Idea miasta

i

Autor: archiwum serwisu

Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym

2017-04-28 12:32

Ta książka Josepha Rykwerta zaliczana jest do klasycznych publikacji poświęconych miastu, urbanistyce i przestrzeni publicznej. Pełna niezwyczajnych cytatów, rycin i fotografii, stanowi pasjonującą podróż w czasie i ważną lekcję nie tylko dla architektów i urbanistów. Mimo że od pierwszego wydania upłynęło ponad pół wieku, nie utraciła aktualności w patrzeniu na miasto jako ośrodek, w którym kumulują się odczucia, potrzeby i oczekiwania – recenzja Małgorzaty Włodarczyk.

Seria Heritologia pod redakcją Jacka Purchli wzbogaciła się o piątą już pozycję. Jest nią Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym Josepha Rykwerta. Ten urodzony w Warszawie w 1926 roku autor to jeden z najważniejszych krytyków i historyków architektury. Sama książka zaliczana jest do klasycznych publikacji poświęconych miastu, urbanistyce i przestrzeni publicznej. Pełna niezwyczajnych cytatów, rycin i fotografii, stanowi pasjonującą podróż w czasie i ważną lekcję nie tylko dla architektów i urbanistów.

Ilustracją niech będzie fragment tekstu z Przedmowy: I chociaż traktujemy miasta jako fenomen naturalny, rządzony przez niezależne, nie poddające się kontroli i czasem nieprzewidywalne prawo wzrostu lub ekspansji, na podobieństwo organizmu naturalnego, prawdą jest, że nie rosną one wskutek wewnętrznych i nie odgadnionych instynktów. Budowane są kawałek po kawałku przez indywidualnych mieszkańców, a na większych terenach przez spekulantów i władze. Mimo że od pierwszego wydania w 1963 roku upłynęło ponad pół wieku, publikacja nie utraciła swojej aktualności w patrzeniu na miasto jako ośrodek, w którym kumulują się odczucia, potrzeby i oczekiwania. W tym potrzeba identyfikacji z miejscem i poszukiwanie poczucia swojskości. Wszystkim, których zajmuje refleksja nad czasem przeszłym, teraźniejszym, a może i przyszłym, książka ta dostarczy ciekawej lektury.