WA PŚ 1

i

Autor: WA PŚ 1 | Budynek A Wydziału Architektury PŚ

Politechnika Śląska

2021-06-24 14:35

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Język wykładowy: polski, angielski

Praktyki: Podczas trwania studiów inżynierskich studenci odbywają obowiązkową praktykę rysunkową (w okresie wakacyjnym) oraz architektoniczną (15 tygodni) w ramach 7. semestru, który jest wolny od zajęć dydaktycznych. Dzięki temu, poza podstawowym okresem pracy, studenci mają możliwość wykorzystać ten czas na dodatkowy rozwój, dłuższą praktykę czy udział w konkursach i projektach badawczych tuż przed realizacją projektu inżynierskiego.

Na naszym wydziale istnieje możliwość odbycia praktyki zarówno w kraju, jak i za granicą w ramach programu Erasmus+ z formą dofinansowania, dzięki czemu studenci zdobywają doświadczenie w najlepszych biurach architektonicznych w Polsce i na świecie. Politechnika Śląska pomaga znaleźć miejsce pracy poprzez udostępnianie ogłoszeń i naborów dzięki licznym współpracom w branży. Dopuszcza się również odbycie praktyki zawodowej podczas projektów naukowo-badawczych prowadzonych na uczelni.

Współpraca: Wydział Architektury jest partnerem wielu uczelni zagranicznych, m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Włoszech, Holandii, Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Program nauczania jest porównywany z uczelniami krajowymi, a następnie na tej podstawie korygowany, w ramach współpracy Dziekanów Wydziałów Architektury, Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz międzynarodowych programów współpracy działających w ramach EAAE. Wydział prowadzi stałą współpracę w ramach organizacji: EAAE – European Association for Architectural Education, ECLAS – European Council of Landscape Architecture Schools, Deutsche Akademie für Städtebau und Landesplanung. Na Wydziale Architektury odbywa się współpraca krajowa wspomagająca proces dydaktyczno-naukowy z takimi partnerami, jak organizacje zawodowe i twórcze, instytucje samorządowe, prasa branżowa, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, przedstawiciele przemysłu i producenci (SARP, „Architektura-murator”, „Builder”, BIMobject, Saint-Gobain, PWIK Gliwice).

Wyjazdy studyjne: Nasi studenci biorą udział w wielu wyjazdach, warsztatach czy konferencjach krajowych i międzynarodowych (wyjazd do Melle w Niemczech oraz udział w wydarzeniu Awards ceremony + exhibition of the Design that Educates Awards 2019 wraz z warsztatami na temat architektury parametrycznej, V Forum Green Smart City, Śląski Festiwal Nauki, DREAM Silesia, VII Ogólnopolska Konferencja Arch-Eco, warsztaty Centrum Alzheimera w Warszawie, innoHub senior (w) przyszłości).

Wyjazdy zagraniczne: W każdym roku kilkudziesięciu studentów i pracowników realizuje wymianę we współpracy z 26 uczelniami partnerskimi w Europie oraz Turcji w ramach programu Erasmus+. Obecnie największym zainteresowaniem studentów cieszą się: Portugalia, Dania, Włochy i Bułgaria. Jednocześnie nasz wydział gości wielu studentów zagranicznych z krajów partnerskich oraz z kontynentu azjatyckiego. Możliwość skorzystania z wymiany międzynarodowej należy planować co najmniej podczas semestru poprzedzającego wyjazd. Całość odbywa się pod opieką koordynatora ds. programu Erasmus+.

WA PŚ 2

i

Autor: WA PŚ 2 | Budynek X

Kursy, szkolenia: Podczas zajęć dydaktycznych kładzie się nacisk na naukę najnowszych programów graficznych (Adobe Photoshop, Corel Draw, 3dsMax, Lumion) i projektowych technologii BIM (Archicad, Revit). Nasz wydział organizuje bezpłatne warsztaty i szkolenia rozwijające umiejętność obsługi wszystkich programów wspierających projektowanie, przedstawiających nowinki technologiczne i materiałowe branży czy stawiających na rozwój umiejętności zarządzania zespołem. Na Politechnice Śląskiej świetnie działa Biuro Karier Studenckich, które cyklicznie i na bieżąco organizuje kursy certyfikowane, warsztaty i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Najpopularniejsze zajęcia na naszym wydziale to: certyfikowany kurs AutoCad, warsztaty projektowania parametrycznego (Rhino+Grassopher), szkolenia programów BIM, warsztaty graficzne, kursy językowe, kurs audytora. Oprócz tego biuro oferuje bogaty pakiet zajęć dotyczących działalności biznesowej i możliwości prowadzenia w przyszłości swojej firmy.

Program kształcenia: Na studiach I stopnia łączone są przedmioty artystyczne (rysunek, malarstwo, rzeźba, kreacja przestrzenna), inżynierskie branżowe (etyka i specyfika zawodu architekta, budownictwo i materiałoznawstwo, konstrukcje budowlane, instalacje budowlane, fizyka i mechanika budowli) oraz przede wszystkim kierunkowe, gdzie najważniejsze są kursy projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Studenci wraz z nabywanym doświadczeniem podejmują się tematów o większej skali – od projektowania domów jednorodzinnych i małych usług, aż po wielkomiejskie obiekty zabudowy mieszkaniowej, użyteczności publicznej i badania struktur miast. Po zmianach w programie nauczania od 2020 roku wprowadzono kurs projektowania uniwersalnego oraz kulturoznawstwo i ochronę dziedzictwa. Studenci mają ogromny wybór przedmiotów fakultatywnych w zależności od zainteresowań: projektowanie parametryczne, ekologia i energooszczędność, ergonomia, warsztaty modelowania, detal w urbanistyce, budownictwo drewniane, ekstrema architektury współczesnej, projektowanie wnętrz, architektura i oświetlenie.

Na studiach II stopnia przedmioty są specjalistyczne, a ich tematyka pogłębiona. Oprócz typowych zajęć projektowych można wyróżnić takie przedmioty, jak projektowanie konserwatorskie, rewitalizacja i rewaloryzacja urbanistyczna, konstrukcje specjalne, planowanie przestrzenne, prawo i ekonomia, projektowanie uniwersalne z elementami ergonomii. Studenci naszego wydziału są przygotowywani do twórczej pracy w dziedzinie kształtowania przestrzennego środowiska, zgodnie z uwarunkowaniami wynikającymi zarówno z indywidualnych potrzeb człowieka, jak i grup społecznych.

Struktura Wydziału: Nauczycielami akademickimi na naszym wydziale są przede wszystkim specjaliści w dziedzinie architektury, urbanistyki oraz designu – świetni praktycy, czynni w zawodzie architekci, wybitni teoretycy, planiści i artyści, co pozwala studentom uczyć się od najlepszych etyki pracy architekta, sposobu myślenia i podejścia do zawodu. Kadra dydaktyczna liczy 107 pracowników naukowych, którzy pracują w różnych tematycznie katedrach: Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej, Katedrze Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych, Katedrze Projektowania i Badań Jakościowych w Architekturze

Pracownicy wydziału

Koła naukowe: Jest ich 9. Wybrane to: KN LAB60+, eco_SYSTEM, +iKAWA, antyRAMA, Rokoko, Wzornik. Nasze koła naukowe skupiają się na wielu tematach architektonicznych, wiążą się one z projektowaniem uniwersalnym i dostępnym, zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami w projektowaniu czy promowaniu aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w akcjach społecznych.

Akredytacje: Wydział Architektury jest jednostką Uczelni Badawczej od 2019 roku.

Dziekan dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross odebrał certyfikaty akredytacji międzynarodowej KAUT oraz European Network for Accreditation of Engineering Education, przyznanej dla kierunku Architektura I i II stopień od roku akademickiego 2017/2018 do 2022/2023. Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasz wydział otrzymał kategorię naukową A. Kierunek Architektura jest w czołówce rankingów w naszym kraju (w rankingach miesięczników „Perspektywy”, „Builder”). W 2020 roku otrzymał drugie miejsce.

WA PŚ 3

i

Autor: WA PŚ 3 | Inauguracja roku akademickiego

Budynki wydziału: Zajęcia na Wydziale Architektury odbywają się w dwóch budynkach. Głównym obiektem jest budynek A, w którym odbywają się zajęcia projektowe, ćwiczenia i laboratoria. Mieszczą się w nim pomieszczenia administracyjne, biura katedr, pracownie artystyczne i sale dydaktyczne. Na parterze mamy drukarnię oraz część wystawową, gdzie pokazywane są najlepsze projekty studentów (konkursowe oraz dyplomowe), wystawy tematyczne i działalności kół naukowych. Mamy do dyspozycji pokój ciszy przeznaczony do odpoczynku i pracy. Są tam umieszczone stoły do pracy w grupach, pojedyncze stanowiska kreślarskie oraz wygodne wyposażenie do relaksu. Na ostatnim piętrze mamy salę komputerową, w której odbywają się wszelkie zajęcia z technologii informacyjnych, warsztaty i szkolenia. Drugim obiektem jest budynek X całkowicie wyremontowany w 2011 roku, w którym mieści się główna sala wykładowa, laboratorium komputerowe oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej, w którym szkolą się przyszli adepci architektury.

Wybrane osiągnięcia studentów:

Międzynarodowe Konkursy: Re-connect – I miejsce: Pola Sięka oraz Paulina Ryszka; Resile - Resilience Center for the widows of Afghanistan – wyróżnienie honorowe: Katarzyna Skibińska; Reuse the Fallen Church — Chiesa Diruta – III nagroda Julia Giżewska, Jakub Jopek; eVolo21 – wyróżnienie honorowe: Michał Wachura i Kamil Wróbel; Inspireli Awards – finalistka: Katarzyna Dybała; International VELUX Award 2020 – I miejsce: Julia Giżewska, Dominik Kowalski, Paweł Białas; Graphisoft Bim Project w kategorii public building – II miejsce: Tomasz Węgrzyn; Multi Comfort - Saint Gobain 2019 – I miejsce: Anna Toborek, Joanna Machera; SunRoof2020 – wyróżnienie honorowe: Iga Soczawa.

Konkursy ogólnopolskie: Patchworkowa Łódź – I miejsce: Kamil Bryłka, Paweł Białas; Wyzwanie Młodego Architekta – Builder 4Young Architects Builder Polska – III miejsce: Magdalena Opania oraz Mateusz Śnieżek; Rewitalizacja terenów zielonych na osiedlu Lotników w Mielcu – I wyróżnienie: Iga Soczawa, Adrianna Popielarczyk, Dominika Niżnik; Dyplom Roku 2020 Towarzystwa Urbanistów Polskich – nagroda główna: Kuba Kopecki.

Rankingi: II miejsce dla kierunku Architektura w ogólnopolskim Rankingu Perspektywy (2020); II miejsce w Rankingu Builder TOP 10 (2020).

Stypendium: Rektora Politechniki Śląskiej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, socjalne, zapomoga, dla osób z niepełnosprawnością.

WA PŚ 5

i

Autor: Julia Giżewska 4 | Wydarzenie dialog iKAWA z arch. Adamem Myczkowskim