłościennych modułów o podstawie kwadratu i różnej wysokości (od 6 do 24 metrów), połączonych ze sobą podziemnymi magazynami oraz mostkami pieszymi. Powstała w ten sposób otwarta struktura, w której poszczególne bloki funkcjonalne tworzą układ wewnętrznych uliczek. Na ich przecięciu architekci przewidzieli wielopoziomowy hol z otaczającą go podwójną rampą. Cognitarium będzie zbudowane z cegły. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji miejsca i historii Koszalina. Ażurowe ceglane struktury częściowo pokrywają budynki, a częściowo są wolno stojącymi ogrodzeniami wewnętrznych dziedzińców – tłumaczą. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 53 mln złotych.
Zakończenie realizacji: 2025
Krakowskie Centrum Muzyki
W nowym konkursie na projekt Centrum Muzyki w Krakowie zwyciężyło BE DDJM Architekci
Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Powodem był brak porozumienia partnerów i unieważnienie wyników poprzedniego konkursu, w którym zwyciężył zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata. Nowy konkurs w imieniu magistratu zorganizowała Agencja Rozwoju Miasta. Tym razem obiekt zaplanowano przy ul. Piastowskiej na terenie Błoń. Jak czytamy w założeniach, Krakowskie Centrum Muzyki ma stać się głównym obiektem koncertowym miasta, domem chórów, orkiestr, festiwali i sceną otwartą dla sztuki i edukacji artystycznej. Salę koncertową należało zaprojektować jako „shoes box” z widownią na 1000 osób. Ponadto uczestnicy musieli przewidzieć też wielofunkcyjną aulę na 300 osób, sale prób m.in. dla chóru i orkiestry, a także międzynarodowe przedszkole artystyczne i kreatywną przestrzeń publiczną. Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia BE DDJM Architekci za wyrazistość formalną, klasykę i dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą traktów funkcjonalnych. Autorzy zaprojektowali obiekt na planie litery L z wykorzystaniem białych, betonowych prefabrykatów.
Zakończenie realizacji: 2023
Modelowe schronisko górskie na Lubaniu
ES-JOT Sławomir Janas, Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna i architekt Michał Włoskowicz zwyciężyli w konkursie na projekt nowego schroniska na Lubaniu
Konkurs PTTK zorganizowało we współpracy z krakowskim SARP-em. Uczestnicy mieli zaproponować obiekt na ok. 45 miejsc noclegowych, uwzględniając technologie proekologiczne i nawiązując do tradycji budowlanych regionu, zwłaszcza w odniesieniu do skali i użytych materiałów. Autorów zwycięskiej pracy doceniono za odwołanie się do archetypu górskiego schronienia, wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka. Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca – czytamy w uzasadnieniu.
Projekt konkursowy: 2020
Zespół mieszkaniowo-usługowy w Gdyni
W zamkniętym konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci
Konkurs na projekt zespołu zorganizowała Grupa Allcon. Do udziału zaprosiła sześć pracowni: RMJM, MVRDV, BJK Architekci, ARUP Polska w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz APA Wojciechowski i Grupa 5 Architekci. Zadaniem uczestników było zaproponowanie nowej zabudowy w obrębie ul. Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej. Na dwuhektarowej działce inwestor zaplanował tam zespół mieszkaniowo-biurowy o powierzchni ok. 55 tys. m² ze 120-metrową dominantą. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano Grupie 5 Architekci. Ideą zwycięskiego projektu jest stworzenie na styku śródmieścia i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Ta koncepcja ma zdecydowanie miastotwórczy charakter: rozszerza wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej – uzasadniała przewodnicząca jury Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. W zespole występuje zabudowa o różnym charakterze – od punktowej (część mieszkalna), do kwartałowej (część biurowa). Dominantę zlokalizowano w północno-zachodniej części terenu i obrócono w stosunku do pozostałej zabudowy w taki sposób, aby apartamenty miały widok z okien bądź w kierunku morza, bądź w kierunku lasów i wzgórz morenowych. Główną inspiracją była dla nas modernistyczna spuścizna Gdyni. Z drugiej strony chcieliśmy odnieść się do nowoczesnego miasta portowego – mówił Roman Dziedziejko z Grupy 5.
Rozpoczęcie realizacji: 2023
Cmentarz wojskowy na Westerplatte
Biuro NM architekci zwyciężyło w konkursie na nowe zagospodarowanie cmentarza wojskowego na Westerplatte
Konkurs, pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże, zorganizowało Muzeum II Wojny Światowej. Zadaniem uczestników było zaproponowanie koncepcji nowego cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Założenie o powierzchni 5270 m² miało pełnić funkcję nie tylko miejsca pamięci, ale też interakcji, w którym będą odbywać się uroczystości. Przy projektowaniu należy mieć na uwadze, że istniejący cmentarz zostanie rozebrany. Obiekt ten nie powinien stanowić punktu odniesienia, za wyjątkiem krzyża, który może być wykorzystany przy przygotowywaniu i realizacji jego nowej formy – czytamy w wytycznych. Praca miała uwzględniać trzy strefy funkcjonalne: cmentarz, przedpole z reliktami historycznych budowli (w tym will oficerskiej oraz wartowni nr 5) oraz plac apelowy, który służyć ma organizacji uroczystości. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt biura NM architekci. Minimalne środki wyrazu zaproponowane w pracy pozwalają przemówić krajobrazowi, niebu, drzewom, łące, które są najważniejszym nośnikiem pamięci dramatu, jaki rozegrał się na Westerplatte – uzasadniało jury.
Zakończenie realizacji: 2022
Przyszkolna hala sportowa w Krakowie
Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie według projektu biura ARP Manecki
Halę przy Szkole Podstawowej nr 151 na Ruczaju zaprojektowało biuro ARP Manecki, ale koncepcja uwzględnia też życzenia uczniów. Pracownia zorganizowała dla nich konkurs, w którym mieli przedstawić swoje pomysły na zagospodarowanie dachu przyszłego budynku. Z kilku wyróżnionych prac, wybrano najlepsze rozwiązania. I tak na dachu powstanie m.in. kino plenerowe, warzywnik oraz minibiblioteka. Trzykondygnacyjny budynek zostanie połączony z istniejącym gmachem podstawówki. Będzie dysponował pełnowymiarowym boiskiem (20 x 40 m) do wszystkich dyscyplin, z możliwością podziału na trzy mniejsze. W obiekcie znajdą się ponadto sale fitness, siłownia i ścianka wspinaczkowa. Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 2,5 tys. m².
Zakończenie realizacji: 2023
Urząd Skarbowy w Gorzowie
W konkursie na projekt Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim zwyciężyło biuro ARE Stiasny & Wacławek
Na początku września Skarb Państwa, Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz gorzowski SARP ogłosiły konkurs na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego oraz Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Budynek zaplanowano na 2,5-hektarowej działce u zbiegu ul. Wał Okrężny oraz Trasa Nadwarciańska na tzw. Zawarciu. Według założeń powinien liczyć od 2 do 7 kondygnacji nadziemnych i dysponować powierzchnią około 8000 m². Inspiracji dla wyrazu architektonicznego autorzy zwycięskiej pracy poszukiwali wśród podobnych realizacji publicznych w regionie, które – jak wyjaśniają – choć skromne, zawsze cechują się opanowaniem, wdziękiem i godnością. Odnieśli się też do przemysłowych tradycji okolicy. Przyjęliśmy kwadratowy moduł urbanistyczny jako podstawę porządkowania nowych przestrzeni. Moduł jest zgodny z zasadami kształtowania obiektów przemysłowych zlokalizowanych dawniej na tym terenie. Są one postrzegane jako systemy wielkoskalowe, ale składają się z kompozycji pojedynczych brył, które tworzą wysokiej jakości przestrzenie. W ten sposób kompleks tworzy przepuszczalną tkankę urbanistyczną nowej dzielnicy, której poszczególne części skierowane są na zewnątrz – ku rzece oraz istniejącym ulicom i ciągom zabudowy, ale tworzą też system otwartych przestrzeni wewnątrz – tłumaczą. Architekci odsunęli zabudowę od nabrzeża, aby strefa ochrony wałów przeciwpowodziowych pozostała zielona.
Rozpoczęcie realizacji: 2022
Rewitalizacja centrum Myszkowa
Biuro 4am Architekci zwyciężyło w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum Myszkowa
Myszków to stosunkowo młode miasto. Prawa miejskie otrzymał dopiero 1 stycznia 1950 roku. Powstał z kilku sąsiadujących ze sobą wsi leżących po obu stronach Warty – jego historia jest więc w zasadzie historią poszczególnych dzielnic, bez wyraźnie zaznaczonego centrum. Władze gminy zdecydowały ostatnio zorganizować konkurs na rewitalizację przestrzeni w samym sercu miejscowości. Do materiałów konkursowych dołączono m.in. raport podsumowujący konsultacje społeczne przeprowadzone w ubiegłym roku przez Napraw Sobie Miasto. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, uczestnicy mieli zaproponować m.in. nowe zagospodarowanie terenu w okolicach placu Dworcowego, zaprojektować przebudowę dawnego dworca autobusowego na bibliotekę oraz zupełnie nowy obiekt usługowy przeznaczony na wynajem. Autorzy zwycięskiej pracy podzielili cały obszar na trzy podstawowe strefy: wielofunkcyjną przestrzeń centralną (salon miejski, biblioteka z ogrodem, lokalny ośrodek przedsiębiorczości, centrum przesiadkowe), wielofunkcyjną przestrzeń rekreacyjną (skwer miejski, pas drogi wojewódzkiej, tereny zielone przed urzędem miasta) oraz łączący je deptak (ulica Kościuszki).
Rozpoczęcie realizacji: 2022
Osiedle społeczne we Włocławku
Projekt przebudowy jednego z kwartałów w centrum Włocławka dla potrzeb TBS opracowało biuro Arr Architecture
Koncepcję władze miasta wyłoniły w konkursie zorganizowanym przy współudziale bydgoskiego SARP-u. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie przebudowy kwartału w obrębie ulic Brzeska, Cyganka, 3 Maja i Żabia. Regulamin zakładał etapowanie inwestycji. W pierwszej fazie należało zaplanować obiekt z 62 mieszkaniami, które mogłyby stanowić bazę lokali zamiennych dla obecnych mieszkańców kwartału, w kolejnych – ok. 180 mieszkań o powierzchni użytkowej od 40 do 65 m². Zwyciężyła praca studia Arr Architecture. Sąd szczególnie docenił czytelną kompozycję pojedynczych obiektów osadzonych w ramach historycznych kwartałów oraz jasno zdefiniowaną sekwencję przestrzeni publicznych.
Projekt konkursowy: 2020