Architektura MuratorBibliotekaMarek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Marek Dziekoński był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. W książce Patryka Oczki znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców i biografię Dziekońskiego – recenzja Roberta Skitka.

Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Zawsze czułem, że architektura Tychów mocno wyróżnia się na tle innych powstałych w tym czasie polskich miast czy osiedli. Na pewno w części wynika to z faktu, że wśród tych budynków się wychowałem. Niemniej, gdy nabyłem większą wiedzę, przeczucie to znalazło potwierdzenie. Tutaj po prostu pracowali bardzo zdolni architekci, a najwybitniejszym z nich był bohater tej książki. To była klasa sama w sobie. Jego talent jest porównywalny tylko z największymi powojennymi polskimi projektantami.

Specjalizował się w budynkach publicznych, choć nie tylko takie tu zrealizował. Był bezkompromisowy, pracy poświęcał się w całości. W budynkach opracowywał wnętrza z całym ich wyposażeniem (nawet popielnicami). Był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. Jako jedyny z członków czterech słynnych architektonicznych tyskich małżeństw, po 20 latach wrócił do Wrocławia. O swoich zrealizowanych tu obiektach wypowiadał się z dystansem. Za dzieło życia uważał budynek Panoramy Racławickiej, na którego powstanie czekał aż 27 lat. W książce znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców (co za kreska!) i biografię Dziekońskiego.

Tagi:
Autor: Robert Skitek
Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym: nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” to tytuł najnowszego wydawnictwa, które ukazało się właśnie nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.  Wśród prezentowanych świątyń realizacje Stanisława Niemczyka, Bożeny i Janusza Włodarczyków, Grzegorza Ratajskiego oraz Zbigniewa Webera.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym – wystawa w Muzeum Miejskim Starannie wyreżyserowana ekspozycja, na którą składają się projekty, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz modele, pokazuje historię powstawania tyskich kościołów na tle zmieniającego się krajobrazu miasta, od jego założenia w 1951 roku do roku 1989. Zestawienie dokumentów archiwalnych z materiałami współczesnymi doskonale obrazuje przemiany, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat zaszły w miejskiej przestrzeni – recenzja Justyny Swoszowskiej.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto Maria Lipok-Bierwiaczonek miała okazję rozmawiać z najstarszym żyjącym pokoleniem tyszan doskonale pamiętających, jak nowe miasto niespodziewanie wdarło się w spokojną, ukształtowaną wiekami tradycji okolicę. To historia miasta odkrywana pod widoczną warstwą – tak dobrze mieszkańcom znaną – recenzja Roberta Skitka.
Tychy – dziedzictwo nowego miasta Wydana w 2017 roku książka Tychy – dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955 – 1989, pokłosie konferencji w tyskim Muzeum Miejskim, jest zbiorem głosów o teraźniejszości miasta w odniesieniu do pierwotnych założeń. Z perspektywy ponad półwiecza można bowiem z właściwym dystansem odnieść się do tamtych nowoczesnych zamierzeń urbanistycznych. Czy współczesne Tychy nadążają za pierwszą odsłoną Nowych Tychów? Czy zieleń, słynna zielona oś Wejchertów, spełniła swoją rolę? Czy zdominowała miasto, czy może złagodziła jedną z kości niezgody – wejchertowską linię kolejową przecinającą Tychy? – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.