Szkoła w Hellerup w Danii

i

Autor: archiwum serwisu W północno-wschodniej części ukształtowanego w formie zbocza dziedzińca umieszczono metalowe krzesełka, również zaprojektowane przez architektów pracowni BIG; fot. Rasmus Hjortshoj/dzięki uprzejmości Bjarke Ingels Group

Zespół sportowy w Hellerup w Danii

2015-07-30 11:17

Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu - o nowej realizacji Bjarke Ingels Group pisze Maciej Lewandowski.

Publiczne gimnazjum w duńskim mieście Hellerup mieści się w budynkach z lat 50. ubiegłego wieku, z trzech stron otaczających niewielki plac. Intencją architektów było dostosowanie zespołu szkoły do zmieniających się potrzeb instytucji przy poszanowaniu charakteru istniejącej architektury. Projekt rozbudowy zespołu zakładał realizację sali gimnastycznej oraz boiska. Przy okazji jeden z istniejących obiektów miał zostać zmodernizowany i dostosowany do nowych funkcji, ponieważ jednak okazało się to niemożliwe, w jego miejscu powstał nowy, dwukondygnacyjny, którego zadaszenie płynnie przechodzi w nawierzchnię boiska. W budynku tym, na powierzchni około 1500 m2, znalazły się sale zajęć teatralnych, muzycznych i plastycznych, a także siłownia i szatnie. Ze względu na niewielką działkę, sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca.

Konstrukcja

Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia sali gimnastycznej opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektowne oświetlenie placu. Strzałka balistycznej krzywizny przekrycia wynosi około pięciu metrów, a rozpiętość rozstawionych co metr łukowych belek – dwadzieścia dwa metry. Obrzeże zaprojektowano jako ażurowe, szerokie, wykończone drewnem dębowym siedzisko, które pełni również funkcję świetlika. Ściany podziemnej hali, o powierzchni 1100 m2, zostały wykonane z eksponowanego betonu i zabezpieczone powłoką przeciwpyłową, natomiast podłogę i zadaszenie wykończono drewnem (jesion, sosna). W nowym budynku dydaktycznym wykorzystano te same materiały, ale w odwrotnym układzie – sufity i podłogi wykonane są z betonu, a ściany obłożone są drewnem. Osiemdziesiąt procent energii potrzebnej do wentylowania i oświetlenia hali zapewniają panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu jednego z istniejących budynków.

Metryka
  • Autorzy: Bjarke Ingels Group – BIG
  • Współpraca autorska: Midconsult I Herning, Bent Nygaard Sørensen, Grontmij
  • Konstrukcja: EKJ
  • Inwestor: publiczne gimnazjum Gammel Hellerup
  • Adres obiektu: Hellerup, Dania
  • Nazwa obiektu: Sala gimnastyczna oraz budynek dydaktyczny przy publicznym gimnazjum Gammel Hellerup
  • Generalny wykonawca: CG Jensen
  • Projekt: 2012 (I etap); 2014 (II etap)
  • Powierzchnia całkowita: 2500 m2 (1100 m2 – sala gimnastyczna; 1400 m2 – budynek dydaktyczny)