Dom zmultiplikowany – London Design Festival

i

Autor: archiwum serwisu Londyńska instalacja Multiply ma popularyzować modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo (w technologii CLT), autorzy: Waugh Thistleton Architects; Fot. Ed Reeve/serwis prasowy AHEC

Dom zmultiplikowany – London Design Festival

2018-11-05 14:35

Drewniana konstrukcja Multiply stanęła w przestrzeni miejskiej przed Muzeum Wiktorii i Alberta. Za projekt instalacji odpowiada pracownia Waugh Thistleton Architects. Rolą zmultiplikowanego domu była popularyzacja modułowych konstrukcji z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.

London Design Festival to nie tylko cykliczne święto mające ukazywać stolicę Wielkiej Brytanii jako światowe centrum innowacji w dziedzinie wzornictwa, ale też przegląd nowych rozwiązań projektowych stanowiących odpowiedzi na najbardziej palące problemy współczesności. O odbywającej się w początkach września imprezie informowały usytuowane w przestrzeni miasta instalacje, w tym drewniana konstrukcja Multiply przed Muzeum Wiktorii i Alberta. Składająca się z 17 modułów struktura powstała z paneli klejonego warstwowo drewna amerykańskiego tulipanowca, które, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a dodatkowo oferują możliwości różnorodnego formowania.

Dom zmultiplikowany – London Design Festival

i

Autor: archiwum serwisu Multiply przed Muzeum Wiktorii i Alberta, widok z góry; Fot. serwis prasowy AHE

Za projekt instalacji odpowiada pracownia Waugh Thistleton Architects, mająca na koncie m.in. 9-piętrowy apartamentowiec Murray Grove w Londynie (2009), pierwszy tak wysoki budynek mieszkalny zrealizowany w całości z drewnianych prefabrykatów CLT. Rolą Multiply była popularyzacja modułowych konstrukcji z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie tak wszechstronnego i odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi remedium na te problemy – mówi architekt Andrew Waugh. Instalacja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP.

(TŻ)