Architektura MuratorBibliotekaMarek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Marek Dziekoński był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. W książce Patryka Oczki znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców i biografię Dziekońskiego – recenzja Roberta Skitka.

Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty

Zawsze czułem, że architektura Tychów mocno wyróżnia się na tle innych powstałych w tym czasie polskich miast czy osiedli. Na pewno w części wynika to z faktu, że wśród tych budynków się wychowałem. Niemniej, gdy nabyłem większą wiedzę, przeczucie to znalazło potwierdzenie. Tutaj po prostu pracowali bardzo zdolni architekci, a najwybitniejszym z nich był bohater tej książki. To była klasa sama w sobie. Jego talent jest porównywalny tylko z największymi powojennymi polskimi projektantami.

Specjalizował się w budynkach publicznych, choć nie tylko takie tu zrealizował. Był bezkompromisowy, pracy poświęcał się w całości. W budynkach opracowywał wnętrza z całym ich wyposażeniem (nawet popielnicami). Był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. Jako jedyny z członków czterech słynnych architektonicznych tyskich małżeństw, po 20 latach wrócił do Wrocławia. O swoich zrealizowanych tu obiektach wypowiadał się z dystansem. Za dzieło życia uważał budynek Panoramy Racławickiej, na którego powstanie czekał aż 27 lat. W książce znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców (co za kreska!) i biografię Dziekońskiego.

Tagi:
Autor: Robert Skitek
Lodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox W otoczeniu zróżnicowanej zabudowy mieszkaniowej nad jeziorem Paprocany w Tychach stanął niewielki pawilon lodziarnio-kawiarni. W nawiązaniu do sąsiedztwa architekci skomponowali obiekt z dwóch brył o spadzistych dachach i odmiennym wykończeniu.
Przystań w Tychach wśród 75 finalistów Building of the Year 2021 portalu ArchDaily Przystań kajakarska w Tychach projektu RS+ Robert Skitek znalazła się w finale plebiscytu Building of the Year 2021 organizowanego przez portal ArchDaily, konkurując z projektami takich pracowni jak OMA, BIG, Zaha Hadid Architects czy Snøhetta. Polskę reprezentuje w tym gronie także Concordia Design we Wrocławiu autorstwa MVRDV. Głosowanie trwa do 18 lutego.  
Przystań kajakarska / Tychy To architektura świadomie skierowana do masowego odbiorcy, uwodząca go bujnością, żywiołowością, ale równocześnie edukująca i zaskakująca. O nowej realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Oskar Grąbczewski.
Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym: nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” to tytuł najnowszego wydawnictwa, które ukazało się właśnie nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.  Wśród prezentowanych świątyń realizacje Stanisława Niemczyka, Bożeny i Janusza Włodarczyków, Grzegorza Ratajskiego oraz Zbigniewa Webera.