Ossa Kraków 2015

i

Autor: archiwum serwisu Gigantyczne litery klejone przez grupę Miastologii. Na drugim planie modułowe siedziska zbudowane przez grupę palce lizać. Fot. Michał Natorski

OSSA Kraków 2015

Tekst: Krzysztof Wojdała 2015-08-22 20:07

Relacja z letniej edycji warsztatów studenckich, które odbyły się w dniach 12-18 lipca pod hasłem Kontra. Wydarzenie opisuje ambasador „A-m” Krzysztof Wojdała.

12 lipca w Krakowie spotkała się ponad setka studentów architektury, by jak co roku spędzić razem intensywny, pracowity tydzień. Organizatorem tegorocznej, letniej edycji, największych w Polsce warsztatów architektonicznych było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury, a krakowski oddział SARP wsparł działania studentów. Tematem przewodnim spotkania była Kontra, która odnosi się do wielu aspektów mających wpływ na architekturę i urbanistykę miast. Celem spotkania było pokazanie różnorodnych form przeciwstawiania się istniejącemu porządkowi. Tuż po zakwaterowaniu w hostelu przy Plantach i wspólnym posiłku, odbyło się oficjalne otwarcie w auli głównej ASP w Krakowie, podczas którego uczestnicy zostali przydzieleni do grup tutorskich. Uroczystość wzbogaciły wykłady historyk sztuki Doroty Jędruch oraz architektów Francesco Marullo i Krzysztofa Nawratka, prowadzącego jedną z grup. Drugiego dnia uczestnicy przemierzyli krakowski szlak modernizmu, poznali urok Nowej Huty (Teatr Ludowy, Blok Szwedzki) oraz najnowsze krakowskie realizacje m.in. Cricotekę i MOCAK. Praca w grupach rozpoczęła się trzeciego dnia warsztatów. Tego dnia najbardziej wyróżniała się grupa, której tutorkami były Anna Gulińska i Andrea Borner (Urban Strategies). Przygotowały one wcześniej wstępne scenariusze działań dla swojej grupy, realizowane m.in. w szkole nurkowania na Zakrzówku (studenci kręcili film podczas nurkowania z gipsowymi modelami). W drugiej części dnia odbyła się pierwsza seria wykładów tutorów w Forum Designu (Anny Gulińskiej, Andrei Borner, Michała Obarzanowskiego, Macieja Stera, Michała Paleji, Krzysztofa Nawratka, Michała Jaworskiego), podczas których opowiadali oni o działalnościach swoich pracowni, laboratoriów. Ostatni wykład, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kultury, traktował m.in. o możliwościach wpływania na kształt naszych miast, a poprowadziła go aktywistka miejska Joanna Erbel.

Również działania skłaniające do refleksji nad jakością przestrzeni publicznej, podjęła grupa Pawła Jaworskiego (fundacja Napraw Sobie Miasto), w ramach akcji Za darmo. Jej symbolem stał się dmuchany ogrodowy basen, wędrujący po Krakowie i zachęcający do nieformalnych działań w przestrzeni miasta. Wieczorem dwie grupy zaprosiły pozostałych uczestników na nocne wernisaże swoich projektów. Grupa Ewy Rudnickiej (Centrala) wykorzystując infrastrukturę stadionu Korona i setki lampek rowerowych, przeprowadziła performance na pograniczu land art oraz spektaklu światło i dźwięk (uczestnicy grali w piłkę nożną przy wyłączonym oświetleniu, mając na sobie kilkanaście rowerowych lampek). Z kolei grupa Barbary Nawrockiej i Dominiki Wilczyńskiej (Kolektyw Palce Lizać) używając skonstruowanych przez siebie mebli miejskich, pod hasłem Wawel dla mieszkańców! stworzyła nowe miejsce spotkań. Istotę tematu przewodniego pod względem podstawowych relacji przestrzennych, badała grupa prowadzona przez Jerzego Szczepanika- Dzikowskiego (JEMS Architekci), używając do tego celu specjalnie skonstruowanego urządzenia – camera obscura (prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz.

Pierwowzór aparatu fotograficznego). Dłuższą dyskusję wzbudziły działania grupy Krzysztofa Nawratka (Plymouth University – School of Architecture, Design and Environment), która przedstawiła trzy różne koncepcje na zagospodarowanie budynku byłego hotelu Forum, przyznając się jednocześnie do konfliktu pomiędzy członkami, stymulującego jednak ciągły proces twórczy. Z kolei grupa NAS-DRA Design and Research Agenda (Michał Jurgielewicz, Paulina Grabowska), stworzyła film traktujący o jakże krakowskich gołębiach i ich potencjalnym wpływie na przestrzeń miasta. Grupa Macieja Siudy i Rodrigo Garcia Gonzaleza podobnie jak Małgorzaty Kuciewicz i Simone’a De Iacobi (Centrala) położyły nacisk na próbę zaprezentowania bogatego, tygodniowego procesu projektowego. Ilustrowały go różne środki wyrazu: od szkiców i zdjęć, przez animacje po wydawnictwo o charakterze architektonicznego fanzina obrazującego cały cykl (grupa Centrala wykonała ręcznie kilkanaście takich książeczek). Finisaż warsztatów odbył się w sobotę 18 lipca, w głównej auli ASP w Krakowie, a wśród jego gości znaleźli się m.in. architekci i nauczyciele akademiccy: Artur Jasiński oraz Hubert Trammer. Wszystkie grupy zaprezentowały wyniki tygodniowej pracy, a zgromadzona publiczność miała okazję zadać pytania autorom dotyczące ich projektów. Zakończeniem pracowitego tygodnia była impreza w poindustrialnych przestrzeniach fabryki Hartwig przy ulicy Długiej, projektu Ludwika Wojtyczko. W niedzielę wręczono dyplomy uczestnictwa, odbyły się pośpieszne pożegnania oraz ostatnie spacery po Starówce i Kazimierzu.

Ossa Kraków 2015

i

Autor: archiwum serwisu Modele gipsowe wykonane przez grupę Urban Strategies. Fot. Michał Natorski

Następnego dnia kontynuowano pracę w grupach, a po niej część wykładową, która miała miejsce w Bunkrze Sztuki, projektu Krystyny Różyskiej- Tołłoczko. Złożyło się na nią m.in. wystąpienie austriackiego historyka sztuki Reinera Zettla oraz entuzjastycznie przyjęta prezentacja doktoranta Politechniki Krakowskiej, Macieja Jagielaka o niekonwencjonalnych metodach wznoszenia budynków. Czwartkowy wieczór po pracy zorganizowano w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, gdzie przy orzeźwiającej lemoniadzie uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji pozostałych tutorów (Ewy Rudnickiej, Macieja Siudy i Rodrigo Garcia Gonzaleza, NAS-DRY, Centrali, Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego, Kolektywu Palce Lizać). Drugą część wieczoru poprowadzili natomiast redaktorzy bloga (blokblog.pl), Przemysław Chimczak i Tomasz Bojęć. Podsumowali ponad półroczny cykl Edukacja Architektoniczna oraz zaprosili obecnych do otwartej debaty o sytuacji polskich wydziałów architektury. Ostatnim dniem wytężonej pracy nad projektami był piątek. Równolegle w Forum Designu, odbywały się targi książki architektonicznej, gdzie wśród pozycji, znaleźć można było stoisko z numerami „Architektury-murator”. Tego dnia pojawiły się pierwsze zespołowe działania w przestrzeni miasta. Uwagę zwracała akcja grupy Miastologia (Michał Obarzanowski, Maciej Ster, Michał Palej) z użyciem gigantycznych liter układanych po obu stronach Wisły w kontrastujące hasła, prowokujące do dyskusji nad losem krakowskich budynków-symboli.

Ossa Kraków 2015

i

Autor: archiwum serwisu Grupa prowadzona przez architekta Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego z pracowni Jems Architekci. Fot. Michał Natorski