Budynek Grodzieńska 19 w Warszawie
Pracownia TZA Architekci zaprojektowała budynek mieszkalny w miejscu dawnej fabryki na warszawskiej Pradze
Obiekt powstaje na terenie dawnej fabryki mydła i świec „Adamczewski i S-ka”, rozebranej przez inwestora, firmę Agena Development, pod koniec 2019 roku. Do historycznej przeszłości nawiązywać ma przede wszystkim wykończeniem fasad, choć – jak podkreślają autorzy – detale i rysunek elewacji będą już na wskroś współczesne. Postawiliśmy sobie za cel, by stworzyć fragment prawdziwej miejskiej tkanki, która będzie impulsem do dalszych zmian tej części Pragi. Zależało nam, by narożna bryła była nowoczesnym akcentem na odcinku ulicy z dominującą przedwojenną zabudową, ale zarazem z szacunkiem odnosiła się do historycznego kontekstu – mówi Aleksandra Targońska z pracowni TZA Architekci. Autorzy zaprojektowali obiekt w formie parterowego cokołu na planie litery C, na którym „ustawiono” trzy odrębne segmenty o wysokości od pięciu do siedmiu kondygnacji. Atrakcją dla mieszkańców mają być kładki rozpięte między ich ścianami, a także duże balkony w kształcie litery L, wykonane z barwionych na kolor cegły betonowych prefabrykatów. Podobna kolorystyka wykorzystana jest także we wnętrzach. W budynku przewidziano 108 mieszkań o powierzchni od 28 do 100 m², cztery lokale usługowe, a pod całym założeniem parking na 82 samochody. To już drugi projekt autorstwa TZA Architekci, który powstał na zlecenie Agena Development. Poprzedni, budynek Witebska 6, zdobył tytuł Najlepszego obiektu mieszkalnego w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy 2018 roku.
Zakończenie realizacji: 2020
Apartamenty Atmo we Wrocławiu
Wkrótce rozpocznie się budowa zespołu apartamentowego Atmo we Wrocławiu. To kolejna realizacja Maćków Pracownia Projektowa na Kępie Mieszczańskiej
Atmo to zespół dwóch 6-piętrowych budynków projektowanych przez pracownię Zbigniewa Maćkowa przy ulicy Dmowskiego 13 dla firmy Eiffage Immobilier Polska. Elementem jednego z nich staną się elewacje dawnej stajni, która w XIX wieku wchodziła w skład koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej. Tu architekci przewidzieli ciąg sześciu lokali usługowych. W obu obiektach znajdzie się w sumie 113 apartamentów o powierzchni od 26 do 145 m². Wszystkie wyposażone będą w balkony, loggie lub tarasy. Pod ziemią przewidziano ponadto jednokondygnacyjny garaż na 136 miejsc postojowych. Niewątpliwym atutem kompleksu Atmo będzie bezpośrednie sąsiedztwo planowanego przez miasto Central Parku, 4-hektarowego założenia ze strefą rekreacyjną i sportową, które ma powstać pomiędzy ulicami Mieszczańską i Dmowskiego z uwzględnieniem pomysłów mieszkańców. To nie pierwszy projekt pracowni Zbigniewa Maćkowa na Kępie Mieszczańskiej. Biuro ma już na koncie usytuowany na wyspie apartamentowiec Księcia Witolda 43 oraz będący w realizacji budynek Witolda 3840.
Zakończenie realizacji: 2022
Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie
Pracownia JAZ+ Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie
Konkurs na projekt wystawy w swojej nowej siedzibie placówka ogłosiła w marcu tego roku. Zadaniem uczestników było m.in. zaproponowanie ogólnej koncepcji podziału sal na sekcje tematyczne, zaprojektowanie mebli oraz ekspozytorów. Uczestnicy mieli do dyspozycji ponad 3,2 tys. m² w zabytkowym budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro JAZ+ Architekci. Jury zwróciło uwagę na oryginalne elementy interaktywne, stanowiące wypadkową tradycyjnych ekspozytorów i instalacji przestrzennej, oraz nieoczywistą relację z poprzemysłową architekturą budynku. W konsekwencji ekspozycja przełamywać będzie stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii – podkreślali sędziowie.
Zakończenie realizacji: 2021
Przebudowa ośrodka Rewita w Kościelisku
Pracownie JAZ+ i MOJO architekci zwyciężyły w konkursie na projekt modernizacji ośrodka Rewita w Kościelisku
Sanatorium przeciwgruźlicze na południowym stoku Gubałówki powstało w latach 1898−1902 według projektu Wandalina Beringera. Prowadzone przez małżeństwo lekarzy Kazimierza i Bronisławę Dłuskich było wówczas jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W 1928 roku obiekt nabyło Ministerstwo Spraw Wojskowych. Wtedy też przeprowadzono pierwszy poważny remont. Kolejny miał miejsce po wojnie. W jego wyniku całkowicie zmieniono układ wnętrz, dostosowując budynek do potrzeb Wojskowego Domu Wypoczynkowego. W latach 80. gmach obudowano nowymi obiektami hotelowymi o formie wielopiętrowych bloków. Obecnie całym założeniem zarządza spółka AMW Rewita, działająca w ramach Agencji Mienia Wojskowego. Już od pięciu przymierza się do generalnej modernizacji kompleksu. Na projekt przebudowy i rozbudowy w 2019 roku ogłosiła konkurs. Zadaniem uczestników był nie tylko remont obiektów, ale też m.in. ujednolicenie ich „wizerunku architektonicznego”, nowa aranżacja wnętrz i całego terenu. Według zwycięskiej pracy dawne sanatorium ulegnie zmianie jedynie w obrębie strefy cokołowej. W miejsce kamiennych okładzin i tynku autorzy zaproponowali łamane płyty granitowe. Obiekty z lat 80. zyskają za to spadziste dachy. Architekci zaprojektowali w nich lukarny, które – jak tłumaczą – mają przywodzić na myśl szałasy góralskie ustawione na halach. Obniżyli też parapety okien i zastosowali całkowicie przeszklone balustrady.
Projekt konkursowy: 2019
Osiedle Stacja Wola w Warszawie
Na warszawskiej Woli powstaje nowe osiedle projektu biura medusa group
Osiedle realizowane jest w obrębie ulic Ordona i Prymasa Tysiąclecia, w sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Powstająca w trzech etapach inwestycja zaoferuje ponad 1000 mieszkań, o powierzchni od 28 do 100 m². W ramach założenia architekci przewidzieli cztery ośmiopiętrowe budynki z zieloną przestrzenią pośrodku. Nadali jej charakter ogrodu z miniszklarniami i zadaszonymi strefami wypoczynku. Mieszkańcy mogą realizować tam swoje pasje ogrodnicze, a przy okazji będzie to miejsce spotkań, które pozwoli wykreować prawdziwą wspólnotę sąsiedzką – mówi Łukasz Zagała z medusa group. Wyróżniającym elementem architektury zespołu mają być stalowe słupki przesłaniające całą elewację, które pełniłyby zarówno funkcję balustrad, jak i żaluzji chroniących przed słońcem. Inwestycja znajduje się przy dużych arteriach komunikacyjnych – chcieliśmy zaprojektować budynki, które oglądane z różnych odległości, pod różnym kątem, zmieniają się. Poszukiwaliśmy pomysłu, który odróżni ten kompleks od standardowych rozwiązań, czyli tynku z elementami droższego materiału wplecionymi jako „polepszające” aplikacje – dodaje Zagała.
Zakończenie realizacji: 2022
Siedziba Urzędu Miasta Józefowa
Poznańska pracownia Demiurg Project przygotowała koncepcję rozbudowy Urzędu Miasta Józefowa
Na zlecenie urzędu biuro opracowało projekt przebudowy i rozbudowy dwukondygnacyjnej siedziby magistratu przy ul. Wyszyńskiego. Według koncepcji nowe skrzydło powstanie w miejscu rozebranej przybudówki. Obie części, ułożone na planie litery „L”, połączone będą klatką schodową. Architekci zachowali charakterystyczną bryłę, z nadwieszeniem piętra i spadzistym dachem, oraz rytmiczne podziały elewacji, ale zaprojektowali współczesne detale inspirowane świdermajerem. Zaproponowaliśmy panele elewacyjne nawiązujące do tradycyjnych zdobień, a wejścia do budynku zostały uzupełnione o zadaszenia, tworząc w ten sposób nowoczesną interpretację tradycyjnej werandy – tłumaczy Inga Rolek z Demiurg Project.
Projekt: 2020