Kompleks zabudowań sejmowych, usytuowanych wśród zieleni na skraju skarpy wiślanej, zajmuje obszar o powierzchni ok. 5 ha, ograniczony ulicami Wiejską, Piękną, Górnośląską i Frascati. Teren ten w 1918 roku wybrano jednak nie z uwagi na atrakcyjną lokalizację, a ze względu na istniejący tu budynek szkoły i internatu dla panien, tzw. Instytut Aleksandryjsko-Maryjski, który stosunkowo łatwo można było zaadaptować na potrzeby siedziby parlamentu nowo powstałego państwa. Na przygotowanie projektu i przeprowadzenie inwestycji architekci otrzymali 61 dni roboczych. 400 osób, pracując na dwie zmiany pod kierownictwem Kazimierza Tołłoczki i Romualda Millera, dokonało niemożliwego i już 10 lutego 1919 roku zebrał się tu Sejm II Rzeczypospolitej na pierwszym posiedzeniu.
Obiekt swą nową funkcję pełnić miał oczywiście tylko tymczasowo, do momentu wzniesienia monumentalnego gmachu parlamentu na terenach otaczających Zamek Ujazdowski, pełnił ją jednak przez blisko 10 lat. W 1925 roku rząd zdecydował o kolejnej prowizorycznej przebudowie dawnego Instytutu. Wbrew powszechnej opinii jej projektu nie wybrano w konkursie. Rolę głównego architekta zaproponowano po prostu kuratorowi Zamku Królewskiego, Kazimierzowi Skórewiczowi. Projekt obejmował dobudowanie do południowej fasady istniejącego obiektu amfiteatralnej sali obrad i połączenie jej poprzez parterową palarnię z nowym hotelem dla posłów (dziś nazywanym Starym Domem Poselskim). Salę oddano do użytku w 1928 roku, hotel – siedem lat później. W wyniku działań wojennych część zabudowań parlamentu uległa zniszczeniu. W 1946 roku SARP rozpisał konkurs na odbudowę i rozbudowę zespołu. Zwyciężył Bohdan Pniewski, który notabene praktykował u Skórewicza podczas prac nad realizacją sejmowego kompleksu w latach 20. Z przedwojennych zabudowań pozostała jedynie rotunda sali plenarnej oraz Dom Poselski. W latach 1948-1952 według koncepcji Pniewskiego powstało więc zupełnie nowe założenie połączonych ze sobą podłużnych, niskich pawilonów z prześwitami opartymi na kolumnach, choć to zaledwie fragment planowanej przez niego pierwotnie kompozycji parkowo-ogrodowej, biegnącej aż do ul. Książęcej. Kolejny konkurs na rozbudowę Sejmu ogłoszono już w wolnej Polsce, w grudniu 2000 roku. Zadaniem uczestników było opracowanie m.in. projektów nowej siedziby gmachu Komisji Sejmowych oraz biblioteki po zachodniej stronie ul. Wiejskiej. Wyzwanie stanowił stojący pośrodku tego terenu 32-metrowy pomnik Armii Krajowej, którego abstrakcyjną formę należało uwzględnić w koncepcji (więcej o konkursie pisaliśmy w „A-m” 9/01). W jury pod przewodnictwem Macieja Gintowta znaleźli się Maciej Graniecki, Anna Ronikier-Dolańska, Maria Brukalska, Jerzy A. Nowakowski, Robert Madejski i Wojciech Kulisiewicz oraz sędziowie konkursowi SARP: Stanisław Niewiadomski, Witold Randek, Tomasz Taczewski, Wiesław Żochowski, Jan Szmidt i Marek Szeniawski.
Pierwszą nagrodę jednogłośnie przyznano pracy Bolesława Stelmacha z zespołem, który zaproponował m.in. nową kompozycję wjazdu na teren Sejmu, z ustawionym skośnie do ul. Wiejskiej budynkiem biblioteki oraz gmachem Komisji Sejmowych, usytuowanym vis-à-vis Starego Domu Poselskiego i spiętym z nim przeszklonym łącznikiem zawieszonym nad ulicą. Ostatecznie konserwator zabytków nakazał zastąpienie łącznika podziemnym tunelem, przy czym inwestycja rozpoczęła się dopiero w styczniu 2016 roku (wcześniej według konkursowego projektu na skraju parku im. Rydza-Śmigłego zrealizowano niewielki budynek administracyjno- biurowy, „A-m” 12/10). Siedziba Komisji Sejmowych jest też nieco mniejsza niż w pierwotnej koncepcji, ponieważ okazało się, że do fragmentu działki roszczenia ma rodzina Lubomirskich. Budowa biblioteki przełożona jest na razie na odległą przyszłość.