Schronisko w Sopocie

i

Autor: archiwum serwisu Il. materiały prasowe

Schronisko w Sopocie

2016-02-26 10:56

W Sopocie powstanie schronisko dla zwierząt według koncepcji młodych architektów Barbary Bołoz, Marcina Kitali i Yuriko Yagi.

Sopockie schronisko dla zwierząt od 50 lat mieści się przy ul. 1 Maja, blisko ścisłego centrum miasta, mniej więcej w połowie drogi między Operą Leśną a placem prowadzącym na molo. Jednak obowiązujące obecnie przepisy wymuszają lokalizację tego typu obiektów w odległości co najmniej 100 m od zabudowy, dlatego władze Sopotu od kilku lat poszukiwały dla niego nowego miejsca. Ostatecznie w wyniku konsultacji społecznych wybrano teren przy ul. Malczewskiego, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego. W maju ubiegłego roku Wydział Inwestycji urzędu miasta ogłosił konkurs architektoniczny na projekt azylu. Powierzchnia działki przeznaczonej pod budowę wynosiła 5,5 tys. m². Ze względu na leśne otoczenie, obiekt należało zaprojektować z zastosowaniem „materiałów ekologicznych”, zapewniających jego wysoką efektywność energetyczną.

Schronisko w Sopocie

i

Autor: archiwum serwisu Il. materiały prasowe

W schronisku miało znaleźć się miejsce m.in. dla 80-120 psów i 70-100 kotów, ale uczestnicy musieli też przewidzieć pomieszczenia na prowadzenie działalności edukacyjnej i ogólnodostępnych usług weterynaryjnych. Zwyciężyła praca trojga młodych architektów: Barbary Bołoz z Wałbrzycha, Marcina Kitali z Częstochowy i Japonki Yuriko Yagi z Kioto. Autorzy odwołują się w projekcie do tradycyjnej zabudowy folwarków i chińskich tulou, czyli obiektów mieszkalnych, często na planie koła, w których okna i drzwi otwierają się na wewnętrzne podwórze, podczas gdy ściany zewnętrzne pozostają ślepe. Zaproponowali zespół budynków biegnących po obwodzie działki i tworzący pośrodku rozległy dziedziniec. Tu miałyby się znaleźć przestrzenie do spacerów i integracji oraz boksy dla kociąt, szczeniaków i innych małych zwierząt. Według założeń, obiekty powstaną w lekkiej, drewnianej konstrukcji szkieletowej. Pokrycie dachów stanowić będzie szara blacha na rąbek stojący, a na elewacjach zastosowane zostaną drewniane panele oraz słupki, które tworzyłyby także ogrodzenie zespołu. Powierzchnia użytkowa schroniska wyniesie ok. 2,5 tys. m2. Na jego terenie znajdzie się m.in. w pełni wyposażona lecznica dla zwierząt wraz z salą operacyjną oraz pokoje gościnne dla wolontariuszy i studentów weterynarii.

Zakończenie realizacji: 2017