Kadr z filmu he Disappearance of Robin Hood

i

Autor: il. serwis prasowy Kadr z filmu The Disappearance of Robin Hood poświęconego londyńskiemu osiedlu Robin Hood Gardens, reż. Klearjos Eduardo Papanicolaou

Polecamy

2020-09-28 13:42

Polecamy najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. wystawę poświęconą Zbigniewowi Karpińskiemu, festiwal MIASTOmovie we Wrocławiu i Dutch Design Week w Eindhoven.

Architekt Ściany Wschodniej. Wystawa

Ściana Wschodnia

i

Autor: fot. serwis prasowy Ściana Wschodnia, Warszawa, proj. Zbigniew Karpiński z zespołem, 1962-1969

Poświęcona architektowi Zbigniewowi Karpińskiemu wystawa przypomni jedną z najważniejszych powojennych warszawskich realizacji. Laureat wielu nagród, praktyk i dydaktyk wpłynął na to jak postrzegamy dzisiejszą Warszawę i funkcjonowanie jej centrum. Ściana Wschodnia, jako dzieło życia Karpińskiego, zasługuje na analizę, szczególnie w kontekście zachodzących w tym miejscu zmian – piszą organizatorzy. Przygotowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ekspozycji będzie towarzyszyć rozbudowany program wydarzeń.

23 października – 27 grudnia

Zodiak, Warszawa

www.niaiu.pl

eVolo Skyscraper 2021. Konkurs

Amerykański magazyn eVolo ogłosił kolejną edycję międzynarodowego konkursu na innowacyjne wieżowce. Do udziału zaproszeni są architekci, studenci, projektanci wzornictwa przemysłowego, artyści i inżynierowie. Organizowany od 2006 roku eVolo Skyscraper stanowi forum dyskusji na temat relacji budynków wysokościowych z naturalnym środowiskiem, społecznościami i miastem. Uczestnicy nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń. Obiekt powinien jedynie być technicznie możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. W jury tegorocznej edycji zasiądą: Erkko Aarti (Aarti Ollila Ristola), Koray Duman (Büro Koray Duman), Reza Najafian (ReNa Design), Arto Ollila (Aarti Ollila Ristola), Eric Parry (Eric Parry Architects) i Mikki Ristola (Aarti Ollila Ristola). Nagrody: I miejsce – 5000 USD, II miejsce – 2000 USD, III miejsce – 1000 USD. Polscy projektanci już kilkakrotnie byli nagradzani i wyróżniani w konkursie.

Wczesna rejestracja (95 USD)

17 listopada

Późna rejestracja (135 USD)

26 stycznia

www.evolo.us

Grafik Jerzy Treutler. Wystawa

Logo Mody Polskiej, 1958

i

Autor: il. serwis prasowy Logo Mody Polskiej, 1958

Prezentowana w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, wystawa Jerzy Treutler. Grafik projektant. Retrospektywa to pierwszy tak obszerny przegląd dorobku wybitnego projektanta, którego kariera rozpoczęła się w latach 50., jednego z najważniejszych artystów w historii polskiego plakatu, autora licznych ilustracji i opracowań książkowych, a także twórcy niezapomnianego znaku Mody Polskiej – tzw. jaskółki z 1958 roku. Na ekspozycję, której kuratorką jest Ewa Reeves, złożyło się ponad 400 prac.

Do 15 listopada

Muzeum Plakatu w Wilanowie

www.postermuseum.pl

Wielkie plany na MIASTOmovie. Festiwal

Kadr z filmu he Disappearance of Robin Hood

i

Autor: il. serwis prasowy Kadr z filmu The Disappearance of Robin Hood poświęconego londyńskiemu osiedlu Robin Hood Gardens, reż. Klearjos Eduardo Papanicolaou

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową MIASTOmovie jest jedynym w Polsce cyklicznym przeglądem kina poświęconego architekturze i urbanistyce. Filmy stanowią punkt wyjścia do dyskusji i praktycznego badania przestrzeni miejskiej w trakcie tematycznych spacerów i oprowadzań. Ósma edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem Wielkie plany, a jego główne tematy to urbanistyka, planowanie przestrzenne i projektowanie miast. Chcemy przypomnieć nie tylko o roli oraz znaczeniu urbanistów i urbanistyki, ale również pomarzyć o nowych, wielkich planach na miarę wyzwań pierwszej połowy XXI wieku – zapowiadają organizatorzy.

7-11 października

Kino Nowe Horyzonty i inne miejsca, Wrocław

www.miastomovie.pl

Nowa Intymność. Festiwal

Grafika festiwalu

i

Autor: il. serwis prasowy Grafika tegorocznego festiwalu

Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność. Skupimy się na poszukiwaniu nowych form intymności. Pandemia uwydatniła główne wyzwania społeczne, których byliśmy świadomi od dawna, takie jak zmiany klimatyczne, nierówności i ubóstwo. Zmusza nas to do poszukiwania nowych sposobów odnoszenia się do siebie nawzajem i do tego, co nas otacza. Nasz świat stał się mniejszy i bardziej intymny, podczas gdy relacje z innymi są bardziej odległe niż kiedykolwiek wcześniej. Rozpoczęło się poszukiwanie nowej równowagi. To wyzwanie wymagające od projektantów wiedzy, wyobraźni i pomysłowości. Temat Nowa intymność ilustruje również wyjątkowość tegorocznej edycji, która odbywać się zarówno w „intymnych", fizycznych, jak i rozbudowanych formach internetowych – piszą organizatorzy 19. Dutch Design Week.

17-25 października

www.ddw.nl