s

i

Autor: archiwum serwisu

Grundrissfibel Museumsbauten: 39 Architekturwettbewerbe in der Schweiz, Österreich und Deutschland

2018-05-30 14:00

W książce przedstawiono 212 projektów z 39 konkursów architektonicznych przeprowadzonych w latach 2002-2016 w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Wydawałoby się, że „muzealna gorączka”, która ogarnęła świat na przełomie wieków już opadła. Na tej fali także w Polsce udało się wznieść kilka znaczących muzealnych gmachów. Zebrany w tomie materiał świadczy, że budowlane tsunami przeszło w Europie w fazę stabilnego kulturalnego wzrostu – recenzja Grzegorza Stiasnego.

Grundrissfibel – czyli elementarz rzutów to seria książek, w których tekst kończy się już po 20 stronach, a następne 500 zajmują tylko rysunki rzutów i przekrojów zebrane w wyniku architektonicznych konkursów. Prezentowane są prace zwycięzców i wyróżnienia. W zeszłym roku po tomach poświęconych domom opieki, socjalnej mieszkaniówce i szkołom ukazał się tom czwarty prezentujący nowe muzea.

Przedstawiono w nim 212 projektów, laureatów nagród i wyróżnień z 39 konkursów architektonicznych przeprowadzonych w latach 2002-2016 w krajach regionu niemieckojęzycznego: Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Wydawałoby się, że „muzealna gorączka”, która ogarnęła świat na przełomie wieków już opadła. Na tej fali także w Polsce udało się wznieść kilka znaczących muzealnych gmachów. Zebrany w tomie materiał świadczy, że budowlane tsunami przeszło w Europie w fazę stabilnego kulturalnego wzrostu. Trzecia część zaprezentowanego materiału to kolejne rozbudowy istniejących instytucji. Rosną kolekcje, zmieniają się muzealne potrzeby, zwiększa się nacisk na komercyjne, promocyjne i edukacyjne funkcje. Tak się dziś buduje muzea – zaświadczają we wstępie do części prezentacyjnej przepytywani przez redaktorów książki, doświadczeni w tej dziedzinie architekci: Fabian Hormann, Volker Staab i Adam Caruso. Gwiazdą muzealno-konkursowej skuteczności okazuje się Volker Staab, który startował w siedmiu z przedstawionych konkursów, a zwyciężył w czterech.