Praktyki:
Praktyka inwentaryzacyjna – architektoniczna, czas trwania: 2 tygodnie, termin: w lipcu po I roku studiów. Celem praktyki jest zapoznanie studentów z metodami i technikami sporządzania dokumentacji inwentaryzacyjnej obiektów zabytkowych oraz współczesnych. Składa się z dwóch części: geodezyjnej oraz architektonicznej.
Plener rysunkowo-malarski, czas trwania: tydzień, termin: w lipcu po II roku studiów. W trakcie trwania praktyki studenci wykonują prace rysunkowe i malarskie.
Praktyka urbanistyczna, czas trwania: 2 tygodnie, termin: w lipcu po II roku studiów. Jest to praktyka terenowa, podczas której studenci zapoznają się z zasadami i metodami przeprowadzania inwentaryzacji urbanistycznej, będącej podstawą do wszystkich analiz z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego. Praktyka zawodowa, czas trwania i termin: 7. semestr studiów, miejsce praktyki: biura projektowe, pracownie projektowe, zespoły projektowania architektoniczno-budowlanego. Celem praktyki jest zaznajomienie studentów z charakterem pracy biura projektów. Zdobywają oni w jej trakcie wiedzę z zakresu sporządzania dokumentacji budowlanej, współpracy architekta z projektantami odpowiedzialnymi za poszczególne branże techniczne oraz współpracy na płaszczyźnie inwestor – projektant – wykonawca.
Wyjazdy zagraniczne:
Uczelnia realizuje program Erasmus+, w ramach którego studenci mają możliwość zrealizowania jednego semestru studiów na uczelni partnerskiej za granicą. Uczelnie współpracujące to: Haute École de la Province de Liège (Belgia), Polytechnic University of Cartagena – Universidad Politecnica de Cartagena (Hiszpania), Vilnius Gediminas Technical University – Vilniaus Gedimino technikos universitetas (Litwa), University of Lisbon – Universidade de Lisboa (Portugalia), University of Beira Interior – Universidade de Beira Interior (Portugalia), İzmir University – İzmir Üniversitesi (Turcja). W ramach programu student może także odbyć praktykę za granicą.
Wyjazdy studyjne:
Katedra Architektury i Urbanistyki jest organizatorem plenerów malarskich, odbywających się m.in. w Kazimierzy Wielkiej, Klimontowie i Bodzentynie. Podczas wyjazdów w malownicze rejony studenci mają możliwość znalezienia inspiracji do dalszej pracy, a także rozwijania swojego warsztatu twórczego dzięki wykorzystaniu różnych technik i stylów w tworzeniu dzieł, w tym ołówka, węgla, lawowania, kredek, pasteli, akwareli oraz akryli. Tematyka prac wykonanych podczas plenerów obejmuje szkice wybranych obiektów, detale architektoniczne, wnętrza w perspektywie, obiekty małej architektury. Po zakończeniu wyjazdu organizowana jest na uczelni wystawa wyróżnionych prac.
Kursy, szkolenia:
Na wydziale prowadzone są bezpłatne szkolenia w różnym stopniu zaawansowania, m.in.: Tekla Structures, Autodesk Revit Structure, Autodesk Revit Architecture. Każde z nich kończy się uzyskaniem certyfikatu Autodesk lub Tekla Structures.
W ramach jednego z programów student ma możliwość odbycia płatnego stażu w pracowni projektowej w wymiarze 160 godzin, podczas którego może poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć większe doświadczenie.
Wydarzenia:
Co roku organizowane są na uczelni Akademickie Targi Pracy, podczas których kilkadziesiąt firm z różnych branż prezentuje swoje oferty pracy, propozycje praktyk lub płatnych staży. Studenci mają także możliwość skorzystania z konsultacji z doradcami zawodowymi. Politechnika organizuje corocznie dzień otwarty, podczas którego kandydaci mają możliwość obejrzenia kampusu: biblioteki, sal dydaktycznych, akademików. W tym dniu odbywają się liczne wykłady, warsztaty prezentujące uczelnię i poszczególne kierunki. Kandydaci mogą również porozmawiać z wykładowcami. Czynny udział w wydarzeniu biorą także studenci. Dla nowych studentów organizowany jest obóz szkoleniowo-adaptacyjny „Adapciak” – jest on szansą na poznanie innych studentów przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dla uczestników przewidziane są różne atrakcje: udział w zajęciach sportowych, kulturalnych i turystycznych.
Wybrane przedmioty: Akustyka architektoniczna i urbanistyczna, prawo w procesie inwestycyjnym, zagadnienie estetyki i kompozycji, współczesne ustroje konstrukcyjne, etyka zawodu architekta, budownictwo podziemne, ergonomia w projektowaniu architektonicznym, projektowanie zieleni i małych form architektonicznych, projektowanie zrównoważone – uwarunkowania, teoria i zasady rewitalizacji środowiska zurbanizowanego, techniki wizualizacyjne i prezentacje pracy dyplomowej, przygotowanie opracowań naukowych, projektowanie konserwatorskie.
Student nabywa wiedzy z zakresu historii i teorii architektury oraz urbanistyki, budownictwa, technologii budowlanych, konstrukcji budowlanych, fizyki budowli, prawa budowlanego, ekonomiki, planowania przestrzennego, a także projektowania architektonicznego i urbanistycznego. W ramach toku studiów odbywają się zajęcia na poszczególnych semestrach z technik komputerowych, podczas których student zdobywa wiedzę i umiejętności obsługi takich programów, jak: Archicad, Autocad, Expert, MS Office.
Absolwenci są przygotowani do pracy w pracowniach projektowania architektonicznego i urbanistycznego, jednostkach administracji samorządowej i państwowej oraz w instytutach badawczych, a także do podjęcia pracy twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego, wykonywania samodzielnych funkcji w projektowaniu, kierowania pracami budowlanymi w specjalności architektonicznej, koordynowania prac w zespołach projektowych. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych, a także do nadawania tytułu doktora habilitowanego.
Wybrani nauczyciele akademiccy:
W procesie dydaktycznym biorą udział twórcy, którzy swoimi osiągnięciami i dorobkiem naukowym przyczynili się do tworzenia współczesnej architektury, a także pracujący czynnie w zawodzie architekci, konstruktorzy i planiści. W tym gronie znajdują się: dr hab. inż. arch. Lucjan Wacław Kamionka (zaprojektował m.in. Centrum Handlowo-Usługowe Sienkiewicza 4 w Kielcach, a także budynek Galerii Echo w Kielcach), prof. nadzw., prof. dr hab. inż. arch. Wacław Marian Seruga, były dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (zrealizował m.in. projekty zespołów mieszkaniowych w Krakowie i Tarnowie, a także obiekty sakralne, np. Kościół św. Wojciecha w Bronowicach), mgr inż. arch. Artur Hajdorowicz, prowadzący zajęcia z planowania przestrzennego, pracujący także w urzędzie miasta, w którym pełni funkcję pełnomocnika prezydenta ds. rewitalizacji miasta. Organizowane są ponadto wykłady tematyczne, m.in. z członkami Izby Architektów RP, a także Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Koła naukowe:
Studentów pragnących rozwijać zainteresowania i pogłębiać swoją wiedzę z zakresu budownictwa i architektury zrzesza Studenckie Koło Naukowe ARCHED. Organizowane są warsztaty architektoniczne oraz wyjazdy mające na celu zapoznanie się z ciekawymi obiektami budowlanymi, a także spotkania z architektami i firmami z branży architektury i budownictwa. Z myślą o studentach zainteresowanych poszerzeniem wiedzy i umiejętności w zakresie technologii BIM (building information modeling) zostało stworzone Koło Naukowe Modelowania Informacji o Budynku BIM. Koło aktywnie uczestniczy w organizowaniu szkoleń z oprogramowania BIM na Wydziale Budownictwa i Architektury.
Stypendia:
Uczelnia oferuje pomoc materialną w formie stypendium socjalnego dla studentów w gorszej sytuacji ekonomicznej, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub zapomogi. Student może otrzymać także stypendium rektora w przypadku wyróżniających wyników w nauce lub posiadania osiągnięć naukowych, artystycznych lub sportowych (dotyczy to m.in. laureatów olimpiad).