Polska.Architecture

i

Autor: archiwum serwisu Prezentacja wystawy w Instytucie Polskim w Wiedniu. Fot. Beata Tylec

Wystawa Polska. Architecture w Wiedniu

2016-04-29 11:49

Z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu powstała specjalna, niemieckojęzyczna wersja ekspozycji Polska. Architecture. Stolica Austrii była już piątym miastem, w którym zaprezentowano największe osiągnięcia współczesnej polskiej architektury. Honorowym gościem otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. tymczasowej Kunsthalle w Berlinie, która już w 2017 roku stanie na warszawskim Powiślu, służąc jako czasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Od lutego do kwietnia w Wiedniu można było oglądać przygotowaną przez „A-m” i MSZ wystawę Polska. Architecture pokazującą najciekawsze polskie budynki ostatnich lat. Pierwsza wiedeńska prezentacja, otwarta w lutym, odbyła się z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu, dzięki której powstała specjalna niemieckojęzyczna wersja ekspozycji (10 lutego – 15 marca). Wernisaż poprzedził wykład Redaktor Prowadzącej „A-m” Agnieszki Dąbrowskiej.

Zaprezentowała ona 10 budynków zrealizowanych w Polsce na potrzeby kultury na tle współczesnej architektury europejskiej. Gościem specjalnym otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. Kunsthalle w Wiedniu, Kunsthalle w Krems i tymczasowej Kunsthalle w Berlinie (ta ostatnia od 2017 roku ma służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stanie na Powiślu w Warszawie). – Spotykamy się w Wiedniu, żywym muzeum architektury, więc tym serdeczniej zapraszam do poznania dzisiejszej architektury w Polsce, która zmienia polskie miasta – mówił Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski. Na wernisaż przybyło ponad 100 gości – austriacka polonia, ale również mieszkańcy wiedeńskiej dzielnicy Hietzing, w której znajduje się siedziba polskiej ambasady.

Polska.Architecture

i

Autor: archiwum serwisu Ambasada RP w Wiedniu przy Hietzinger Hauptstrasse i wystawa Polska. Architecture. Ambasada mieści się w eklektycznym zabytkowym pałacyku z początku XX wieku. Prowadzoną od kilku lat renowację budynku polska placówka podsumowała wydając w ubiegłym roku album autorstwa Gerda Pichlera. Fot. Agnieszka Dąbrowska

Od 22 marca do 22 kwietnia ekspozycję można było zobaczyć w Instytucie Polskim w Wiedniu. Wystawę otworzyła redaktor „A-m” Beata Tylec, która przybliżyła gościom obiekty prezentowane na wystawie, a także opowiedziała o innych nowych polskich realizacjach – Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości byli architekci, austriacka polonia i przyjaciele instytutu.

Wystawa Polska. Architecture pokazuje 20 przykładów wybitnej polskiej architektury współczesnej. Wiedeń był już piątym miejscem jej prezentacji. Redakcja „A-m” wzbogaca ekspozycję o kolejne plansze przedstawiające nowe, realizowane aktualnie w Polsce ważne obiekty. W maju we wrocławskim Muzeum Architektury widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z 24 budynkami (więcej str. 24).

Polska.Architecture

i

Autor: archiwum serwisu Konsul Generalny Andrzej Kaczorowski i Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski witają gości wernisażu. Fot. Ambasada RP w Wiedniu