Kompleks Doki w Gdańsku
Na terenie Młodego Miasta powstanie zespół mieszkaniowo-usługowy projektu biur FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski
Inwestorami założenia są firmy Euro Styl i Torus. Koncepcje poszczególnych obiektów w obrębie ulic Popiełuszki, Rybaki Górne, Gazownicza i Doki opracowały na ich zlecenie różne biura architektoniczne. Za masterplan i architekturę części mieszkaniowej odpowiada pracownia FORT Targowski. W ramach tego etapu powstanie w sumie sześć budynków, w których łącznie znajdzie się 670 mieszkań. Pierwsze dwa zostaną oddane do użytku na przełomie 2022 i 2023 roku. W planach są także dwa biurowce autorstwa pracowni APA Wojciechowski. Obiekty te zaoferują 37 tys. m² powierzchni na wynajem.
Przy tworzeniu podziałów elewacyjnych inspirowaliśmy się zarówno historycznymi zdjęciami, jak i istniejącymi budynkami postoczniowymi. Dążyliśmy do uzyskania ciągłości fasady w parterze, która nawiązuje do dawnej konstrukcji blachowni. Odtworzyliśmy w symboliczny sposób charakterystyczne elementy kratownic, które służyły do transportu blach – tłumaczy Dżafar Bajraszewski z APA Wojciechowski. Pomiędzy biurowcami powstanie nowa ulica – Kadłubowców, która zyskać ma charakter woonerfu. Interesująco zapowiada się przebudowa zabytkowego gmachu montażowni łodzi, w którym znajdzie się hotel. Projekt adaptacji obiektu opracowało studio Rayss Group, za aranżację części wspólnych w parterze odpowiada CGL, pozostałych przestrzeni – Mootif Studio, a apartamentów – Degutis Studio Architektury. W obiekcie znajdzie się 114 loftów serwisowanych, food hall oraz centrum konferencyjne.
Zakończenie realizacji: 2023
Budynek Braniborska we Wrocławiu
Obiekt według projektu Q2Studio ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego we Wrocławiu
Plany zagospodarowania terenów pokolejowych na zapleczu Dworca Świebodzkiego w zachodniej części Wrocławia sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Kilka lat temu władze miasta zaprezentowały koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dla tego obszaru. Na 75 hektarach miałaby powstać zupełnie nowa dzielnica z zabudową usługowo-mieszkaniową. Niezależnie od tych planów, w rejonie Centrum Świebodzkiego powstają już pomału nowe inwestycje. Jedną z nich jest budynek mieszkaniowy Braniborska, realizowany przy skrzyżowaniu z Robotniczą według projektu pracowni Q2Studio. Projektując swego rodzaju pionierski obiekt na tym obszarze, wzdłuż powstającej obecnie nowoczesnej trasy tramwajowej na Nowy Dwór, chcieliśmy stworzyć budynek na tyle charakterystyczny, aby nadawał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy – tłumaczą architekci. Dziesięciokondygnacyjny blok na planie litery L zaoferuje 25 mieszkań o powierzchni od 29 do 64 m². Kubatura budynku wyniesie ponad 60 tys. m³, a powierzchnia użytkowa 19 tys. m². Inwestorem obiektu jest firma Profit development.
Zakończenie realizacji: 2022
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdańsku
W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowało Arch-Deco
Siedmiokondygnacyjny budynek, którego inwestorem jest firma Yareal, stanie u zbiegu ulicy Jana z Kolna oraz placu Kaszubskiego w samym centrum Gdyni. Od strony skrzyżowania autorzy zaproponowali narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła. Rejon placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel Arch-Deco. To tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jego serce. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu – dodaje. W budynku znajdzie się 38 mieszkań o powierzchni od 40 do 170 m².
Zakończenie realizacji: 2022
Nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej
Na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej powstanie wielofunkcyjny zespół projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects
Kompleks obejmujący biura, hotel, mieszkania i powierzchnie handlowo-usługowe zaplanowano na 1,5-hektarowej działce w obrębie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności. Za jego projekt architektoniczny odpowiada fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects (LMA), autorzy m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ale też Fińskiego Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen czy Fińskiego Centrum Natury Haltia w Espoo.
W nawiązaniu do przemysłowej historii miejsca, architekci zaproponowali bryły o industrialnym charakterze, wykończone głównie klinkierową cegłą i elementami ze stali. Zachowali dawne osie widokowe i układ zabudowy. Kompleks będzie się składał z dwóch części, obie powstaną na nieregularnych rzutach, zbliżonych do zwróconych ku sobie liter C. W ten sposób pośrodku powstaną dwa niewielkie, ale publicznie dostępne dziedzińce. Całkowita powierzchnia zespołu wyniesie 58 tys. m². Znajdą się w nim 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także 23 tys.m² powierzchni biurowej na wynajem. Parter każdego zajmą lokale handlowo-usługowe. Polskimi partnerami biura Lahdelma & Mahlamäki Architects są Latergrupa i GCK Architekci. Inwestor, fińska spółka YIT, dysponuje już pozwoleniem na budowę.
Rozpoczęcie realizacji: 2021
Wieżowiec The Bridge w Warszawie
Holenderska pracownia UNStudio zaprojektowała wieżowiec, który stanie u zbiegu Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli
Liczący 174 metry wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona, zrealizowanej w latach 1948-1952 według projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putkowskiego jako budynek administracyjny Wojskowych Zakładów Graficznych. Oba obiekty zostaną połączone wspólnym lobby. The Bridge zaoferuje 47 tys. m² powierzchni biurowej. Będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM. Będzie mieć także certyfikat „Obiekt bez barier”. Pod wieżowcem znajdzie się parking na 280 miejsc, a w parterze, od strony placu Europejskiego, kawiarnia. Inwestorem budynku jest firma Ghelamco.
Zakończenie realizacji: 2024
Latarnia przy Polskiej Stacji Antarktycznej
W ramach realizacji stacji antarktycznej na wyspie Króla Jerzego biuro Kuryłowicz & Associates zaprojektowało nową latarnię morską
Nowa latarnia powstanie w miejscu starej, z 1978 roku. Sześciometrowy obiekt zostanie zbudowany na planie trójkąta równobocznego ze stalowych prefabrykatów pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną, dzięki czemu będzie odporny na wysoką wilgotność powietrza, której roczna średnia wynosi tam ponad 80%.
Zakończenie realizacji: 2024
Biurowiec Craft w Katowicach
W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Biurowiec Craft powstaje u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego. Będzie liczył 55 metrów wysokości i zaoferuje blisko 27 tys. m² powierzchni na wynajem. Pod budynkiem zaplanowano dwukondygnacyjny garaż na 218 pojazdów. Projekt obiektu powstał w katowickiej pracowni Czora & Czora. Autorzy zaproponowali bryłę składającą się z trzech prostopadłościanów usytuowanych jeden nad drugim w taki sposób, aby między nimi wygospodarować miejsce na użytkowe tarasy. W nawiązaniu do przemysłowego dziedzictwa Katowic, na fasadzie przewidzieli elementy w kolorze miedzi. Wielowarstwowa, wertykalna elewacja zapewni optymalne warunki nasłonecznienia i naświetlenia poszczególnych powierzchni biurowych – mówi architekt Aleksander Czora. Inwestorem obiektu jest firma Ghelamco.
Zakończenie realizacji: 2022