Struktura organizacyjna:
WAPP tworzą 3 jednostki: Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa, Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego.
Praktyki:
Po I roku (I st.) – plener rysunkowy, po II roku (I st.) – zajęcia terenowe urbanistyczne (Poznań, okoliczne wioski, Chorwacja), po III roku (I st.) – zajęcia terenowe ruralistyczne, po IV roku (1. sem., II st.) – zajęcia inwentaryzacyjne i praktyki biurowe (od 2020 r. praktyki biurowe całosemestralne na 7. sem. II st.).
Współpraca:
WAPP prowadzi aktywną współpracę z krajowymi i zagranicznymi uczelniami i ośrodkami naukowymi w zakresie dydaktyki, badań naukowych, organizacji konferencji i seminariów, m.in. w Niemczech, Danii, Włoszech, Portugalii, Belgii, Słowenii, Łotwie, Hiszpanii (np. Universita degli studi di Cagliari, Politecnico di Milano, School of Architecture University of Porto). Przy udziale uczelni partnerskich organizowane są międzynarodowe obozy i warsztaty.
WAPP zawarł porozumienia z następującymi ośrodkami: Narodowym Uniwersytetem Budownictwa i Architektury w Charkowie, Wydziałem Architektury Uniwersytetu w Belgradzie, Instytut Urban and Rural Construction and Planning Design w Shenyang, Instytutem Gospodarki Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza; realizuje też program mobilności studentów MOSTECH z 2005 r.
Ponadto na WAPP przygotowano odpowiednie procedury i przeprowadzono pierwszy na PP przewód doktorski. Wydział podpisał także deklarację o współpracy Wydziałów Architektury Europy Środkowo-Wschodniej w 2013 r.
Wyjazdy studyjne/zagraniczne:
Wydział Architektury kładzie duży nacisk na współpracę międzynarodową. Jest liderem na PP w zakresie umiędzynarodowienia np. w programie Erasmus+ (studenci wyjeżdżający – 35%, przyjeżdżający – 15%). Podpisał 42 umowy bilateralne z uczelniami z 15 krajów, w tym z Włochami, Hiszpanią, Niemcami, Francją, Turcją. Popularność i wysoka ocena studiów anglojęzycznych na WAPP wpłynęły na wprowadzenie we współpracy z Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg studiów II stopnia (tzw. podwójne dyplomowanie).
Na PP funkcjonuje również IAESTE – program wymiany studentów kierunków technicznych. Studenci mogą też ubiegać się o stypendia DAAD. Plenery i praktyki w okresie wakacyjnym organizowane są w Poznaniu i w okolicach (Kostrzyn, Kórnik) oraz za granicą (plenery urbanistyczne w Chorwacji). W ramach studiów badawczych kół naukowych prowadzone są badania m.in. w Dziekanowicach czy Wigancicach Żytawskich. Koła naukowe organizują też wyjazdy, np. do Wachendorf, Berlina, Dessau, Brna, Wiednia, Budapesztu, Paryża czy Amsterdamu. Studenci mogą uczestniczyć w licznych warsztatach, m.in. Mood for wood, Architektour, DMA, OSSA.
Kursy, szkolenia:
Studenci WAPP mają możliwość poznania specjalistycznych programów komputerowych wspomagających projektowanie, i to zarówno podczas nauki przedmiotów z programu studiów, jak i w trakcie dodatkowych kursów i szkoleń (np. projekt „Uczelnia zintegrowana na przyszłość”, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – POWER). Organizowane są szkolenia z zakresu projektowania parametrycznego, certyfikowane szkolenia AutodeskCertificate of Completion – AutoCAD, Revit, 3ds Max, Fusion 360, szkolenia z obsługi programów Adobe Photoshop czy ArchiCAD.
Wybrane przedmioty:
W całym cyklu kształcenia studenci zdobywają wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Na początkowym etapie studiów większość przedmiotów projektowych realizowana jest manualnie, zaś programy komputerowe są wdrażane później – nie są one bezwzględnie wymagane. Podczas przedmiotów dotyczących projektowania architektonicznego studenci zapoznają się ze skalą, projektowaniem w kontekście, operowaniem formą-bryłą, pustką-pełnią, światłem-cieniem. Wykłady z historii architektury, prowadzone przez różnych wykładowców, uświadamiają, że historia nie musi być nudna. Zdobyta wiedza przetwarzana jest na ćwiczeniach, podczas których – dzięki wykonywanym szkicom czy wyjściom na spacery architektoniczne – kursanci mają możliwość studiowania detalu. Przedmioty z urbanistyki bardzo często realizowane są w ramach konkursów, co umożliwia projektowanie na żywej tkance urbanistycznej. W programie studiów jest ponadto wiele innych ciekawych przedmiotów, np. wzornictwo (podczas zajęć wykonuje się model, a następnie jego prototyp) czy woda w architekturze (omawiane są tutaj aspekty związane z gospodarką wodną i zmianami klimatycznymi). Wybrane przedmioty: rysunek, malarstwo, rzeźba, fizyka budowli - akustyka/oświetlenie, teoria architektury zieleni z elementami dendrologii, projektowanie architektury wiejskiej, projektowanie architektury rekreacyjnej, projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektury mieszkaniowej, projektowanie miejsc pracy, innowatyka, architektura i moda, woda w architekturze, marketing.
Wybrani nauczyciele akademiccy:
Na WAPP zatrudnionych jest: 4 profesorów, 16 doktorów habilitowanych, 29 doktorów oraz 15 magistrów (dane z 2019 r.). Pracownicy WAPP uczestniczą w wielu badaniach. Są laureatami wielu grantów, np.: z MNiSW, NCN i innych projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Pracownicy WA publikują w uznanych wydawnictwach, np. DeGruyter (Hanna Grzeszczuk-Brendel), Springer International Publishing (Agata Bonenberg), Elsevier, Springer-Verlag, Springer International Publishing (W. Bonenberg), Taylor & Francis (Oleg Kapliński), Foibos Bohemia (Maciej Janowski), Cambridge Scholars Publishing, Routledge, Shanghai Join Publishing House, Metropol, Foibos Bohemia (Piotr Marciniak). Kadra WAPP to osoby z ogromną wiedzą praktyczną i teoretyczną, w znacznej części posiadające uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej. W gronie dydaktyków znajdują się osobistości uznawane na arenie krajowej i międzynarodowej (np. Marian Fikus, Jerzy Gurawski, Sławomir Rosolski, Ewa Pruszewicz-Sipińska).
Koła naukowe:
Obecnie funkcjonuje 9 kół naukowych: KN Studentów Architektury, KN Historii Architektury i Urbanistyki Architektury, KN Urba-Nation, KN Arch ImpAct, KN EduArt, KN Odkrywców Współczesnej Architektury IN SITU, KN Illumination, KN Light Architecture, KN CAAD Fantomatyka.
Akredytacje:
Akredytacja Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) oraz European Network for Accreditation of Engineering Education (2018/19-2022/23); wyróżniająca ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej w 2016 r.; kategoria A dla Wydziału Architektury w wyniku ostatniej oceny parametrycznej jednostek naukowych (KEJN 2013 r.).
Budynek wydziału:
Postmodernistyczny, biały gmach, oddany do użytku w 2020 r., spełnia najwyższe wymagania funkcjonalne i estetyczne, zapewnia komfort klimatyczny i użytkowy i jest wykonany w standardzie prawie zerowego zużycia energii – wykorzystuje w znacznym stopniu energię odnawialną z otoczenia i energię słoneczną. Ten najnowocześniejszy obiekt edukacyjny w Polsce i Europie jest jednocześnie siedzibą Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania. Jednym z charakterystycznych elementów WAWIZ jest całkowicie przeszklone atrium. Wszystkie instalacje są spięte w jeden układ BMS. Budynek mieści dziekanaty i administracje wydziałów, parking, sale wykładowe i liczne laboratoria (m.in. materiałoznawstwa, fotografii, grafiki komputerowej, makiet z modelarnią, multimediów, rzeźby, rysunku, malarstwa, mody i designu, akustyki, diagnostyczno-pomiarowe GWC i OZE, technologii BIM, fotowoltaiki).
Wybrane osiągnięcia studentów:
M. Flak, A. Poniży, M. Ziomek – konkurs STARTforHISTORY 2021, III miejsce; P. Danielak – Architektura Betonowa 2020, I i II miejsce; K. Młodecka, M. Pakuła – konkurs na koncepcję „zielonego” słupa przystankowego w Poznaniu, II miejsce; M. Stępień (I nagroda równorzędna), H. Żylińska, M. Wiśniewski (II nagroda równorzędna), A. Baszak, B. Bruzda, P. Danielak (II nagroda równorzędna) – 40. edycja Konkursu Czarneckiego 2020; O. Czajkowski, A. Grześkowiak – Hyperloop Desert Campus – finaliści; P. Danielak, B. Bruzda, N. Lipowska, M. Sobański – The City Link, UNI, II miejsce; K. Gołaszewska, M. Grodzicki (I nagroda), M. Hondo (II nagroda), Nagroda im. M. Nowickiego 2020; P. Danielak, A. Baszak, B. Bruzda – ICELAND VOLCANO MUSEUM – wyróżnienie; M. Stróżyczyńska i N. Steblewska – PLGBC Green Building Awards 2019 – wyróżnienie.
Stypendia:
Specjalne dla osób niepełnosprawnych, socjalne, rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra, naukowe Santander Becas, marszałka województwa wielkopolskiego.
Historia:
Wydział Architektury jest od dwudziestu lat samodzielną jednostką dydaktyczną i naukową w strukturze Politechniki Poznańskiej. Został utworzony w 1999 r. na bazie Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego, działającego od lat 70. XX wieku na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Jednakże jego tradycja sięga 1945 r., kiedy to w ramach powstałej w Poznaniu uczelni technicznej powołano Oddział Architektury. Następie w latach 1950-1954 istniał Wydział Architektury, którego dziekanem był prof. W. Czarnecki. Wydział zlikwidowano z powodu stosowanych otwartych metod kształcenia, które ścierały się z doktryną socjalizmu. Z czasem podjęto działania zmierzające do reaktywacji szkoły. W roku akademickim 1972/1973 wznowiono kształcenie. Powstał wówczas autonomiczny Zakład Architektury na Wydziale Budownictwa Lądowego, który w 1978 r. przekształcono w Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego. Kadra była dość nieliczna, ale w jej szeregach znajdowali się m.in. Marian Fikus i Jerzy Gurawski. W roku akademickim 1999/2000 Senat PP podjął uchwałę, na podstawie której dokonano reaktywacji Wydziału Architektury.