Akademia Muzyczna w Katowicach

i
W konkursie na projekt nowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach zwyciężyła pracownia SLAS
Akademia Muzyczna w Katowicach ogłosiła konkurs na projekt nowego budynku dydaktycznego. Obiekt zaplanowano przy ul. Wojewódzkiej, naprzeciwko zabytkowego gmachu dawnej szkoły rzemiosł budowlanych, należącego obecnie do uczelni, a połączonego z Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia projektu Tomasza Koniora z 2007 roku. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali sześcienną bryłę z przeszklonym prześwitem na osi. Obiekt podzielono w ten sposób na trzy zasadnicze części – salę koncertową, przestrzeń dydaktyczną oraz dwupoziomowe foyer między nimi. Samą salę, zgodnie z założeniami konkursu, zaprojektowano tak, by mogła pomieścić 260 osób. Przewidziano amfiteatralną, mobilną widownię na podestach o mijankowym układzie foteli, którą będzie można ukryć w tylnej ścianie. Jak tłumaczą architekci, w ten sposób możliwe jest uzyskanie maksymalnie płaskiej, otwartej przestrzeni dla różnorodnych aranżacji, od przedstawień taneczno-baletowych, po koncerty i konferencje. Głównym motywem wykończenia ścian, podobnie jak na elewacjach budynku, byłaby tu cegła ceramiczna na perforowanej ściance rusztowej, która jest też elementem systemu akustycznego i nastrojowej iluminacji. Część edukacyjna rozmieszczona została na trzech kondygnacjach. Na parterze i pierwszym piętrze przewidziano siłownie oraz sale taneczne, a na drugim sale ćwiczeń wymagające wyższych standardów akustycznych.
Rozpoczęcie realizacji: 2023

i
CLXIII liceum w Warszawie

i
Pierwsze liceum w historii Wesołej powstanie według projektu Plus3 Architekci
Wesoła była dotąd jedyną dzielnicą Warszawy bez własnego liceum. Nowa placówka została powołana w 2019 roku. Na razie mieści się w jednej z podstawówek, ale wkrótce zyska nową siedzibę, której projekt wyłoniono w rozstrzygniętym właśnie konkursie. Obiekt przewidziano na 1,5-hektarowej działce w obrębie ul. Narutowicza i Słowackiego. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie 16 oddziałowego liceum dla ok. 520 dzieci. W środku należało rozplanować m.in. 13 sal lekcyjnych o powierzchni ok. 65 m² każda, bibliotekę o powierzchni ok. 80 m², podobnej wielkości stołówkę i kuchnię, aulę na 150-200 osób oraz salę sportową z zapleczem o powierzchni ok. 650 m². Wszystkie pomieszczenia do nauki mają orientację wschodnią lub zachodnią. Wyjątek stanowią zlokalizowane od północy sale informatyczne. Zasada ta zdefiniowała formę budynku. Klasy zaprojektowano na potrójnym lub podwójnym module 3,1 x 7,8 m w osiach. Wymiar na tyle uniwersalny, że w osi północ-południe oparto na nim cały zespół, a wszystkie funkcje wpisano w tę klarowną siatkę konstrukcyjną – wyjaśniają architekci. Między skrzydłem dydaktycznym i sportowym znajdzie się częściowo przeszklony łącznik z podcieniem.
Rozpoczęcie realizacji: 2020
Modernizacja kościoła w Katowicach

i
Architekci Tomasz Chmiel, Joanna i Wojciech Małeccy oraz Bartłomiej Nawrocki przygotowali projekt modernizacji kościoła dominikanów w Katowicach
Świątynia powstała w latach 1974−1977 według projektu Tadeusza Łobosa. Od 2012 roku znajduje się pod zarządem dominikanów, którzy sukcesywnie prowadzą jej remont. W marcu ubiegłego roku zakonnicy zaprezentowali pierwsze wizualizacje rearanżacji wnętrz, którą przygotował architekt Tomasz Chmiel. Po tym fakcie do władz zakonu zwrócili się Joanna i Wojciech Małeccy oraz Bartłomiej Nawrocki, oferując nieodpłatną pomoc przy kolejnych etapach opracowania projektu. Autorzy oparli się m.in. na oryginalnych planach Łobosa. Proponują oczyszczoną z wszystkich zbędnych detali ascetyczną przestrzeń, w której główną rolę odrywać będzie rozproszone światło.
Projekt koncepcyjny: 2020