Polecamy

2019-02-20 13:10

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy – jubileusz 100-lecia Bauhausu, konferencję DREAM Silesia i wystawy Sacrum w mieście socjalistycznym oraz najlepsze wieżowce świata

100 lat Bauhausu. Jubileusz

Krzesło B3 Marcela Breuera, maska Oskara Schlemmera i sukienka Lis Beyer, 1927

i

Autor: Fot. serwis prasowy Krzesło B3 Marcela Breuera, maska Oskara Schlemmera i sukienka Lis Beyer, 1927

Obchody stulecia niemieckiej szkoły projektowania odbywają się pod hasłem Reinventing the world. W ramach jubileuszu opracowano m.in. trasę wycieczkową Grand Tour of Modernity. Promocji rocznicy służyć będzie też projekt Tiny(BAU)haus – dom w stylu Bauhausu wyprodukowany z materiałów z recyklingu za pomocą druku 3D. Po raz pierwszy można będzie go zobaczyć w lutym w Rotterdamie, a następnie wyruszy w trasę po Europie. Również w Rotterdamie, w Museum Boijmans van Beuningen, zostanie otwarta wystawa pokazująca związki między Bauhausem i Holandią.
www.bauhaus.de/en/jubilaeum/ www.bauhaus100.com www.germany.travel

DREAM Silesia. Konferencje

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na Międzynarodową Multikonferencję Design Research Education in Architecture 2019 (DREAM Silesia) połączoną z Targami Expo Silesia. Na wydarzenie złoży się pięć odrębnych konferencji: Architektura, Technika i Zdrowie (at-z), Badania Interdyscyplinarne w Architekturze (BIWA), Region – Miasto – Wieś (RMW), Nowoczesność w Architekturze, Natura – Architektura – Kultura. Dodatkowo odbędzie się międzynarodowe sympozjum związane z rewitalizacją kompleksu pałacowo-parkowego w Siemianowicach Śląskich – Urban Renewal – Co-design Your P(a)lace. Multikonferencja skierowana jest do architektów, socjologów, psychologów społecznych, kulturoznawców oraz innych osób uczestniczących w procesach przekształceń przestrzennych. Chcielibyśmy, aby cykliczne wydarzenia naukowe w nowej formule stały się otwartą płaszczyzną wymiany różnorodnych doświadczeń teoretycznych, praktycznych, a także dydaktycznych – piszą organizatorzy.
5-6 kwietnia
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Gliwice www.dream-silesia.polsl.pl

Sacrum w mieście socjalistycznym. Wystawa

Projekt witraża Anny Szpakowskiej-Kujawskiej

i

Autor: Fot. serwis prasowy Projekt witraża Anny Szpakowskiej-Kujawskiej

1 stycznia 1951 roku Tychy uzyskały prawa miejskie – rozpoczęła się wielka budowa. Z perspektywy władz w nowo kreowanej przestrzeni dla kościoła nie było miejsca. Mimo przeszkód na terenie miasta pojawiło się jednak kilkanaście świątyń. Powstawały wysiłkiem wspólnot kierowanych przez energicznych duchownych – piszą organizatorzy wystawy Sacrum w mieście socjalistycznym. Zobaczymy modele kościołów, archiwalne projekty i fotografie. W sumie kilkanaście świątyń zaprojektowanych m.in. przez Stanisława Niemczyka oraz Bożenę i Janusza Włodarczyków.
Do 13 kwietnia
Muzeum Miejskie w Tychach www.muzeum.tychy.pl

Najlepsze wieżowce świata. Wystawa

Widok wystawy z prezentacją zwycięskiego wieżowca Torre Reforma

i

Autor: Fot. Moritz Bernoully/serwis prasowy Widok wystawy z prezentacją zwycięskiego wieżowca Torre Reforma

International Highrise Award to nagroda za innowacyjne budynki wysokie ustanowiona przez miasto Frankfurt, Niemieckie Muzeum Architektury (DAM) i DekaBank. Co dwa lata otrzymują ją projektanci i inwestorzy najlepszych realizacji, których wysokość przekracza 100 m. Za wieżowiec roku 2018 uznano biurowiec Torre Reforma w mieście Meksyk zaprojektowany przez Benjamina Romano. Tym razem uwagę jury zwróciły zastosowane przez architekta rozwiązania czyniące 246-metrowy wysokościowiec odpornym na trzęsienia ziemi, a także ogólna jakość rozwiązań architektonicznych. Na wystawie w DAM zobaczymy ten projekt i pozostałych 35 nominowanych do nagrody.
Do 3 marca
DAM, Frankfurt nad Menem www.dam-online.de

Edukacyjny potencjał projektowania. Nagroda

Grafika nagrody

i

Autor: Fot. serwis prasowy Grafika nagrody

Międzynarodowa nagroda Design that Educates Award (DtEA) pokazywać ma edukacyjny potencjał dizajnu i architektury – ich zdolność do komunikowania wdrożonych rozwiązań i funkcji. Temat przedsięwzięcia został zainspirowany badaniami Edukujące Budynki (Bildende Bauten) pracującego w Niemczech architekta Piotra Kuczi. Celem konkursu jest rozpoznanie i promocja najlepszych pomysłów i realizacji, które „edukują” użytkowników. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: architectural design, product design oraz universal design, a zgłoszenia będą oceniane na podstawie takich kryteriów, jak wykonalność, pomysłowość czy oryginalność. Zwycięzca każdej z kategorii otrzyma 1500 USD, natomiast laureat dodatkowej nagrody dla studentów Emerging designer – 500 USD. Ceremonia wręczenia nagród, podczas której zwycięzcy zaprezentują swoje projekty, odbędzie się w kampusie Solarlux w Melle w Niemczech 28-29 marca. Opłaty rejestracyjne: 75-175 USD. Organizator: Fundacja Laka.
Termin rejestracji 1 lutego www.designeducates.com