W maju bieżącego roku Ferry Piekart, kurator z Holenderskiego Instytutu Architektury (NAi), zaprezentował w czasie konferencji zorganizowanej przez miesięcznik „Architektura-murator” stosowane m.in. w Amsterdamie i Rotterdamie aplikacje dla telefonów komórkowych, pozwalające zobaczyć nieistniejące już lub dopiero projektowane budynki w danym miejscu. Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość) daje możliwość wprowadzenia do „normalnej” przestrzeni dodatkowych informacji – na razie odczytywanych nie bezpośrednio przez nasze zmysły, lecz za pomocą urządzeń. Tego typu aplikacje są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni urbanistycznej – szczególnie jako specjalistyczne przewodniki po miastach,i wydają się wyśmienitym narzędziem wspomagającym wiedzę o architekturze. W jaki sposób AR może wpływać w przyszłości na pracę architektów? O tym między innymi w bieżącym numerze „Architektury”.
SPIS TREŚCI
INFORUM
Nowe Glasgow nad rzeką
W przyszłości otoczenie Riverside – otwartego niedawno w Glasgow muzeum zaprojektowanego przez Zahę Hadid – całkowicie się zmieni. Kilka mniejszych stoczni jeszcze działa, jednak dwudziestokilometrowy pas nad rzeką Clyde jest od początku obecnego milenium stopniowo zagospodarowywany na nowo. To jeden z największych w Wielkiej Brytanii projektów regeneracji terenów poprzemysłowych i poportowych mający kosztować łącznie około 6 miliardów funtów.
Autor tekstu i zdjęcia: Monika Arczyńska, plac przed muzeum Riverside od strony rzeki Clyde
PREZENTACJE
Stadion PGE Arena Gdańsk
(Autorzy: Konsorcjum Stadion Gdańsk - RKW Rhode Kellermann Wawrowsky GmbH + Co. Kg, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska sp. z o.o., HPP International Planungsgesellschaft mbH)
Pod inwestycję zajęto ogródki działkowe położone między zabudową przemysłową i torowiskami stacji towarowej na Zaspie. Z promenady obiegającej stadion, lub choćby z jego korony, chciałoby się widzieć wieże staromiejskiej sylwety albo nieodległe morze. Lecz te panoramy musi zastąpić przemysłowy pejzaż zdominowany przez wielkie bryły i kominy elektrociepłowni oraz wystające zza drzew bloki mieszkalne Zaspy i Nowego Portu. O ludzkiej skali miejsca przypominają jedynie graniczące z kompleksem PGE Areny drobne zabudowania starej dzielnicy Letnica z brukowanymi stuletnimi uliczkami. Stadion zdaje się wnosić pozytywną energię w to zapomniane i zdominowane przez postsocjalistyczny przemysł miejsce.
Autor tekstu: Grzegorz Stiasny, fot. Artur Ryś ARDUKT Inżynieria Transportowa, stadion od strony Zatoki Gdańskiej. Za obiektem widoczne parkingi i powstający kompleks wystawowo-konferencyjny Międzynarodowych Targów Gdańskich. Na pierwszym planie stuletnie domy w Letnicy.
PEJZAŻE
Rozszerzona rzeczywistość architektury
Augmented Reality, technologia nakładania wirtualnych treści na oglądany poprzez kamerę komputera, tabletu lub smartfona fragment otaczającej rzeczywistości, początkowo była rozwijana na potrzeby nauki i wojskowości. Wraz z pojawieniem się przenośnych urządzeń z wbudowanym systemem nawigacji GPS, kamerą, kompasem, wi-fi i żyroskopem, zaczęła coraz bardziej dotyczyć naszej codzienności. Aplikacje te nie tylko dostarczają informacji o miejscach, w których przebywamy, ale też w sposób bezprecedensowy intensyfikują doświadczanie architektury. Na ekranie telefonu można zobaczyć dopiero projektowane obiekty w rzeczywistym kontekście urbanistycznym i trójwymiarowo, a także obejrzeć, jak określone przestrzenie wyglądały w przeszłości czy mogłyby wyglądać w wersji alternatywnej.
Autor tekstu: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, il. Keiichi Matsuda, fragment pracy dyplomowej architekta na temat związków rzeczywistości wirtualnej z realną
OKŁADKA
Agata Endo Nowicka, rocznik 1976, jest rysowniczką, autorką (wspólnie z Bartkiem belle Felczakiem) pierwszego w Polsce bloga rysunkowego: komix.blog.pl, na którym zamieszcza swoje komiksy (najczęściej zawarte w jednym kadrze). Ich bohaterką jest często ona sama, przedstawiają zwykle codzienne sytuacje i w pełen gorzkiego humoru sposób komentują rzeczywistość. Jej rysunki ukazują się w najpopularniejszych magazynach, jak „Wysokie Obcasy”, jest też autorką plakatów teatralnych i filmowych, okładek „Lampy” czy ilustracji do „Ha!artu”. www.agatanowicka.com