b

i

Autor: Archiwum Architektury

Typology: Hong Kong, Rome, New York, Buenos Aires

2018-05-30 14:00

W opinii autorów, Emanuela Christa i Christopha Gantenbeina, światy architektury i urbanistyki są ze sobą tożsame. Nie można projektować budynków w mieście bez uwzględnienia jego charakteru, nastroju i panujących tam zwyczajów. Dobór przykładów jest subiektywny, lecz pogrupowane są one w typy charakterystyczne dla nastroju zabudowy tych miejsc – recenzja Grzegorza Stiasnego.

Emanuel Christ i Christoph Gantenbein z Bazylei to autorzy projektów rozbudowy muzeów w Zurychu, Bazylei i Kolonii. Jako wykładowcy politechniki w Zurychu prowadzą ciekawe badania nad miejskimi typologiami. Ich owocem są kolejne albumowe tomy, stanowiące analizę zabudowy światowych miast poprzez charakterystyczny dla nich sposób kształtowania budynków.

W opinii autorów światy architektury i urbanistyki są ze sobą tożsame. Nie można projektować budynków w mieście bez uwzględnienia jego charakteru, nastroju i panujących tam zwyczajów. Nie ma też dyskusji o mieście, gdy pomija się jego architekturę i powstające w nim obiekty. W 2012 roku ukazał się tom przedstawiający przykłady 150 budynków powstałych na przestrzeni XX wieku wypełniających Hongkong, Rzym, Nowy Jork i Buenos Aires. Dobór przykładów jest subiektywny, lecz pogrupowane są one w typy charakterystyczne dla nastroju zabudowy tych miejsc. Każdy obiekt jest skatalogowany i przedstawiony w formie planów, aksonometrii i zdjęć. Album uzupełniają wielkoformatowe zdjęcia anonimowych przestrzeni miejskich, pokazujące jak analizowane obiekty budują charakterystyczny obraz miasta. W 2015 roku ukazał się kolejny tom Typologii. Tym razem autorzy przedstawili 180 obiektów architektonicznych z Paryża, Delhi, São Paulo i Aten. To fascynujące źródła inspiracji dla kształtowania modeli budynków, które mogą być adaptowane do lokalnego kontekstu zabudowy miast.