Wieża widokowa na Trójgarbie 7

i

Autor: Maciej Lulko Widok wieży z drona od strony zachodnio-południowej. U stóp konstrukcji umieszczono stoliki i stojaki na rowery, na dachu zamontowano baterie fotowoltaiczne zasilające lampy

Wieża widokowa w Sudetach

2019-07-16 12:39

Ponad 27- metrowa wieża na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich trójkątną formą nawiązuje do nazwy masywu z charakterystycznymi trzema wierzchołkami oraz do trzech pobliskich gmin – o obiekcie pisze Hubert Trammer.

W oparciu o trójkąt — o wieży na Trójgarbie pisze Hubert Trammer

Kształt trójkąta często utrudnia meblowanie i optymalne użytkowanie pomieszczeń. Rzadkie stosowanie tej formy w architekturze wynikać może także ze zwyczajowego, prostokreślnego sposobu projektowania, od czasów rysowania na przykładnicy do projektowania komputerowego. Konstrukcyjnie trójkąt jest najstabilniejszą figurą, a kiedy zostaje użyty do tworzenia tarasów, klatek schodowych, placów czy układów ścieżek otwiera wiele interesujących możliwości funkcjonalno-przestrzennych. Wykorzystali to architekci z Grupy Projektowej isba i konstruktor Piotr Jordan, w projekcie wieży widokowej na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich.

Wieża widokowa na Trójgarbie 3

i

Autor: Maciej Lulko Widok z drona od strony zachodnio-południowej

Oparta na planie trójkąta, lekka, ponad 27-metrowa konstrukcja wieży z trójbiegową klatką schodową pozwoliła uzyskać atrakcyjne punkty widokowe umiejscowione na każdym jej podeście. Na poziomie pięciu najwyższych z nich nadwieszono wspornikowi tarasy widokowe. Są one najbardziej spektakularnymi elementami projektu. Tak samo jak zasadnicza konstrukcja tarasy oparte są na planie trójkątów równobocznych o boku 8,24 metra. Na końcach platform ze względu na ruchy konstrukcji, można poczuć się jak na dziobie okrętu. Najwięcej emocji dostarcza najniżej położona z pięciu platform, której podłogę wykonano ze stalowych krat pomostowych, a nie jak pozostałe z desek. Platformy połączono w pary, zwrócone w różnych kierunkach. Każda z tych par tworzy czterometrowej wysokości element konstrukcyjny. Ten zabieg pozwolił utrzymać filigranowy charakter wieży. Współgrają z nim balustrady z siatki cięto-ciągnionej. Wraz z lekką stalową konstrukcją wieży z wysuniętymi wspornikowo platformami, w dalekich widokach dają efekt układu odsuniętych od siebie linii rysujących poszerzającą się na szczycie bryłę. Kształt ten zdradza pokrewieństwo z pierwszą drewnianą wieżą, wzniesioną w 1882 roku na Trójgarbie przez Martina Englera, właściciela restauracji w pobliskich Starych Bogaczewicach, który wkrótce potem obok wieży postawił gospodę. Jednakże tamta wieża przez obudowanie deskami była masywniejsza.

Wieża widokowa na Trójgarbie 7

i

Autor: Maciej Lulko Widok wieży z drona od strony zachodnio-południowej. U stóp konstrukcji umieszczono stoliki i stojaki na rowery, na dachu zamontowano baterie fotowoltaiczne zasilające lampy

Obecna, zgodnie z informacją na tablicy czcząca stulecie niepodległości Polski, swoją lekkością i ażurowością kontrastuje z licznymi wieżami o murowanej konstrukcji, jakie można jeszcze spotkać na terenach należących pod koniec XIX i na początku XX wieku do Niemiec. Wiele z nich nazywano wieżami Bismarcka i miały one oprócz patrona czcić zjednoczenie Niemiec. Najbliższa z nich znajdowała się niespełna dziesięć kilometrów od Trójgarbu na górze Kopisko w obecnym Boguszowie-Gorcach, zaś najbliższa zachowana jest na szczycie Wielkiej Sowy w Górach Sowich, położonym około 30 kilometrów od Trójgarbu. Lekkość formy wieży na Trójgarbie nie należy do wyjątków. Jest typowa dla powstających w ostatnich latach obiektów architektury na szlakach turystycznym (A-m 6/2017). Dominujące w XIX i na początku XX wieku w architekturze turystycznej masywne formy należą już do mniejszości.

Wieża widokowa na Trójgarbie 8

i

Autor: Maciej Lulko Na pierwszym planie stoły i siedziska z nieprzysypanymi jeszcze fundamentami; przed wieżą drewniana wiata turystyczna i wykonane z pnia stojaki na rowery

Otwarcie wieży 29 grudnia 2018 roku, mimo słabej pogody i widoczności, przyciągnęło tłumy ludzi. Od tego czasu Trójgarb wciąż jest miejscem licznych wycieczek. Przy dobrych warunkach widać z niej dużą część Dolnego Śląska, Karkonosze i inne pasma górskie Sudetów, a także Wałbrzych, tereny gmin Czarny Bór, Stare Bogaczewice oraz Szczawno-Zdrój. W oddali można dostrzec też Wrocław. Do niedawna do okolicznej infrastruktury turystycznej należało funkcjonujące w latach 1984-2009 na wschód od głównego szczytu, schronisko PTTK „Bacówka pod Trójgarbem”. Rozebrano je w roku 2017. Wieża jest główną atrakcją powstałą w ramach dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu — sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca”. Obejmuje on teren trzech gmin i jest przykładem coraz częstszej w ostatnich latach oddolnej współpracy samorządów. Liderem w tym projekcie była wiejska gmina Czarny Bór. Wspierały ją Stare Bogaczewice oraz Szczawno Zdrój, a także Nadleśnictwo Wałbrzych i Fundacja Edukacji Europejskiej. Oprócz wieży powstało 76 tablic informacyjnych oraz 11 wiat turystycznych z stolikami i siedziskami oraz stojakami na rowery. Rozmieszczenie stolików i siedzisk w bezpośrednim sąsiedztwie wieży wynikło z obserwacji ludzi odwiedzających wieżę, którzy spontanicznie urządzali sobie miejsca wypoczynku z nieuprzątniętych elementów pozostałych z montażu wieży. Betonowe fundamenty ław i stolików wymagają jeszcze przysypania, a wykonane z pni stojaki na rowery oczekują na elementy umożliwiające ich przypięcie.

Wieża widokowa na Trójgarbie 11

i

Autor: Maciej Lulko Najniższa z platform widokowych wieży ma podłogę z krat pomostowych, zaś pozostałe z desek. Deski pokrywają też spód dachu nad najwyższą z platform i centralną częścią konstrukcji

Jedynym mankamentem jest niedostępność wieży, a tym samym rozciągających się z niej widoków dla osób, których niepełnosprawność nie pozwala pokonywać schodów. Dostosowanie jej wymagałoby zmian w formie wieży i większego budżetu. Przy zachowaniu obecnej wysokości trzeba by wyposażyć ją w pochylnie o łącznej długości około 450 metrów.

Wieża widokowa na Trójgarbie 9

i

Autor: Maciej Lulko Widok z żabiej perspektywy — spód jednej z platform widokowych

Wieża na Trójgarbie nie jest pierwszym dziełem Grupy Projektowej isba w tych okolicach. W latach 2012-2014 powstał budynek biblioteki i domu kultury w Czarnym Borze (A-m 12/2015). Dobre przyjęcie tamtej realizacji przyczyniło się do uzyskania zlecenia na projekt wieży. Oba przypadki łączy pogodzenie spektakularnej formy architektonicznej ze skromnym budżetem, a także typowe dla postmodernizmu nadawanie przez architektów formom głębszych znaczeń. Biblioteka miała reinterpretować i nobilitować formę wiejskich pawilonów handlowych należących do Gminnych Spółdzielni i od nich nazywanych GS'ami. W przypadku wieży trójkątną formę powiązano z trzema gminami, a także nazwą góry Trójgarb i jej charakterystycznymi trzema wierzchołkami.

Wieża widokowa na Trójgarbie 10

i

Autor: Maciej Lulko Szczytowa część wieży z wysuniętymi platformami widokowymi

Specyfika lokalizacji — o wieży na Trójgarbie pisze Joanna Styrylska

Wieża widokowa jest elementem nowej turystycznej trasy przebiegającej przez pasmo Gór Wałbrzyskich znajdujących się w Sudetach Środkowych. Została zbudowana na szczycie najwyższego wzniesienia masywu Trójgarbu, na wierzchołku znajdującym się na wysokości 778.64 mn.p.m. Trójkątna wieża nawiązuje do specyfiki lokalizacji: szczytu Trójgarbu oraz do trójporozumienia gmin, przez teren których biegnie szlak turystyczny – Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój. Wieża zaprojektowano tak, aby każda z trzech wspornikowych platform widokowych zwrócona była w kierunku jednej z trzech miejscowości oraz by z każdego z poziomów tarasów zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew. Trójkąt równoboczny został przyjęty jako symbolika założenia projektowego: trzy wierzchołki masywu, trzy gminy, trzy podesty.

Wieża widokowa na Trójgarbie 12

i

Autor: Maciej Lulko Filigranowa konstrukcja wieży. Widoczna trzecia platforma i podest klatki schodowej

Układ stalowej konstrukcji obiektu z biegami schodowymi i platformami widokowymi zaprojektowany został jako sekwencja trójkątów równobocznych w planie. Nawierzchnię platform widokowych oraz schodów wykończono deskami modrzewiowymi, z wyjątkiem jednej, której posadzkę tworzy ażurowa krata pomostowa. Obok wieży znajduje się wiata turystyczna, której kształt również oparto na rzucie trójkąta, nawiązując do typologii wieży. Wiatę i wieżę łączy drewniany podest lekko wspinający się po pochyłym terenie. Wieża widokowa została oddana do użytkowania pod koniec ubiegłego roku i wpłynęła natychmiast, pomimo zimowej aury, na ożywienia turystyki w całej okolicy. Choć Trójgarb nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, dzięki wieży widokowej jest popularnym kierunkiem wycieczkowym.

Metryka
Tomasz Boniecki

Autor: archiwum pracowni

Wieża widokowa na masywie Trójgarbu

Czarny Bór, Sudety Środkowe

Autorzy: isba Grupa Projektowa, architekci Joanna Styrylska, Tomasz Boniecki, Marcin Musiał, konstruktor Piotr Jordan

Konstrukcja: Piotr Jordan

Generalny wykonawca: TATRY Janusz Kluzowicz

Inwestor: Gmina Czarny Bór

Powierzchnia terenu: 1 312 m2

Powierzchnia zabudowy: 32 m2

Wysokość: 27 m

Projekt: 2017

Realizacja: 2018

Koszt inwestycji: 1 790 000 brutto PLN (1 455 285 netto)

Wieża widokowa na Trójgarbie 13

i

Autor: Maciej Lulko Wysunięty narożnik północno-zachodniej platformy widokowej. Widoczna balustrada z siatki cięto-ciągnionej oraz jeden z dwóch wierzchołków Trójgarbu
Wieża widokowa na Trójgarbie 14

i

Autor: Maciej Lulko Widok z najwyższej z platform

Wieżę zaprojektowano tak, aby każda z trzech platform widokowych zwrócona była w kierunku jednej z trzech miejscowości: Czarnego Boru, Starych Bogaczowic oraz Szczawna-Zdroju

Wieża widokowa na Trójgarbie 15

i

Autor: Maciej Lulko Jedna z wyższych platform, widoczne ściągi z prętów stalowych usztywniające konstrukcję wspornika złożonego z dwóch platform
Wieża widokowa na Trójgarbie 16

i

Autor: Maciej Lulko Trzy położone najwyżej z pięciu platform widokowych oraz dach nad najwyższą z nich, centralną częścią wieży. Na spodzie dachu można dostrzec ciąg lamp

W ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu” oprócz wieży powstało 76 tablic informacyjnych oraz 11 wiat turystycznych ze stolikami i siedziskami oraz stojakami na rowery

Wieża widokowa na Trójgarbie 2

i

Autor: Maciej Lulko Sytuacja. Oznaczenia: 1 – wieża widokowa; 2 – wiata
Wieża widokowa na Trójgarbie 4

i

Autor: Maciej Lulko Przekrój A-A
Wieża widokowa na Trójgarbie 5

i

Autor: Maciej Lulko Rzut poziomu 0 - wejście na wieżę
Wieża widokowa na Trójgarbie 6

i

Autor: Maciej Lulko Rzut poziomu tarasu widokowego
A Panoramic Tower on the Trójgarb Mountain

This panoramic tower is an element of a new hiking trail running in the central part of the Sudety Mountains, close to Wałbrzych. It is located on the highest of the three peaks (Trójgarb = Three Prominences) of this unusually shaped mountain. The design is based on an equilateral triangle. In its top part, the 27m-high tower has five triangular platforms jutted out in three directions. The bottom platform’s floor is made of steel grating, and the four upper ones have larch floors. The topmost terrace is roofed, and solar panels on its surface serve to power the lamps underneath. The platforms are reached by a three-flight staircase; unfortunately, they are not accessible to persons with disabilities. The shape of the tower is somewhat related to the first wooden panoramic tower erected in this place in 1882 by an innkeeper from a nearby village, who subsequently had an inn built next to the tower. Now there is no inn, but a tourist shelter and picnic places. The tower was open last winter, and it has since intensified the tourist traffic in the neighborhood.