Okładka Miesięcznik Architektura 10/2011

i

Autor: Archiwum Architektury

Miesięcznik Architektura 10/2011

2011-09-22 14:49

Wydanie Miesięcznika Architektura Murator - październik 2011

Ewa PP

i

Autor: Archiwum Architektury

W maju bieżącego roku Ferry Piekart, kurator z Holenderskiego Instytutu Architektury (NAi), zaprezentował w czasie konferencji zorganizowanej przez miesięcznik „Architektura-murator” stosowane m.in. w Amsterdamie i Rotterdamie aplikacje dla telefonów komórkowych, pozwalające zobaczyć nieistniejące już lub dopiero projektowane budynki w danym miejscu. Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość) daje możliwość wprowadzenia do „normalnej” przestrzeni dodatkowych informacji – na razie odczytywanych nie bezpośrednio przez nasze zmysły, lecz za pomocą urządzeń. Tego typu aplikacje są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni urbanistycznej – szczególnie jako specjalistyczne przewodniki po miastach,i wydają się wyśmienitym narzędziem wspomagającym wiedzę o architekturze. W jaki sposób AR może wpływać w przyszłości na pracę architektów? O tym między innymi w bieżącym numerze „Architektury”.

SPIS TREŚCI

INFORUM

Nowe Glasgow nad rzeką

W przyszłości otoczenie Riverside – otwartego niedawno w Glasgow muzeum zaprojektowanego przez Zahę Hadid – całkowicie się zmieni. Kilka mniejszych stoczni jeszcze działa, jednak dwudziestokilometrowy pas nad rzeką Clyde jest od początku obecnego milenium stopniowo zagospodarowywany na nowo. To jeden z największych w Wielkiej Brytanii projektów regeneracji terenów poprzemysłowych i poportowych mający kosztować łącznie około 6 miliardów funtów.

Autor tekstu i zdjęcia: Monika Arczyńska, plac przed muzeum Riverside od strony rzeki Clyde

PREZENTACJE

Stadion PGE Arena Gdańsk

(Autorzy: Konsorcjum Stadion Gdańsk - RKW Rhode Kellermann Wawrowsky GmbH + Co. Kg, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska sp. z o.o., HPP International Planungsgesellschaft mbH)

Pod inwestycję zajęto ogródki działkowe położone między zabudową przemysłową i torowiskami stacji towarowej na Zaspie. Z promenady obiegającej stadion, lub choćby z jego korony, chciałoby się widzieć wieże staromiejskiej sylwety albo nieodległe morze. Lecz te panoramy musi zastąpić przemysłowy pejzaż zdominowany przez wielkie bryły i kominy elektrociepłowni oraz wystające zza drzew bloki mieszkalne Zaspy i Nowego Portu. O ludzkiej skali miejsca przypominają jedynie graniczące z kompleksem PGE Areny drobne zabudowania starej dzielnicy Letnica z brukowanymi stuletnimi uliczkami. Stadion zdaje się wnosić pozytywną energię w to zapomniane i zdominowane przez postsocjalistyczny przemysł miejsce.

Autor tekstu: Grzegorz Stiasny, fot. Artur Ryś ARDUKT Inżynieria Transportowa, stadion od strony Zatoki Gdańskiej. Za obiektem widoczne parkingi i powstający kompleks wystawowo-konferencyjny Międzynarodowych Targów Gdańskich. Na pierwszym planie stuletnie domy w Letnicy.

PEJZAŻE

Rozszerzona rzeczywistość architektury

Augmented Reality, technologia nakładania wirtualnych treści na oglądany poprzez kamerę komputera, tabletu lub smartfona fragment otaczającej rzeczywistości, początkowo była rozwijana na potrzeby nauki i wojskowości. Wraz z pojawieniem się przenośnych urządzeń z wbudowanym systemem nawigacji GPS, kamerą, kompasem, wi-fi i żyroskopem, zaczęła coraz bardziej dotyczyć naszej codzienności. Aplikacje te nie tylko dostarczają informacji o miejscach, w których przebywamy, ale też w sposób bezprecedensowy intensyfikują doświadczanie architektury. Na ekranie telefonu można zobaczyć dopiero projektowane obiekty w rzeczywistym kontekście urbanistycznym i trójwymiarowo, a także obejrzeć, jak określone przestrzenie wyglądały w przeszłości czy mogłyby wyglądać w wersji alternatywnej.

Autor tekstu: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, il. Keiichi Matsuda, fragment pracy dyplomowej architekta na temat związków rzeczywistości wirtualnej z realną

OKŁADKA

Agata Endo Nowicka, rocznik 1976, jest rysowniczką, autorką (wspólnie z Bartkiem belle Felczakiem) pierwszego w Polsce bloga rysunkowego: komix.blog.pl, na którym zamieszcza swoje komiksy (najczęściej zawarte w jednym kadrze). Ich bohaterką jest często ona sama, przedstawiają zwykle codzienne sytuacje i w pełen gorzkiego humoru sposób komentują rzeczywistość. Jej rysunki ukazują się w najpopularniejszych magazynach, jak „Wysokie Obcasy”, jest też autorką plakatów teatralnych i filmowych, okładek „Lampy” czy ilustracji do „Ha!artu”. www.agatanowicka.com

REALIZACJE

Stadion PGE Arena Gdańsk

PGE Arena ma charakterystyczną, obłą formę, którą projektanci określili jako wielką bryłę połyskliwego bursztynu. Ta trafna metafora niesie pozytywne, lokalne skojarzenia, co sprawia, że gdańszczanie identyfikują się z nowym stadionem.

TECHNIKA

Centrum handlowo-rozrywkowe Las Arenas w Barcelonie

Las Arenas to wielofunkcyjny kompleks rozrywkowy zbudowany w obrębie murów zewnętrznych dziewiętnastowiecznej areny, która do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku służyła walkom byków, koncertom i wiecom politycznym. Autorzy: Rogers Stirk Harbour + Partners