Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego
Zwycięską koncepcję nowego muzealnego skrzydła opracowało studio Nizio Design International, autorzy prezentowanej tu od 2006 roku ekspozycji
O rozbudowie Muzeum Powstania o strefę wejściową od strony ul. Towarowej mówiło się od dawna. Zapowiedź zmian stanowił już zresztą pawilon Pokój na lato, zrealizowany tu po raz pierwszy w 2015 roku. Konkurs na projekt nowego skrzydła wraz z zagospodarowaniem terenu dyrekcja placówki we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowała ostatecznie dopiero w ubiegłym roku. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Mirosława Nizia. Autorzy zaproponowali podłużny pawilon z zielonym, dostępnym dla zwiedzających dachem o łagodnym spadku. We wnętrzu obiektu przewidzieli m.in. punkt informacyjny, sklepik, bramki kontroli bezpieczeństwa, kasy, a dalej szerokie schody i windy, wiodące do podziemnego łącznika, którym goście dostaną się na wystawę w głównym budynku muzealnym. W pawilonie znajdą się też pomieszczenia służące edukacji oraz restauracja. Istniejący na terenie muzeum Mur Pamięci pozostanie niezmieniony od strony zachodniej, gdzie umieszczone są pamiątkowe inskrypcje. Od strony wschodniej wzdłuż niego powstanie nowy, tej samej wysokości i długości. Warto przypomnieć, że w 2003 roku pracownia Mirosława Nizia wygrała konkurs na projekt ekspozycji stałej w tworzonym wówczas Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstał on we współpracy z Jarosławem Kłaputem oraz Dariuszem Kunowskim. Była to pierwsza tego rodzaju multimedialna i interaktywna wystawa narracyjna w Polsce.
Rozpoczęcie realizacji: 2020
Centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie
Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury Twórcza Twarda w Warszawie
Organizatorem konkursu był urząd m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, w którym swoje siedziby znalazłyby Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” i Domu Kultury „Śródmieście”. Należało przewidzieć przestrzeń na sale muzyczne i teatralne, pomieszczenia biurowe, kawiarenkę i salę widowiskową na 330 miejsc. Obiekt o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m² zaplanowano na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12, tuż obok Synagogi Nożyków, jedynej w Warszawie przedwojennej bożnicy, która przetrwała wojnę. Pierwszą nagrodę zdobył zespół w składzie: Szymon i Eliza Kalatowie (Kalata Architekci) oraz Anna Jach. Sędziowie podkreślili, że autorom udało się zrealizować ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy oraz potencjału terenu w systemie przestrzeni publicznej miasta. Od strony wschodniej, w sąsiedztwie synagogi, projektowany budynek ma trzy kondygnacje, od zachodniej, cztery i pięć. Architekci zadbali też o nową aranżację przestrzeni publicznych, łącząc sekwencją placów i pieszych pasaży ul. Twardą z ul. Grzybowską.
Projekt konkursowy: 2018
Zespół biurowy Forest w Warszawie
Na pograniczu Woli, Śródmieścia i Żoliborza powstanie nowy kompleks biurowy projektu HRA Architekci
Na dwuhektarowej działce między rondem Radosława, al. Jana Pawła II i ul. Burakowską planowany jest zespół biurowo-usługowy Forest. W jego skład wejdzie 120-metrowy wieżowiec oraz kilka obiektów o wysokości od 6 do 8 kondygnacji. Teren między budynkami będzie ogólnodostępny. Powstanie tam zielone patio z oczkiem wodnym i miejscem na pawilony usługowe. Wyróżnikiem inwestycji będą też przestronne balkony, loggie i tarasy na dachach. Kompleks na planie litery C zaoferuje ok. 78 tys. m2 powierzchni do wynajęcia. Forest będzie służyć zarówno dużym, jak i mniejszym firmom. Młodzi przedsiębiorcy docenią dużą przestrzeń co-workingową i mniej formalną atmosferę kampusu z bogatą ofertą gastronomiczną – informuje inwestor, firma HB Reavis.
Zakończenie realizacji: 2020