c

i

Autor: Archiwum Architektury

Residential Towers

2018-05-30 14:00

Wieżowce mieszkalne były już poddawane miażdżącej krytyce, dziś chyba znów są w modzie. W ich architekturze kryje się uwodząca siła: fasada tylko na tle nieba, panoramiczne widoki i prestiż dla mieszkańców, intensyfikacja zabudowy miast. W książce Annette Gigon, Mike’a Guyera każdy przykład przedstawiony jest na planach, przekrojach i serii fotografii z uwzględnieniem zdjęć wnętrz– recenzja Grzegorza Stiasnego.

Katalog 80 wieżowców mieszkalnych wybudowanych w ciągu ostatnich 90 lat powstał dzięki parze praktykujących szwajcarskich architektów – Annette Gigon i Mike Guyerowi. Pokazali przykłady z całego świata, aczkolwiek wybór jest subiektywny i wyraźnie europocentryczny. Z naszego kontynentu zobaczymy aż 50 budynków, niektórych nawet niespecjalnie wysokich, tyle że górujących nad otaczającą zabudową i wyróżniających się jakością architektury.

Wieżowce mieszkalne były już poddawane miażdżącej krytyce, dziś chyba znów są w modzie. W ich architekturze kryje się uwodząca siła: fasada tylko na tle nieba, panoramiczne widoki i prestiż dla mieszkańców, intensyfikacja zabudowy miast. Każdy przykład przedstawiony jest na planach, przekrojach i serii fotografii z uwzględnieniem zdjęć wnętrz. Układ książki prowadzi przez poszczególne kontynenty i kraje, zachowując chronologię powstawania poszczególnych budynków. Podróż po wieżach zaczyna się – a jakże – w Stanach Zjednoczonych, a kończy w ojczyźnie autorów – Szwajcarii. Materiał do książki był gromadzony od 2009 roku, początkowo jako część kursu architektury na politechnice w Zurychu. Pretekstem stała się publiczna debata nad pomysłem wprowadzenia prawa zabraniającego wznoszenia w tym mieście budynków wyższych niż 40 m. Zakończyło ją ludowe referendum, w którym mieszkańcy odrzucili ten pomysł. Pozwoliło to autorom zrealizować 70-metrowej wysokości wieżę własnego projektu.