Teraz/Chcemy się przedstawić

i

Autor: archiwum serwisu Wystawa TERAZ / Chcemy się przedstawić odbyła się w studenckim klubie Stan Surowy, mieszczącym się w podziemiach gmachu WA PW na ulicy Koszykowej w Warszawie. Fot.: Piotr Zbierajewski

Wystawa studencka "TERAZ | Chcemy się przedstawić"

2015-01-28 10:30

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zorganizowali wystawę, która miała na celu podsumowanie ich dotychczasowych rozwiązań i pokazanie szerokiej publiczności na czym polega nauka na wydziale.

W dniach 17-22 listopada 2014 roku w klubie Stan Surowy w Warszawie odbyła się wystawa TERAZ | Chcemy się przedstawić, zainicjowana i stworzona przez studentów drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej głównym celem było zaprezentowanie szerszej publiczności, jak wygląda dziś nauka architektury i codzienna praca studenta tego kierunku. Organizatorom zależało też na samodzielnym przygotowaniu wydarzenia, które zostałoby odebrane jako święto wydziału i huczne podsumowanie całorocznego wysiłku.

Przestrzeń wystawy została podzielona na dwie części. W głównej sali stworzono galerię plansz z wizualizacjami i modelami projektów oraz odręcznych rysunków wykonanych przez studentów pierwszego roku. W pomieszczeniu obok wystawiono prace z przedmiotu Projektowanie wstępne, wśród których znalazły się próbki materiałowe i modele ideideowe prezentujące pojęcia abstrakcyjne, oraz materiały pomocnicze w postaci zdjęć i szkiców. Wszystkie eksponaty zostały uzupełnione o krótkie komentarze studentów.

Z notatek i szkiców powieszonych na linkach stworzono „chmurę szkiców”, a z tekturowych tub wybudowano ściankę dla rysunków z budownictwa. Wyeksponowanych zostało też kilka plansz, na przykładzie których możliwe było prześledzenie ewolucji projektów – od pierwotnej idei, przez kolejne koncepcje, do ostatecznej formy. Pomysł zorganizowania wystawy wyszedł od dwóch studentów, jednak zespół organizatorów szybko powiększył się do czternastu osób.

Teraz/Chcemy się przedstawić

i

Autor: archiwum serwisu Plansze i modele wykonane przez studentów I roku architektury WA PW. Fot.: Alicja Soćko

Wszystkim zależało, aby wystawa stała się wydarzeniem kulturalnym wychodzącym poza mury uczelni. Pomoc w realizacji otrzymaliśmy od wykładowców: doktora Krzysztofa Koszewskiego i doktoranta Artura Filipa, a środki finansowe na organizację od firmy WSC, przedstawiciela ArchiCAD w Polsce.

Najtrudniejszym z etapów było zebranie prac-eksponatów, jednak pomimo wakacji, studenci wykazali się dużą aktywnością i zbiórka zakończyła się pomyślnie. Wykład inaugurujący wydarzenie wygłosiła profesor Ewa Kuryłowicz, koordynatorka przedmiotu Projektowanie wstępne na pierwszym roku studiów.

Podczas sześciu dni trwania wystawy udało się zaciekawić publiczność z różnych środowisk i w różnym wieku. Dzięki zorganizowaniu jej we wnętrzach wydziałowego klubu Stan Surowy, przez cały czas otwarta była dla publiczności z zewnątrz, jednocześnie nie zakłócając podstawowej funkcji miejsca, w którym studenci lubią pracować pomiędzy zajęciami.

Kameralny finisaż oprócz podsumowania wystawy był też okazją do rozmowy o aktualnych problemach i wyzwaniach dydaktycznych na studiach architektonicznych. Grono dyskutantów tworzyli studenci i wykładowcy WA PW, wśród nich doktor Krzysztof Koszewski i profesor Jan Słyk oraz Patrycja Okuljar z Eidgenössische Technische Hochschulen w Zurichu.

Często wśród rówieśników pojawia się pytanie – czy warto poświęcać wolny czas na nieobowiązkowe, niedochodowe wydarzenia? Zdaniem organizatorów – tak. Dla nich była to przede wszystkim nauka pracy i komunikacji w wieloosobowym zespole oraz możliwość zdobycia umiejętności z zakresu zarządzania i organizacji. Dla całej grupy, ale przede wszystkim tych, którzy tworzyli ją od samego początku, było to ważne doświadczenie dydaktyczne, rozwijające myślenie o projektowaniu. Oddanie prac semestralnych kończy się wyłącznie prezentacją planszy, natomiast zaprojektowanie i budowa wystawy umożliwiła nam sprawdzenie, jak zrealizowana wizja przestrzeni sprawdza się w rzeczywistości. Aranżacja ekspozycji okazała się tylko jednym z elementów wydarzenia, o którego powodzeniu zadecydowała promocja, umiejętne rozplanowanie wydarzeń towarzyszących i wiele innych czynności, których planowania musieliśmy się nauczyć.

Teraz/Chcemy się przedstawić

i

Autor: archiwum serwisu Powieszone na linkach szkice i notatki studentów I roku stworzyły "chmurę szkiców". Fot.: Alicja Soćko